۸ رفتار والدین که موجب تقویت اعتماد به نفس نوجوانان می‌شود

0
37 مشاهده


کودکانی که در کودکی مطمئن و با اعتماد به نفس به نظر می رسند با حفظ همان اعتماد به نفس و خودباوری در سال های نوجوانی مشکل دارند. در موارد زیادی، نوجوانان پر از تردید نسبت به خود هستند، و یک تصویر قابل تامل از بدن خود دارند و احساس نا امنی و تزلزل می کنند.

خبر خوب این است که، شما می توانید برای کمک به ساختن خودباوری و تقویت اعتماد به نفس در نوجوانان خود قدم هایی بردارید. در اینجا ۸ استراتژی که باعث می شود اعتماد به نفس کم کم در تمام دوره های زندگی به او تزریق شود را ارائه می دهیم:

۱- به نوجوان خود یاد دهید تا بین خویشتن پذیری با خود بهسازی تعادل داشته باشد

نوجوانانی که برای رسیدن به سطح بالای مهارتی در حال کشمکش هستند ممکن است جزء آن هایی باشند که شکست می خورند. نوجوانی که با ریاضی مشکل دارد شاید فکر کند که باهوش نیست یا نوجوانی که در فوتبال بازی کردن تیمی موفق نیست شاید فکر کند که در هیچ ورزش دیگری خوب نخواهد بود.

به نوجوان خود نشان دهید که او می تواند عیب های خودش را بپذیرد در حالیکه برای بهتر شدن نیز تلاش و کوشش کند. به جای اینکه برچسب” احمق بودن” به او بزنید به نوجوان خود کمک کنید ببیند زمانی که او در حال کشمکش است، می تواند باز هم برای بهتر شدن تلاش کند.

۲- به جای نتیجه ی کار، تلاش او را ستایش کنید

به جای اینکه نوجوان خود را به خاطر یک نمره ی خوب در امتحان تشویق کنید، او را به خاطر تمام مطالعاتی که داشته تشویق کنید. به جای گفتن” گرفتن ۵ امتیاز در بازی کار عالی ای بود” بگویید ” تمام تلاش هایی که تا به حال انجام دادی نتیجه گرفت”.

نوجوان شما می تواند تلاش های خود را کنترل کند اما او نمی تواند همیشه نتیجه را کنترل کند و شما نمی خواهید او فکر کند فقط وقتی که موفق است لایق ستایش است. به او نشان دهید که سخت تلاش کردن بسیار مهم است و اگر همیشه هم موفق نشد اشکالی ندارد.

تقویت اعتماد به نفس نوجوانان

۳- به او مهارت درخواست کردن را یاد بدهید

نوجوانان نیاز دارند تا بدانند که چطور باید به روش مناسبی از حق خود دفاع کنند. یک نوجوان جسور و پر مدعا باید قادر باشد وقتی تکالیف مدرسه اش را نمی فهمد درخواست کمک کند، به جای اینکه بگذارد در آن شکست بخورد.

نوجوانی که می تواند از حق خود دفاع کند کمتر توسط همسن و سالان خود تهدید می شود. او زمانی که نوع رفتاری که با او می شود را دوست ندارد از خود دفاع خواهد کرد و قادر است تا به روش درستی چیزهایی که نیاز دارد را درخواست کند.

۴- نوجوان خود را تشویق کنید تا فرصت های جدید را کشف کند

امتحان کردن فعالیت های جدید، کشف استعدادهای پنهان و چالش با خود، می تواند به افزایش اعتماد به نفس نوجوان کمک کند. اما خیلی از نوجوانان از شکست می ترسند و نمی خواهند تا خودشان را خجالت زده کنند.

نوجوان خود را تشویق کنید تا به گروه جدیدی ملحق شود، ابزارهای موسیقی بنوازد، در کارهای داوطلبانه شرکت کند و کار نیمه وقت پیدا کند. مدیریت مهارت های جدید به او کمک خواهد کرد تا احساس بهتری در مورد خودش داشته باشد.

بالا بردن اعتماد به نفس در نوجوانان

۵- الگویی از اعتماد به نفس باشید

نوجوان شما بیشتر بر اساس اینکه شما چه کارهایی می کنید در مورد اعتماد به نفس یاد خواهد گرفت نه بر اساس چیزی که می گویید. اگر شما به اشتباه جملات انتقادی ای در مورد بدن و توانایی های خود بگویید، در واقع به بچه خود یاد می دهید تا دقیقا همین طور رفتار کند.

در مورد اینکه چطور با شرایط جدید، با اشتیاق، اعتماد به نفس و عشق ورزیدن روبرو شوید، الگوی نمونه ای باشید. با نوجوان خود در مورد زمان هایی که تا به حال شجاعت به خرج داده اید صحبت کنید یا چیزهایی که در زندگی انجام داده اید تا اعتماد به نفس خود را بسازید.

۶- خود ارزشی را در او بر یک بنیان سالم بسازید

اگر فقط زمانی که نوجوان شما لایک های زیادی را در شبکه های اجتماعی می گیرد یا یک شلوار با سایز خاصی اندازه تنش هست در مورد خودش حس خوبی دارد، در واقع او در حال کشمکش برای این است که وقتی شرایط مناسب نیازهایش نیست، اعتماد به نفس خود را نگه دارد. اساس خود ارزشی بر پایه چیزهای مصنوعی و شرایط بیرونی یا افراد دیگر، منجر به عدم اعتماد به نفس در طولانی مدت می شود.

به نوجوان خود کمک کنید تا بر اساس یک بنیان سالم و ثابت خود ارزشی را در خود بسازد. بر روی ارزش های خود تاکید بورزید و به او یاد دهید که خود ارزشی واقعی، زندگی کردن بر اساس آن ارزش هاست. برای مثال، به او کمک کنید که مهربان بودن و مراقب سلامت بودن از لاغر بودن یا زیباتر بودن مهم تر است.

مقاله در مورد اعتماد به نفس در نوجوانان

۷- بین آزادی عمل دادن و راهنمایی کردن تعادل ایجاد کنید

مدیریت ذره بینی انتخاب های نوجوان شما، فقط این موضوع را در او تقویت می کند که او نمی تواند آنقدری قابل اعتماد باشد تا تصمیم های انفرادی خوب بگیرد. بسیار اهمیت دارد که مقدار صحیحی آزادی عمل و کمی هم راهنمایی به آن ها بدهید.

فرصت هایی برای نوجوان خود فراهم کنید تا بر روی مهارت هایی که به او یاد داده اید تمرین کند. بگذارید او پیامدهای نرمال و طبیعی را خودش تجربه کند و از اشتباهاتش درس بگیرد. در طول زمان، افزایش اعتماد به نفس او به خاطر توانایی هایش باعث می شود انتخاب های سالمی داشته باشد.

۸- به نوجوان خود کمک کنید تا گفت وگوی درونی مثبت را در خود بیشتر کند

گفت وگوی درونی نوجوان شما یک نقش مهم و اساسی در اینکه در مورد خودش چه حسی دارد ایفا می کند. اگر او همیشه این طور فکر می کند که ” من خیلی زشت هستم” یا ” هیچکس مرا دوست ندارد” او در مورد خودش حس بدی دارد.

به نوجوان خود یاد دهید تا گفت وگوی درونی سالمی با خودش داشته باشد. آنها باید بفهمند چه افکاری صحیح نیستند و اینکه چگونه خشن بودن با خودشان می تواند آسیب رسان و مخرب باشد.

به او یاد دهید تا افکار غیر عقلانی را کنار بگذارد. افکاری مثل” من شکست خواهم خورد چون احمق هستم” و آن را با افکار واقعی ای جایگزین کند همانند” من می توانم درس ریاضی را بگذرانم چون برایش سخت تلاش می کنم”.

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید