۶ راه برای ایجاد انگیزه در کودک

0
108 مشاهده


شما می توانید فرزندانتان را برای انجام دادن کارهایی که باید انجام دهند متقاعد کنید و یا می توانید بعضی کارهایی که نمی خواهید آنها انجام دهند را متوقف کنید. ما از متخصصان خواستیم به والدین کمک کنند که چه چیزهایی در ایجاد انگیزه در فرزندان تاثیر دارد.

۱- دادن جایزه

شارپ گرل می گوید کودکان باهوش برای انجام دادن کارهایشان به خوبی از جایزه ها استفاده می کنند اما اثرات مثبت آن کوتاه مدت است.

۶ راه برای ایجاد انگیزه در کودک

البته، گاهی اوقات جایزه دادن به بچه ها می تواند مفید باشد تا آن را به عنوان یک قاعده مانند یادگیری قوائد ریاضی یاد بگیرند. ادوارد دسی، استاد روانشناسی دانشگاه راچستر می گوید: “درست است که جایزه ها مردم را به انجام فعالیت ها تشویق می کند اما واقعیت این است که رفتار مردم به جایزه ها وابسته است و زمانی که جایزه ها قطع شود کار آنها هم متوقف می شود.”

محققان دانشگاه استنفورد می گویند: اگر یک فعالیت برای کودکان، مثل نقاشی کردن، لذت بخش باشد حتی اگر آنها در قبال این کار جایزه دریافت نکنند باز هم این کار را می کنند به عبارت دیگر جایزه اشتیاق آنها را از بین می برد. در حالی که بعضی جایزه ها در مدت کوتاه مثل جایزه دادن به بچه ها برای کج خلقی نکردن در هواپیما، اتاقش را تمیز کردن، خوابیدن در زمان مناسب آسیب پذیر نیست.

زمانی که بچه ها را به انجام دادن کاری تشویق کنیم که از درون احساس خوبی دارند، در دراز مدت موفق ترهستند مثل یادگیری مهارت جدید، داشتن شغل خوب. برای مثال زمانی که کودک دوچرخه سواری دوست دارد و از این کار احساس رضایت می کند خیلی سخت است از او بخواهیم این کار را نکند. دکتر کندی می گوید: این احساس مستقل بودن و تسلط در انجام کارها فوق العاده است.

۲-گفتگوی معنا داری داشته باشید

دکتر دسی میگوید صحبت کردن با فرزندان برای ایجاد انگیزه نیاز است. کودکان به طور طبیعی کنجکاو هستند . جودی گلدن میگوید او کودکش را قانع میکند که اگر رفتارش به هنگام خرید از مغاره خوب باشد برای او عروسک بگیرد. اما او اعتراف میکند که رفتار همسرش بهتر از خودش است زیرا او جایزه نمی دهد اما به جای آن درس های زندگی به فرزندش می آموزد. بعد از اینکه فرزندشان اتاقش را تمیز کرد می گوید چه قدر حس خوبی است و چه قدر مهم است که بزرگترها هم بدانند که چگونه چیزهای خود را مرتب کنند.

دکتر دسی میگوید اگر فرزندانتان از اول با وظایفشان دست و پنجه نرم کنند، پدر و مادر بهتر می توانند در مورد انجام دادن وظایف با فرزندانشان صحبت کنند. والدین باید با بیان احترام، اهمیت وظایف را به فرزنداشنان بگویند. برای مثال زمانی که آنها کمک میکنند می توان یک حس خوشحالی در وجودشان مشاهده کرد. همچنین مشارکت کردن در انجام وظایف میتواند به آنها حس خوشحالی بدهد و میتوان از آنها سولاتی پرسید” شما برای انجام تکالیف خود به چه چیزی فکر میکنید ؟”و یا “زمانی که شما تکالیفتان تمام شود چه احساسی دارید؟”.

برای مثال اگر فرزند شما نمی خواهد اتاق خود را تمیز کند، زیرا او از تمرین فوتبال خسته شده است، به او بگویید: “چرا استراحت نمی کنی؟ بعد از شام می توانی اتاق خود را درست کنی تا بتوانی همه چیزهایی که برای انجام تکالیف خود لازم داری پیدا کنی! ” دکتر دسی می گوید: زمانی که بچه ها واقعا نیاز به تذکر داشتند از کلمه باید استفاده کنید. یکی دیگر از راه هایی که میتوان فرزندان را از عادت های بد دور کرد، نشان دادن همدلی و پرسیدن این که “من چطوری میتوانم کمکت کنم؟” است.

دکتر کندی میگوید والدین و فرزندان باید در برابر رفتارهای مشکل ساز تلاش کنند نه این که با آن بجنگند. او میگوید زمانی که دخترم کلاس اول بود، وقتی که به خانه می آمد برادرش را کتک میزد.

زمانی که داشتم او را از مدرسه به خانه میبردم از او راه حلی برای این عادت بد خواستم. او خوردن اسنک را به من پیشنهاد کرد! من نمی دانم که او به شدت گرسنه بود یا غذا خوردن برای او یک عمل آرام بخش به حساب می آمد . دکتر کندی میگوید اگر والدین راه حل هایی را از فرزندان برای برطرف کردن رفتارهای مشکل ساز بپرسند بهتر است تا این که خودشان راه حل هایی بدهند.

شما در حین صحبت با فرزندانتان درباره منفعت درست انجام دادن وظیفه شان در کار توضیح دهید که میتواند آنها را تحریک کند. مثلا به کودک خود قول میدهید اگر تکالیفش را انجام داد او را به پارک ببرید و این امر باعث میشود تکالیفش را برای انجام سرگرمی هایی که به انها قول داده اید انجام دهد نه اینکه واقعا بخواهد آن را انجام دهد.

۳- پذیرفتن عیب ها

وندی مگل و والدین روانشناس می گویند این خیلی ناراحت کننده هست که شوق کودکان سه تا پنج سال را برای انجام کارهایی مثل مرتب کردن لباس ها یا پوشیدن جوراب ها بگیرید. کودکانی که کارها را به خوبی انجام نمی دهند پدر و مادر مجبور می شوند به آنها زور بگویند و به آن ها ضربه بزنند. با اینکه بعضی از فرزندان راحت طلب هستند و هیچ تلاشی نمیکنند اما اگر شغلی خاصی وجود دارد که فرزندان شما دوست دارند مطمئن باشید که آنها در این کار موفق میشوند.

تایلر میگوید وقتی پسری پیش خدمتی را دوست داشته باشد، این به نفع خانواده هست چون میز را پاک می کند و ظرف ها را میشوید. کارهایی را که فرزندانتان دوست ندارند میتوانید با مهارت هایی آنها را جذب کنید.

مثلا با یک عروسک از فرزندتان بخواهید کفش هایشان را تمیز کنند یا با فرزندانتان مسابقه بدهید تا به رختخواب برسید. تا جایی که ممکن هست به آنها حق انتخاب بدهید. این کار باعث میشود فرزند حس مسئولیت بگیرد و انگیزه درونی اش افزایش یابد. تلاش های زیاد برای کنترل کردن بچه ها منجر به مبارزه بین والدین و فرزندان میشود و در آخر به کلماتی مثل “شما نمی توانید من را کنترل کنید” و شما میگویید “من میتوانم “به پایان میرسد. هیچ کدام از ما دوست نداریم احساسمان کنترل شود به خصوص بچه های کوچک در این مورد حساس ترند . بچه ها دوست دارند کاری که خودشان دوست دارند را انجام دهند نه اینکه آنها را به وظایفی وادار کنند.

۴-توانایی های آنها را در نظر بگیرید

دکتر کندی در مقابل حضاران می گوید جایزه هایی که از طرف والدین به فرزندشان داده میشود برای بالا بردن انگیزه شان تاثیری ندارد. برای مثال: والدین به فرزندشان می گویند ما ۵۰۰۰ تومان به تو می دهیم و در قبال آن این کار را برای ما انجام بده. زمانی که او این درخواست را رد می کند والدین او را وادار به انجام این کار می کنند.

۶ راه برای ایجاد انگیزه در کودک
۶ راه برای ایجاد انگیزه در کودک

جایزه ها و تنبیه ها بی فایده هستند اگر فرزند نتواند کاری که ما می خواهیم را انجام دهد. والدین باید فکر کنند به دورانی که فرزندشان یاد گرفت اسمش را بنویسد یا یک آهنگ با پیانو بنوازد . فرزندشان با این کار احساس رضایت می کرد چون خودش این کار را انجام داده است و به اجبار کسی این کار را نکرده است.

دکتر کندی می گوید: کنترل کردن کودکان کار درستی است. زمانی که من شنیدم فرزندی برای انجام تکالیفش مقابله می کند متعجب شدم. احتمالا یک ضعف مهارتی یا مسئله یادگیری وجود دارد که فرزند احساس می کند با هر آنچه که ما خواستیم باید مقابله کند. شما باید با فرزندانتان در مورد چیزهایی که ممکن است در زندگی روبرو شوند صحبت کنید. اگر شما به پاسخ های بیشتری نیاز داشتید می توانید با معلم، پزشک متخصص اطفال یا مشاور مشورت کنید..

۵- ابراز قدردانی

هنگامی که فرزند شما با صدای زنگ ساعت بیدار می شود و خودش را برای مدرسه آماده می کند و او شب را زود خوابیده است تا صبح زود بیدار شود باید از او تشکر کرد و به او بگویید چقدر از تلاش هایش خوشحال هستید. دکتر کندی می گوید: فرزندان ذاتا می خواهند والدین شان را خوشحال کنند. حس ارتباط برای ایجاد انگیزه خیلی مهم است.

زمانی که فرزندتان می خواهد کاری انجام دهد او را تشویق کنید و تمرکزتان بیشتر روی رشد و تلاش فرزندتان باشد. هنگامی که فرزندتان در مدرسه فوتبال بازی می کند و سرمربی تیم می شود از کار آنها لذت ببرید و احساس خوشحالیتان را به فرزندتان نشان دهید.

۶-بیان مساله با مثال

اگر شما می خواهید فرزندانتان جنگ با خواهر یا برادر را تمام کنند به جای اینکه به او شکلات یا دیگر جوایز بدهید با همسرتان به فکر راه عاقلانه و عاطفی باشید و از گفتن کلمات “لطفا” و” متشکرم” به آنها غافل نشوید. برای مثال زمانی که شما دارید با تلفن صحبت می کنید و فرزند شما می خواهد که به او توجه کنید، به او بگویید “فقط یک ثانیه” در حالی که شما ۲۰ دقیقه دیگر با تلفن کار دارید فرزند شما به مرور زمان درک خواهد کرد که شما در آن لحظه نمی توانید به او توجه کنید.

با گفتن همچنین جملاتی فرزند در طول زمان درک می کند چه کاری را در چه زمانی انجام دهد و هیچ وقت تعجب نمی کند زمانی که به او بگویید مهمانی را ترک کن و یا روی میز را تمیز کن و یا جمله مثل فقط یک ثانیه.

پائول درباره موفقیت فرزندان در کتابش به چند ویژگی اشاره می کند: ثبات ،حس کنجکاوی و توانایی شخصیت.

عامل اصلی موفقیت و ایجاد انگیزه کودکان چیست؟

محققان دریافتند عامل اصلی موفقیت فرزندان مهارت های شناختی است. یک نوع آزمون” آی کیو” وجود دارد که میزان هوش و توانایی تشخیص حروف و کلمات را نشان می دهد. محققان ویژگی های مهمی که منجر به موفقیت می شود را مشخص می کنند: استقامت، کنترل خود، کنجکاوی، غرور، وجدان، اعتماد به نفس و خوش بینی. چگونه با این مهارت ها می توانیم به ایجاد انگیزه فرزندانمان کمک کنیم؟ رابطه قوی با فرزندان می تواند مهم ترین چیز در ایجاد انگیزه باشد.

مطالعه نشان می دهد که کودکان ۳ تا ۴ سال وابستگی زیادی به والدینشان دارند و این کودکان انعطاف پذیری بالایی دارند. بعضی ویژگی ها مثل “کنجکاوی” و “کنترل خود” را می توان به کودکان آموزش داد. ژن های خوب در کودکان به طور معمول ظاهر نمی شوند ما باید کارهای زیادی انجام دهیم تا تاثیر آن را بر رشد کودکان ببینیم.

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید