۵ مشکل دوست یابی در کودکان

0
56 مشاهده


زمانی که بچه شما بزرگ می شود، زندگی برایش پیچیده تر می شود که شامل دوستی ها نیز می شود. دوستی و دوست یابی می تواند در هر سنی چالش بر انگیز و مشکل باشد اما کمک به کودکان برای مواجهه با این مشکلات کاری است که شما باید انجام دهید.

وقتی بچه ای توسط هم سن و سال هایش پذیرفته نمی شود یا برایش قلدری می شود یا دوستانش دستش می اندازند آن ها معمولا نمی دانند چه کار کنند یا چه پاسخی بدهند. فشار هم سن و سالان و نیاز به پذیرفته شدن در اجتماع می تواند موضوعات پیچیده ای برای آن ها باشد.

اگرچه بعضی اوقات روابط دوستانه می تواند سخت باشد، اما بچه ها نیاز به دوست دارند و داشتن دوست به آن ها کمک خواهد کرد تا با چالش هایی که در مدرسه دارند مواجهه شوند. در قسمت زیر تعدادی از مشکل های عادی مربوط به دوستی و دوست یابی که ممکن است کودکان در مدرسه مواجه شوند به همراه چند راه حل ساده برای کمک به آن ها وجود دارد.

مستثنی بودن

برای خیلی از بچه ها، بزرگترین ترس این است که از لحاظ اجتماعی مستثنی قرار بگیرند یا اینکه از جمع دوستان و همسالان تبعید شوند. بچه ها دوست دارند جزوی از یک گروه باشند و اگر اینطور نشود احساس شکست می کنند. حتی در مواقع پیچیده تر خیلی از بچه های زیر ۱۳ سال مشکلات مربوط به دوستی را در دوران راهنمایی تجربه می کنند و حتی ممکن است یک یا دو دوست را از دست بدهند، حتی دوستی های طولانی مدتی که داشته اند که این باعث می شود رنج بکشند.

اگر بچه شما توسط دیگران مستثنی قرار می گیرد سعی کنید دلیل اش را بفهمید. آیا مهارت های اجتماعی او نیاز به بهتر شدن دارد؟ یا آیا دلیلی وجود دارد که توسط دیگران طرد می شود؟ بهترین کار این است که با معلم یا مشاور مدرسه فرزندتان ارتباط بگیرید تا ببینید آیا آن ها توصیه ای یا اطلاعات مفیدی در این زمینه دارند یا خیر.

برخورد با قلدری کردن بقیه

بچه خود را در مورد قلدری کردن آگاه کنید و به او ایده هایی بدهید که بداند چطور باید با یک شخص قلدر برخورد کند و با او برخورد جدی و چهره به چهره داشته باشد.

همچنین، به بچه خود یاد دهید که دوستان خوب هرگز برای بقیه قلدری نمی کنند یا سعی نمی کنند بقیه را دست بیندازند. دوستان خوب بقیه را آزار نمی دهند. به او کمک کنید تا تفاوت بین دوست خوب و بد را بشناسد چون این ها اطلاعات مهمی است که بچه شما در مسیر نوجوانی به آن ها نیاز خواهد داشت.

مشکلات دوستیابی در کودکان

کنار گذاشته شدن

طرد شدن هیچ وقت آسان نیست، به خصوص برای نوجوانان و بچه های زیر ۱۳ سال. گاهی اوقات بچه ها طرد می شوند حتی توسط دوستان قدیمی یا به خاطر بچه های محبوب کنار گذاشته می شوند. هم چنین ممکن است به خاطر تغییرات در علاقه مندی ها و پیشرفت در مدرسه کنار گذاشته شوند.

اگر بچه شما توسط یک دوست کنار گذاشته می شود کنارش باشید و از او حمایت کنید. بگذارید بداند که دوستی ها همیشه ادامه دار نیستند و همیشه دوستان دیگری برای او وجود دارند. به او در دوست یابی کمک کنید تا دایره ی دوستی خود را از طریق فعالیت های اجتماعی و فوق برنامه ای توسعه دهد.۱۷

وقتی دوستان رفتار بد دارند

بعضی از بچه ها در دوران راهنمایی عوض می شوند، و این یعنی ممکن است بچه ی شما دوستی داشته باشد که مواد و الکل مصرف کند یا دیگر رفتارهای پر خطر داشته باشد. بهترین روش دفاعی شما این است که دوست بچه خود را بشناسید و به طور مداوم با والدین دیگر در ارتباط باشید. از این طریق شما دوستی های خطرناک را می شناسید و قبل اینکه اوضاع از دست تان خارج شود با آن مقابله می کنید.

راه هایی پیدا کنید تا بچه خود را سرگرم نگه دارید، به این منظور که ساعات تنها بودن آن ها را با دوستان بد محدود کنید. او را تشویق کنید تا فعالیت های فوق برنامه ای مورد علاقه خود را بیابد تا دایره ی دوستانش را گسترده تر کند. همچنین، مطمئن باشید بچه شما می داند شما چه انتظاراتی از او دارید و اگر از قوانین خانواده پیروی نکند چه عواقبی در انتظارش خواهد بود.

مشکلات دوست یابی در نوجوانان

دست انداخته شدن توسط دیگران

دوستی می تواند سخت باشد، حتی بهترین روابط دوستانه هم چالش هایی دارند. ممکن است که بچه شما با دوستی مواجه شود که او را دست می اندازد و لازم باشد شما به او کمک کنید تا با آن شخص برخورد کند.

به او توضیح دهید دست انداخته شدن توسط دیگران یعنی چه، و چطور باید از حق خود دفاع کرد. او را با عبارات و جواب هایی که به او کمک می کند با آن شخص برخورد کند تجهیز کنید عباراتی مثل ” من خوشم نمی آید دست انداخته شوم لطفا بس کن”. همچنین به بچه خود ویژگی های یک دوست خوب و این که چطور خودش دوست خوبی برای بقیه باشد را یاد دهید.

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید