۵ عادت آزار دهنده در کودکان که با صبر درست می‌شود!

0
33 مشاهده


تقریباً هر پدر و مادری لحظه های بسیاری را از فرزندانشان به یاد می آورند که این قهرمانان و فرشته ها، کوچک و نوپا بودند و به طور مداوم شیطنت می کردند. این لحظات و عادت های آزار دهنده با اینکه یک رویه طبیعی در رسیدن به نقاط عطف رشدی زندگی کودکان است، اما دردسرهای خاص خود را برای والدین دارد.

آن ها ناگهان تبدیل به موجوداتی شرور شده و کارهایی انجام می دهند که حتی والدینشان را نیز تحریک و عصبی می کنند. در این مواقع بهتر است به دنبال کمک گرفتن از یک متخصص و روانشناس کودک باشید.

درسته که این عادت ها در کودکان واقعاً آزار دهنده اند اما اغلب آنها از مسائل رفتاری کاملاً طبیعی هستند و نباید نگران‌شان باشید. ما چند مورد را به شما معرفی خواهیم کرد:

۱) “نه” گفتن دائمی

عادت های بد کودکان

همه شما ممکن است متوجه شده باشید که بچه های کوچک به گفتن “نه” در مورد همه چیز اصرار دارند. بسیاری از آن ها ممکن است حتی از انجام کارهایی که واقعاً دوست دارند، خودداری کنند. ممکن است احساس کنید که آنها فقط به این دلیل “نه” می گویند که شما انجام آن کار را از آن ها خواسته اید.

این برخورد سرکشانه و غیر منتظره ممکن است شما را به شدت نگران کند. اما اجازه ندهید این احساس شما را از پا بیندازد. این در درجه اول به این دلیل اتفاق می افتد که بچه ها به طور ناگهانی متوجه می شوند که می توانند “منم” و ادعا داشته باشند و حتی افراط در آن نیز از سوی کودکان پدیده ای بسیار طبیعی است.

بنابراین، بهتر است که شورشیان کوچک خود را سرکوب نکنید. فقط کافی است اجازه دهید که آن ها در برخی موارد خودشان برای خود تصمیم بگیرند. به این ترتیب به آن ها فرصتی برای خودنمایی می دهید و آن ها نیز به عنوان یک فرد رشد می کنند.

۲) پرسیدن بیش از حد بسیاری از سوال ها

لیست عادت های بد کودکان

ممکن است متوجه شده باشید که بچه هایتان سوال واحدی را دائم تکرار می کنند و انتظار دارند که شما هر بار پاسخ دهید. اگر شما دلیل آن ها را برای انجام این کار درک نکنید، واکنش سرد شما ممکن است بچه را خشمگین کند. اجازه ندهید این مورد باعث ناراحتی شما شود، زیرا این مصداقی از کج خلقی در فرزند شما نیست.

تکرار، اغلب بهترین روش کودک برای یادگیری چیزهای جدید است. علاوه بر این، اینگونه بچه ها به طور منظم صداها و لحن خود را تغییر می دهند. بنابراین وقتی شما می بینید که کودک کارهای مشابه را دقیقاً تکرار می کند، واکنش منفی نداشته باشید و برعکس باید فقط بچه های خود را تشویق کنید.

۳) از خواب بیدار شدن در نیمه شب

عادت های آزار دهنده

ممکن است متوجه شوید که با اینکه کودک شما برای یک مدت طولانی، روال مناسبی در خواب شبانه خود داشته است، اما به ناگاه اغلب در میانه های شب از خواب بیدار می شود و این روند هرچه بیشتر طول بکشد برای شما سخت تر و خسته کننده تر می شود.

این در درجه اول به این دلیل اتفاق می افتد که بچه ها از یک رویداد، نقص و یا تحول عاطفی بزرگ رنج می برند و در وهله دوم به این علت است که در نیمه دوم روز گذشته چیزی تازه یاد گرفته اند. چنین تجربیاتی این کوچولوها را فوق العاده هیجان زده کرده و سریعاً خواب آنها را تحت تاثیر قرار می دهد.

در مورد اول باید رویدادهای زندگی خانوادگی خود را به دقت بررسی کرده و کودک را از قرارگیری در معرض رنجش عاطفی مصون بدارید، اما در مورد دوم بهترین راه برای اطمینان از داشتن خواب راحت برای بچه ها، برنامه ریزی رویدادهای جدید و هیجان انگیز در نیمه اول روز است.

۴) گریه برای هر چیز کوچک، اشک دم مشک

گریه کودکان

یک روز بچه هایتان گریه می کنند، زیرا شما آن ها را از تماشای کارتون مورد علاقه شان محروم کرده اید. روز دیگر مجدداً آن ها گریه می کنند، این بار برای مجازات شما برای بدرفتاری با آن ها. اما شاید فراموش کرده اید که در روزی که بسیار پرمشغله بودید، این خود شما بودید که به او اجازه دادید تا ساعت ها کارتون تماشا کند.

باید بدانید که بچه ها همیشه قواعد و قوانینی را که برای آن ها تعیین می کنید به همان شکل اولیه به یاد می آورند و به این ترتیب، درک تغییر شرایط برای آن ها دشوار است. بنابراین زمانی که قوانینی را تنظیم و وضع می کنید، سعی کنید تحت هر شرایطی این رویه را حفظ کنید و خودتان نیز همواره پایبند و عامل به آن ها باقی بمانید.

۵) امتناع مداوم از خوردن

امتناع از غذا خوردن کودک

پیش از این دلبند شما دارای بهترین اشتها در جهان بود. اما اخیراً احساس می کنید او شروع به رد کردن غذاها حتی انواع خوراک های مورد علاقه اش می کند. حتی بهترین غذاها در ظرف او باقی می ماند. این ممکن است به این دلیل باشد که بچه های کوچک شما تمایل ناگهانی برای بازیگوشی ۲۴ ساعته پیدا می کنند.

بنابراین اگر بچه هایتان تمایلی برای غذا خوردن ندارند، آن ها را مجبور به این کار نکنید. تا زمانی که تمام مراحل رشد را طبیعی طی می کنند، هیچ جایی برای نگرانی وجود ندارد!

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید