۵ راهکار برای کمک به انتخاب مسیر شغلی نوجوانان

0
54 مشاهده


راهکارهایی برای کمک به انتخاب مسیر شغلی نوجوانان

این روزها، پیدا کردن مسیر شغلی نوجوانان از هر چیز دیگری چالش بر انگیز تر است. سوای عدم تجربه و آگاهی در دنیای واقعی که باید برای کمک به آن ها راهنمایی هایی برای انتخاب درست، به آنان بدهیم دنیای کسب و کار این روزها به سرعت در حال تغییر است- که نتیجه ی تسریع در نوآوری های تکنولوژی، نوسان اقتصاد، تغییرات تقاضای شرکت ها در برابر صنعت است. خب پس در نهایت نتیجه چه می شود؟ خیلی از جوانان که در جست و جوی هدف شان بعد از دبیرستان هستند در حال تقلا برای یافتن شغل می باشند.

چالش نوجوانان وقتی شروع می شود که در جست و جوی شغل ایده آل برای شروع، در دانشگاه می گردند زمانی که حتی وارد دنیای واقعی کسب و کار نشده اند. طبق نظر مرکز ملی آمار تحصیلی ” تقریبا ۸۰ درصد دانش آموزان ایالت متحده حداقل برای یک بار رشته ی تحصیلی خود را تغییر می دهند” به طور میانگین دانشجویان دانشکده ها حداقل سه بار رشته ی تحصیلی خود را در طول دانشگاه تغییر می دهند، این موضوع زمان حقیقی یافتن مسیر شغلی نوجوانان را به تعویق می اندازد.

این سطح از دو دلی و تردید می تواند پیامد های جدی ای بر روی جوانان و توانایی هایشان داشته باشد که نتوانند تصمیمات واضح و معقولی برای زندگی شان بگیرند هم چنین افزودن استرس و فشار هم باعث چالش های بیشتری در زندگی شان می شود. اگر شما والدین یا راهنمای نوجوانی هستید که سعی در انتخاب مسیر شغلی برای ادامه دادن دارد از ۵ استراتژی زیر برای کمک به آن ها بهره بگیرید.

انتخاب مسیر شغلی نوجوانان

۱- به آن ها کمک کنید بر اساس اینکه کی هستند تصمیم بگیرند

این خیلی مهم است—اگرچه شاید شما رویاها و برنامه های بزرگی برای نوجوان تان دارید، اما بچه ی شما فقط از شما تاثیر نمی گیرد و برنامه ریزی و امید و آرزوهای شما برای آینده ی او موفقیت شغلی آن ها را تضمین نمی کند. اگر می خواهید نوجوان شما مسیر شغلی را ادامه دهد که او را شاد کند به آن ها کمک کنید براساس اینکه کی هستند و چه چیزی آن ها را منحصر به فرد می کند انتخاب خوبی داشته باشند.

۲- آن ها را تشویق کنید که نقاط قوت و علاقه مندی های خود را کشف کنند

انتخاب شغل درست نباید بر اساس حدس و گمان باشد—درستش این است که این طور نباشد. اگر نوجوان شما در تصمیم گیری مشکل دارد اولین قدم برای کمک به او این است که لیستی از نقاط قوت، دلبستگی ها و علاقه مندی های او تهیه کنید. وقتی لیستی پیش رویشان باشد برایشان راحت تر است که برای انتخاب یک گزینه شغلی مدیریت بهتری داشته باشند که می تواند برایشان انتخاب درستی باشد.پیدا کردن مسیر شغلی نوجوانان ارتباط مستقیم با نقاط فوت و علاقه مندی های آنها دارد، بنابر این از این مهم غافل نشوید.

۳- به آن ها کمک کنید مربی مناسبی پیدا کنند

اگر نوجوان شما علاقه ی خاصی در زمینه ی خاصی دارد، یک راه عالی برای یادگیری بیشتر—و فهمیدن اینکه آیا واقعا مسیر درستی برای آن ها است—این است که به آن ها کمک کنید با یک مربی که در آینده ی آن ها موثر باشد ارتباط بگیرند تا در آن رشته به آن ها کمک کند که واقعیت های کلی مربوط به آن رشته را در زندگی، و شغل های کوتاه مدت و طولانی مدت و دورنمای کلی را در آن مورد را یاد بگیرند. شغل های کارورزی و داوطلبانه عالی ترین راه برای این است که تجربه های با ارزش به دست بیاورید. فراموش نکنید، افراد کارآزموده و کهنه کار—هر چه قدر هم که موفق شده باشند—همه ی آن ها زمانی نوجوان بوده اند با تجربه های کم و خیلی از آن ها از اینکه بخواهند به نسل بعدی کمک کنند تا شروعی جدید داشته باشند خوشحال خواهند شد.

۴- از انتخاب های آن ها حمایت کنید

مطمئنا، شما این کار را می کنید، اما اگر نوجوان شما راهی را انتخاب کند که شما با آن موافق نباشید چه؟ همیشه از این اتفاق ها می افتد، و این والدین هستند که نوجوان شان را تشویق و حمایت می کنند که رویاهایشان را دنبال کنند-چه اینکه شما از صمیم قلب فکر کنید ایده ی بدی باشد چه این طور فکر نکنید- بیشتر تمایل دارید ببینید نوجوان شما موفق و خوشحال است و اینکه چه مسیری را انتخاب کرده اند مهم نخواهد بود. صبور و حمایتگر باشید و هنگامی که نوجوان تان برای انتخاب تصمیم سخت زندگی اش در حال دست و پنجه نرم کردن است او را تشویق کنید. و مطمئنا بیشتر دلتان می خواهد یک نتیجه ی مثبت ببینید. و در واقع گاهی لازم است بلندپروازی را به نوجوانتان بیاموزید!

۵- مثال خوبی برایش باشید

واقعیت این است که، والدینی که از انتخاب حرفه ای خود در زندگی خوشحال و راضی هستند و به عادت های مثبت کاری و رفتارهای خود پایبند هستند بیشتر دوست دارند بچه هایی داشته باشند که انتخاب های هوشمندانه ی شغلی داشته باشند—و بیشتر دوست دارند که بچه هایشان هم همان عادت های مثبت شغلی خود را نشان دهند که به آن ها کمک خواهد کرد تا در زمینه های انتخابی شان به موفقیت دست یابند.تاثیر والدین روی مسیر شغلی نوجوانان بسیار محسوس و چشمگیر می باشد.

واقعیت این است که، نوجوانانی که یک راهنمایی پربار و درست دریافت می کنند، از طرف والدین شان حمایت می شوند، شانس بهتری برای انتخاب شغل، نسبت به آن هایی که تنهایی تصمیم می گیرند دارند. از این استراتژی ها استفاده کنید تا به آن ها در این مسیر پر پیچ و خم انتخاب شغل به درستی کمک کنید.

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید