۱۷ راه معجزه آسا برای تقویت هوش کودک

0
180 مشاهده


وقتی صحبت از ارتقاء هوش و ذکاوت فرزندتان است، شما باید با خیال راحت فلش کارتها یا صفحات نمایش را کنار بگذارید. کلید تقویت هوش کودک در حفظ کردن بی فکر محتویات فلش کارتها یا ور رفتن با صفحات نمایش نیست. اگر بخواهید فرزندی داشته باشید که در بسیاری از موضوعات فردی قابل بوده و مهارت های خوبی دارد، باید بدانید اینها چیزهایی نیستند که بتوانند کمک چندانی بکنند. ثابت شده است که کودکان و اطفال از طریق فعالیت های عملی، حسی و بازی بهتر یاد می گیرند. با درگیر کردن فرزندتان در زندگی روزمره و جذب آنها به فعالیتهای آموزشی ساده و گوناگون، تاثیرات غیر قابل جایگزینی در ذهن و هوش او خواهید گذاشت.

تقویت هوش کودک

در واقع دخیل کردن فرزندتان در زندگی روزمره و پیدا کردن فعالیت های ساده آموزشی برای او کار چندان دشواری نیست. شما به هیچ برنامه، محصول یا مدرک خاصی نیاز ندارید تا بتوانید فرزندان موفقی داشته باشید. در حقیقت، شما حتی لازم نیست تا هیچ زمانی را صرف جمع آوری اطلاعات کنید. بسیاری راهنماهای آماده در این زمینه وجود دارند. شما فقط باید آمادگی داشته باشید که فلش کارت ها و ابزار الکترونیک را محدود کنید. اما راز داشتن فرزندان باهوش در چیست؟

۱- همواره پاسخ حرف یا سوال آنها را بدهید

یکی از ساده ترین و موثر ترین روش های افزایش هوش کودک این است که به سادگی همیشه پاسخ سوالات متداول آنها را بدهید. با پاسخ دادن به آنها وقتی که به شما نیاز دارند، در واقع به کودک نشان می دهید که می تواند به شما اعتماد کند و اینکه فردی با ارزش و مهم است. نوزادان دارای نیازهای اساسی هستند که باید قبل از اینکه قادر به پردازش و نگهداری اطلاعات جدید باشند، برآورده شوند. با پاسخ دادن به فرزندتان به او کمک می کنید تا احساس امنیت و آرامش کند و به او اطمینان می دهید که می تواند در زندگی آتی خود استقلال داشته باشد. تقویت پیوند عاطفی کودک با شما موجب تحریک ذهن و فعالیت مغز و به تبع آنها ایجاد مهارت های فکری قویتر می شود.

تقویت هوش کودک یک ساله
تقویت هوش کودک یک ساله

۲- آنها را با کتاب آشنا کنید

هیچگاه برای ورود کودک به جهان بی همتای کتاب و مطالعه زود نیست. خواندن هر روزه کتاب برای کودک، محسنات بارز و ویژه ای خواهد داشت. خواندن برای نوزاد، به آنها امکان می دهد تا صدای شما را گوش کنند که این برای آنها تسکین دهنده است. نوزاد شما همچنین می تواند رفته رفته شروع به تمایز بین تن و ریتم های مختلفی که از صدای شما تولید می شود، نماید. همچنین گوش نوزادانی که برایشان کتاب خوانده می شود با یک دایره وسیع از واژگان آشنا می شود و کارشناسان معتقدند که شنیدن کلمات بیشتر توسط یک کودک، توانایی خواندن خودشان در آینده را بیشتر خواهد کرد. راهکارهای علاقمند کردن کودکان به کتابخوانی را بلدید؟

تقویت هوش نوزاد
تقویت هوش نوزاد

۳- آنها را از شیر مادر تغذیه کنید

با اینکه شما بهترین فردی هستید که نیازهای تغذیه ای کودکتان را در خواهید یافت، بسیاری از متخصصان از خواص شگفت انگیز شیر مادر دریافته اند که بچه هایی که در کودکی از شیر مادر تغذیه شده اند، نسبت به آنهایی که شیر خشک مصرف کرده اند، IQ بالاتری دارند. مطالعاتی وجود دارد که نشان می دهد بزرگسالانی که در کودکی شیر مادر مصرف کرده اند، در تستهای هوش بهتر عمل کرده و موفق تر هستند.

اگر به هر دلیلی قادر به تغذیه کودکتان با شیر مادر نیستید، انتخاب یک شیر خشک دارای آهن و اسیدهای چرب ضروری مانند DHA نکته مهمی است، اما مهمترین نکته ای که باید بدانید این است که فارغ از شیر مادر یا شیر خشک، تا زمانی که در کنار تغذیه فرزندتان عشق و محبت را به او هدیه می دهید، در واقع همه چیزی که او برای رشد و بالندگی نیاز دارد برایش فراهم نموده اید.

تقویت هوش کودک 3 ساله
تقویت هوش کودک ۳ ساله

۴- زبان اشاره را به آنها آموزش دهید

آموزش زبان اشاره به کودک یک راه عالی برای بهبود مهارت های ارتباطی و دایره واژگان اوست. در حالی که بسیاری از مردم بر این باورند که استفاده از زبان اشاره برای کودک در توانایی آنها در صحبت کردن تاثیر منفی می گذارد، اما در واقع اینگونه نیست و مطالعات نشان داده اند که نوزادانی که زبان اشاره را یاد می گیرند، در سن کمتری از همسالان خود به حرف زدن می افتند.

آموزش زبان اشاره به کودک هر دو بعد پیشرفت های شناختی و عاطفی را در او بهبود می بخشد. همچنین به این دلیل که کودک شما بهتر می تواند با شما ارتباط برقرار کند، پیوند والدین با فرزند را افزایش می دهد. نوزادانی که از لحاظ احساسی مراقبت می شوند، برای اینکه سطح هوش خود را بالا ببرند به طور طبیعی در آینده در موقعیتی بهتر قرار خواهند گرفت.

تقویت هوش کودک 1 ساله
تقویت هوش کودک ۱ ساله

۵- ارتباط چشمی برقرار کنید

به کودک خود نگاه کنید، با او ارتباط چشمی برقرار کنید و این کار را بیشتر مواقع تکرار کنید. با نگاه کردن به کودک، شما به آنها فرصتی برای تحلیل و به خاطر سپاری چهره خود می دهید. این به خودی خود می تواند مهارت های شناختی او را بهبود بخشد. هر بار که کودک به چهره شما نگاه می کند، مهارت های خود را ارتقاء می دهد.

کودک شما به مرور در زمینه توانایی تحلیل و درک احساسات موجود در چهره شما پیشرفت می کند. هنگامی که شما لبخند می زنید و چشم هایتان باز و روشن می شود، کودکتان به آرامی آن را با حس شادی ارتباط می دهد. آنها حتی ممکن است در واکنش به خنده شما خودشان شروع به لبخند زدن کنند. توانایی درک عواطف و دادن پاسخ مناسب به آنها مهارتی است که همه نوزادان باید در معرض آن قرار گرفته و کسب کنند.

افزایش ضریب هوشی کودکان
افزایش ضریب هوشی کودکان

۶- بگذارید برخی مواقع تنها باشند

به موازات اینکه داشتن ارتباط با فرزندتان مهم است، گاهی نیز بهتر است اجازه دهید کودکتان زمانی را برای تنها بودن با خودش داشته باشد. البته این بدین معنی نیست که کودک را در هر شرایطی تنها بگذارید تا گریه کند. در عوض، اگر کودک شما بی سر و صدا در عالم خودش است، اجازه دهید مدتی در این حالت ادامه دهد. بگذارید زمان زیادی را به رصد کردن محیط اطرافشان بگذرانند. اگر شما به طور مداوم با اسباب بازی سر او را گرم کنید و با او در تعامل باشید، آنها فرصتی برای افزایش فعالیت مغزشان نخواهند یافت. نوزادانی که بیش از حد با اطرافیان تحریک می شوند، زمان زیادی را صرف مواجهه با اطلاعات جدید کرده و قدرت پردازششان پایین می آید. اسباب بازی زیاد مانع رشد فکری کودک نوپا می شود.

بالا بردن ضریب هوشی
بالا بردن ضریب هوشی

۷- به کودک زبان درازی کنید

با دیدن این مورد شاید بیشتر کنجکاو شوید که چنین کاری با هوش نوزادتان چه ارتباطی دارد؟ پاسخ، تقلید است. البته این تقلید ممکن است پس از بیش از چندین تلاش شما شروع شود، اما اگر به یک کودک دو روزه زبان درازی کنید، آنها سریعاً می خواهند کار شما را تقلید کنند.

نوزادان تازه متولد، آماده یادگیری هستند و تقلید کردن غریزی نوزاد یکی از اولین راه هایی است که آنها انجام میدهند و در این راستا خودشان را به ما نشان می دهند. هنگامی که یک کودک عمل فیزیکی بیرون آوردن زبان را تقلید می کند، توانایی های شناختی اش به سرعت رشد می کنند. کودک حرکت شما را ضبط نموده و آن را در حافظه خود ذخیره می کند و سپس تلاش می کند تا آن را کپی کند. این توانایی شناختی، راهی عالی برای تقویت هوش کودک شما است. بنابراین، اگر سعی در افزایش IQ کودک خود دارید، فراموش نکنید که از این مدل کارها انجام دهید.

تقویت هوش نوزاد 4 ماهه
تقویت هوش نوزاد ۴ ماهه

۸- برای آنها آهنگ و ترانه بخوانید

جهت آواز خواندن برای کودک تان لازم نیست که یک خواننده حرفه ای باشید و حتی مجبور نیستید روی یک ملودی خاص بخوانید. کودک بیشتر به شنیدن صدای دوست داشتنی شما علاقه مند است. خواندن یک راه شگفت انگیز برای برقراری ارتباط با کودک و همچنین افزایش هوش آنهاست. آهنگ ها را می توان برای تقویت هوش کودک ، مهارت های زبانی و قدرت ادراک کودک استفاده کرد. از طریق آواز کودک شما با کلمات جدید و مهارت های حفظ کردن نیز آشنا می شود. با توجه به سن نوزاد و شروع یادگیری ریتم و قافیه آهنگ، چندان طولی نمی کشد که کودک شما خودش آهنگ را خواهد خواند!

افزایش هوش کودکان زیر یک سال
افزایش هوش کودکان زیر یک سال

۹- برایشان راوی باشید

هر چند در ابتدا ممکن است این کار ساده لوحانه به نظر برسد و عکس العمل ابتدایی کودک مبهم باشد، اما او در طول روز فقط با گوش دادن به حرفهای شما چیزهای زیادی خواهد آموخت. در مورد همه چیزهایی که در طول روز انجام می دهید، با کودک خود صحبت کنید. گام به گام از شستشو، طبخ غذا، خوابیدن، دیدن تلویزیون و هر چیز دیگری که به ذهنتان برسد که می توان تعریف کرد. کودک شما در طول این روایات نه تنها ده ها کلمه جدید یاد می گیرد، بلکه آنها را با اعمال و اشیاء نیز ارتباط می دهد. این کار در زبان و رشد آن بسیار مهم است. بنابراین در تمام طول روز با کودک خود صحبت کنید. آنها دوست دارند به شما گوش کنند. البته نحوه حرف زدن با کودک هم بسیار مهم است و با رعایت نکات آن پیوند عمیقی بین شما و فرزندتان شکل خواهد گرفت.

افزایش آی کیو کودک
افزایش آی کیو کودک

۱۰- از زمان تعویض پوشک برای آموزش بهره ببرید

برای یک نوزاد زمان قابل توجهی برای تعویض پوشک صرف می شود و چند بار در روز این کار را انجام خواهید داد. با استفاده از آن به عنوان فرصتی برای بهبود و پیشرفت مهارتهای شناختی کودک، از این زمان بیشترین استفاده را ببرید. برای کودک توضیح دهید که در حال انجام چه کاری هستید. اشیاء را بالا نگه داشته و نام آنها را برای کودک بگویید. شکم کودک خود را با پوشک لمس کنید و با او حرف بزنید. کارهای ساده مانند این همراه با یک تجربه عملی، باعث تقویت هوش کودک و پیشرفت مهارتهای شناختی او می شود.

۱۱- از موبایل و تلویزیون دل بکنید

حتماً زمانی را در خانه باید در نظر بگیرید که همه ابزارهای الکترونیکی خاموش باشند. با اینکه البته بسیاری از نمایش ها و بازی های آموزشی تلویزیونی وجود دارد، اما هیچ کدام از آنها نمی توانند با تعامل رو در روی انسان با انسان مقایسه شوند. تقویت هوش کودک و IQ او از طریق نرم افزار های کامپیوتری، موبایل و برنامه یا نمایش تلویزیونی امکان پذیر نیست. کودک برای افزایش هوش و تعامل خود نیاز به ارتباط مستقیم دارد که وقتی شما یا کودکتان در مقابل صفحه نمایش هستید، نمیتوانید آن را فراهم کنید.

تقویت هوش کودک
تقویت هوش کودک

۱۲- به مکانهای جدید بروید

در حالی که شما می توانید بسیاری از فرصت ها را برای یادگیری درست در خانه نیز برای نوزادتان فراهم کنید، اما ذهن کودک شما شیفته طعم کشف مکان های جدید است. لذا از یک کالسکه استفاده کرده، بیرون بروید و پیاده روی کنید. علاوه بر نوزادان فعالیت بیرون از خانه باعث در سلامت روحی و جسمی کودکان بزرگتر هم تاثیر دارد. در حین راه رفتن، با کودک خود صحبت کنید. در مورد محل جدیدی که کاوش می کنید برای آنها بگویید. برای توصیف آنچه که ممکن است احساس کند، وقت بگذارید. دستان کودک خود را بگیرید و به آنها اجازه دهید تا همه چیز را لمس کنند و به موازات آن از کلمات و توضیحات واضح برای توصیف آن مورد لمس شونده استفاده کنید. اینگونه کودک شما امکان آشنایی با واژگان جدید و توانایی برای توصیف احساساتش را پیدا خواهد کرد. خودتان هم حال و هوایی عوض می کنید. بنابراین، این یک فرصت برد برد برای شماست.

۱۳- با او قایم باشک بازی کنید

بازی شما با کودک، برای او در واقع چیزی فراتر از یک سرگرمی است. قایم باشک یکی از اولین بازی هایی است که بسیاری از بچه ها بازی می کنند و شما برای نوزاد می توانید با اشیاء این بازی را انجام دهید. اینگونه کودک درک می کند که وقتی چیزها ناپدید می شوند، توانایی ظهور دوباره را دارند. نوزادان با این دانش متولد نمی شوند و این چیزی است که باید به آنها آموزش داده شود. از طریق بازی هایی مانند این نوزادان قادر به توسعه این نگرش بوده که به نوبه خود باعث افزایش هوش آنها می شود. مطلب بازی با نوزاد ۴ تا ۱۲ ماهه در این رابطه به شما کمک خواهد کرد.

بازی برای تقویت هوش کودکان
بازی برای تقویت هوش کودکان

۱۴- بگذارید با خیال راحت اشیاء را پرت کنند

همه والدین تجربه این صحنه ها را توسط کودکشان دارند. به نظر می رسد که بچه ها تصور می کنند که از دید شما نیز این یک بازی خوب است. آنها همه چیز را از صندلی، وان حمام، تخت خواب و حتی از پنجره اتومبیل پرتاب می کنند. وقتی بچه ها این کار را انجام می دهند، راجع به قوانین گرانش یاد می گیرند. ما نیز به عنوان پدر و مادر باید آنها را در این پروسه یادگیری کمک و همراهی کنیم. بنابراین در حالی که مطمئن هستید فرزند شما این کار را بدون خطر انجام می دهد، با او بازی کنید. شما حتی می توانید به این منظور اشیاء بی خطر را خودتان در اختیار او قرار دهید.

۱۵- با کودکتان بشمارید

تعداد همه چیزهایی که با آن تماس دارید و مراحل هر کاری را که انجام می دهید، با کودک خود بشمارید. اگر به سمت ماشین می روید، قدمهایتان را شمارش کنید. اجازه دهید آنها بدانند که یک پوشک و دو کفش دارند. اگر شیر گرم می کنید، ثانیه هایی را که طول می کشد، بشمارید. انگشتان دست خود را بشمارید و … . بدون شک مزایای زیادی در این کار وجود دارد. با شمارش دائم کودک شما اعداد و چگونگی شمارش را یاد می گیرد. اینگونه همچنین آنها مفاهیم اولیه ریاضی و تناظر یک به یک را درک خواهند کرد.

۱۶- با کودک بازیهای حسی، لمسی انجام دهید

اگر چه برای برخی از والدین دشوار است، اما یکی از بزرگترین شانسهای رشدی کودک این است که اجازه دهید فرزند شما کثیف شود! بازی های حسی دارای مزایای بی شماری برای کودک شماست از جمله رشد زبان، رشد شناختی، مهارت های خوب حرکتی و توانایی حل مساله. بازی حسی عملی است که باعث تحریک حواس فرزند شما می شود. فعالیت های حسی کودکان را تشویق به کشف، تحقیق و استفاده از روش های علمی در حین بازی می کنند. بنابراین، اگر احساس می کنید که به ریخت و پاش و کثیفی کودک حساسیت دارید، از مواضعتان عقب نشینی کرده و به کودک خود آب رنگ، رنگ انگشتی، شن بازی و یا حتی چیزهای کثیف تر بدهید و اجازه دهید مغز آنها رشد کند.

۱۷- شعرهای سنتی کودکان را برایشان بخوانید

شعرهای مهد کودک را برای کودکتان بخوانید. از آنجا که این شعرها اغلب تکراری هستند، کودک بارها آنها را می شنود و این چیزی نیست که آنها در مکالمه عادی روزمره تجربه کنند. این به آنها فرصتی برای یادگیری سریعتر لغات جدید داده و همچنین توانایی آنها برای استفاده از مهارت های حافظه را افزایش می دهد. این شعرها معمولاً کوتاه هستند و این در عین اینکه اجازه می دهد تا مهارت های گوش دادن در آنها افزایش یابد، خسته کننده هم نیستند. این اغلب آغاز راه علاقه مندی به کتاب و ادبیات است. لذا برای خواندن شعرهای مورد علاقه کودک خود وقت بگذارید و او را در راه بالندگی بیشتر یاری کنید!
موفق باشید!

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید