۱۰ خصوصیت مهم بچه های ۵ ساله

0
100 مشاهده


این آخرین سالی است که کودکتان می تواند سن اش را با انگشتان یک دست نشان دهد. این سنی است که از خردسالی گذر می کند و وارد مرحله کودکی می شود. آیا ناراحت کننده نیست. سال های کودکی به طور کلی بسیار آرام هستند. اگرچه، کوچولوی شما از اینجا شروع به بزرگ شدن می کند، بنابراین، این آخری سالی است که کاملا معصوم و بی گناه است. در اینجا ده تا از مسائل مهم در مورد بچه های ۵ ساله وجود دارد:

۱- آن ها احساساتی نیستند

اغلب بچه های ۵ ساله کاملا یاد گرفته اند تا به خوبی احساسات شان را کنترل کنند. بعد از فوران احساسات زیاد بچه ها در چهار سالگی، شنیدن این خبر حس خیلی خوب و آسودگی به انسان می دهد. ممکن است در سن ۵ سالگی هنوز هم احساساتی باشند اما به اندازه ای که در ۴ سالگی احساساتی بودند نخواهد بود.

۲- آن ها همچنان بی گناه و معصوم هستند

یک بچه ی ۵ ساله هنوز هم معصوم و بی گناه است. در این زمان شما به عنوان والدین فرصت کوتاهی برای خودتان دارید چون کودک خیلی وابسته و نیازمند شما نیست و طبق راهنمای مستقل شدن کودک بر اساس رده سنی او در این سن به مرحله ای از استقلال رسیده است. البته هنوز کوچک است و تحت کنترل شماست.

۳- آن ها هنوز هم دوست دارند مثل کوچولوها باشند

بچه ی ۵ ساله باز هم دوست دارد در بغل شما دراز بکشد، در پارک دست شما را بگیرد و هنگام خوابیدن به لالایی شما گوش دهد.

تربیت کودکان 5 ساله

۴- آن ها می توانند رفتار بزرگانه هم داشته باشند

بچه ی ۵ ساله زمانی که لازم باشد می تواند مثل آدم بزرگ ها رفتار کند. او می تواند برای خود نوشیدنی بریزد، دندان هایش را مسواک کند، و کفش هایش را بپوشد. او می تواند صبح ها وسایل اش را جمع کند یا زمانی که شما عجله دارید ساک استخر خود را جمع کند.

۵- آن ها هنوز هم زمان استراحت خاص خود را دارند

شما می توانید در هر سنی که هستید ساعت استراحت داشته باشید، اما بچه ی ۵ ساله در عین حال که این زمان را دارد حتی می تواند در طول این ساعت با فراغ آسوده بخوابد. شما می توانید زمانی که بچه ها خواب هستند و استراحت می کنند زمان خاصی را به خود اختصاص دهید.

۶- آن ها اکثر وقت ها می توانند خود حاضر و آماده شوند

یک بچه ی ۵ ساله می تواند بدون وابستگی خودش حاضر شود. پسر من به تنهایی دوش می گیرد. دختران ۵ ساله ی من با موهای بلندشان برای دوش گرفتن به کمک نیاز دارند اما اکثر کارهایشان را می توانند به تنهایی انجام دهند. این مستقل بودن شان کار را برای مادر راحت تر می کند و باعث می شود مادر به فکر بچه های کوچک ترش باشد.و شما می توانید با راهکارهایی به تقویت استقلال کودک بپردازید.

خصوصیات کودکان در 5 سالگی

۷-  آن ها معمولا مهد کودک رفتن را شروع می کنند

چه پیش دبستانی باشد چه مهد کودک، بچه ی ۵ ساله مدرسه رفتن را شروع می کند. مهد کودک رفتن، آن ها را وارد دنیای جدید می کند و باعث آشنایی آن ها با دوستان جدید و اجتماعی شدن کودک می شود و باعث می شود کودک شما ساعت های زیادی را بیرون از خانه بگذراند. اگر کودک را به مهد نمیبرید حتی با آموزش در خانه هم کودک شما شاد خواهد بود چون در حال افزایش دانش خود در زندگی است.

۸- آن ها در حال افزایش مهارت ها و علاقه مندی هایشان هستند

بچه ها در این سن می توانند کلاس هایی مثل شنا، اسکی روی یخ و فوتبال را بگذرانند. هر چه قدر بزرگتر شدند گزینه های بیشتری برایشان فراهم بود و می توانستند کارهای بیشتری را تجربه کنند. من فکر می کنم دیدن بزرگ شدن بچه هایم جالب است.

رشد کودک پنج ساله

۹- آن ها تا حدودی یاد می گیرند بخوانند

بچه ی ۵ ساله شما شاید بتواند کم و زیاد بخواند اما زمانی که شروع به یادگیری خواندن می کند، دنیای آن ها تغییر می کند. و این آغاز مسیری برای آن هاست تا یاد بگیرند بدون وابستگی، شروع به خواندن مطالبی که از آن لذت می برند بکنند.

۱۰- آن ها بدون نیاز به شما شروع به تصمیم گیری می کنند

شاید این موضوعی باشد که آن را دوست داشته باشید یا شاید خیلی هم خوشتان نیاید. لحظه هایی که شما به عنوان والدین می بینید که کودکتان بدون دخالت شما تصمیم درست می گیرد شاید یکی از آن لحظه های ارزشمند و طلایی باشد. من روزی را به یاد می آورم که پسر ۵ ساله ام به پسر همسایه گفت او شن های کوچک را به سمت سر خواهرش پرت نمی کند چون او خواهرش است و او دوستش دارد. این لحظه ای است که به کل این ۵ سال گذشته بر می گردید و می بینید که ارزش آن همه تلاش را داشت.

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید