۱۰ جمله که نباید به کودکان مضطرب گفت!

0
40 مشاهده


اگر فرزند شما از اختلال اضطراب رنج می برد، نحوه مواجهه شما با این مساله بسیار مهم است و باید آرام و خونسرد باشید. هنگامی که کودکان به طور مکرر مضطرب می شوند، حتی والدین فرهیخته نیز ممکن است حرف هایی به کودک بزنند که احساس اضطراب آنها را به جای تسکین، تشدید کند.

والدین آرام و مسلط از همه ابعاد می توانند بیشتر احساسات کودکان مضطرب را کنترل و رفع کنند.

مبارزه با اضطراب کودک می تواند بسیار دشوار باشد، اما هدف والدین این است که به کودک کمک کنند تا به تحمل و مقابله با احساسات منفی خود بپردازند و سعی می کنند تا تمامی عوامل بالقوه اضطراب را از زندگی کودک حذف نمایند.

والدین در مواجهه با اضطراب کودک بایستی آرام و مثبت باشند. والدین نباید تلاش کنند تا اضطراب را به سبک خودشان اصلاح کنند زیرا بچه ها برای مقابله با آن از والدین خود خط می گیرند. بنابراین رویکرد مثبت شما می تواند به آنان در راه مقابله با اضطراب کمک کند.
با در نظر داشتن این موضوع، از استفاده از این ۱۰ عبارات در برخورد با کودکان مضطرب اجتناب کنید:

۱) نگران نباش.

شما نمی توانید اضطراب کودک خود را از طریق گفتن این جمله به او از بین ببرید. او در حال حاضر مضطرب است و این حتماً ردی در گذشته دارد. این جمله شما به این معنی است که نگرانی او غیر منطقی یا غیرقابل قبول است. پس رویکرد بهتر این است که بگویید: ” آیا می توانی بیشتر درباره نگرانی های خود بگویی؟”

۲) زیاد مهم نیست.

کودکان مضطرب بهتر می دانند که نگرانی های آنها یک مشکل بزرگ است. نگرانی های آنها می تواند تاثیر منفی بر روابط با همسالان، روابط خانوادگی، عملکرد مدرسه و دیگر زمینه ها بگذارد. پس این یک مساله بزرگ است. به جای گفتن آن بگویید: “من می فهمم که شما در این مورد بسیار مضطرب هستید. بیا کمی کنار هم بنشینیم و نفس عمیق بکشیم”.

۳) خوب می شی!

هر کسی که تا به حال اضطراب بیش از حد یا حملات هراس را تجربه کرده باشد می داند که حال خوب چیزی نیست که با ذهن مضطرب مطابقت و همخوانی داشته باشد. هنگامی که ذهن یک کودک درگیر اضطراب شدید است هیچ چیز را خوب احساس نمی کند. به کودک خود با این عبارت دلداری و اطمینان دهید: “من اینجا هستم که به تو کمک کنم”.

رفتار با کودکان مضطرب

۴) هیچ چیز ترس ندارد.

بچه های مضطرب برای ترسیدن سوژه های زیادی دارند: قضاوت شدن، پذیرفته نشدن بین همسالان، شکست و … که این فهرست بلندبالا ادامه دارد. شما نمی توانید مشکل اضطراب را با یک گزاره شرطی حل کنید، اما با باز کردن درهای گفتگو می توانید حالت ترس را تسکین دهید: “بیا با هم صحبت کنیم”.

۵) فقط باید کمی بیشتر بخوابی!

یکی از مشکلات اضطراب دوران کودکی این است که خواب دچار اختلال می شود. هنگامی که اواخر روز مشغولیت ها افت می کند، یک ذهن نگران کماکان به تلاطم ادامه می دهد. این تقصیر فرزند شما نیست. این را امتحان کنید: “بیا یک برنامه مراقبه و آرامش بخش را قبل از خواب امتحان کنیم تا در خواب به ما کمک کند”.

۶) من درستش می کنم.

بچه های مضطرب می خواهند خودشان با نگرانی های خود مقابله نموده و مستقل باشند، اما افکار اضطرابی اغلب سد راه هستند. این ممکن است برای پدر و مادر پروسه ای فرسایشی و خسته کننده شده و آنها را به سوی حل و فصل صفر تا صد ماجرا توسط خودشان سوق دهد. اینگونه کودک نمی تواند مهارت های مقابله را کسب کند.

از این عبارت مثبت برای کمک به فرزند مضطربتان استفاده کنید: “من می دانم احساس اضطراب داری، اما مطمئنم که از پسش بر می آیی و من هم اینجا هستم تا به تو کمک کنم”.

۷) همه چیز در ذهن خودت است.

اضطراب یک اختلال مبتنی بر مغز است، اما تاکید بر آن فقط احساس گناه را در کودک افزایش می دهد. به جای آن از این عبارت مفید استفاده کنید: ” به نظر می رسد اکنون ذهن تو نگران و مشوش است. بیا با هم کمی قدم بزنیم تا آرام شوی! “

۸) بجنب!

بچه های مضطرب حرکت بسیار کند و حلزونی دارند. بعضی ها در دام کمال گرایی گرفتار می شوند و برخی هنگام تصمیم گیری دچار اختلال می شوند. فراخوانی آن ها به عجله فقط احساسات گناه و بی کفایتی آن ها را افزایش می دهد. از یک سؤال ساده برای کمک به حرکت فرزندتان شروع کنید: “چگونه می توانم به تو کمک کنم؟”

چگونه با کودک مضطرب برخورد کنیم

۹) بهش فکر نکن!

کودک شما دوست دارد که افکار مضطربش را متوقف کند، ولی این کار بدون پشتیبانی مناسب شما در زمان وقوع آن بسیار دشوار است. پس راهکار اصلی نه تنها فکر نکردن به آن نیست، بلکه مواجهه و عکس العمل مناسبتان است. این را امتحان کنید: “بیا به راه حل های مثبتی فکر کنیم که ذهن تو را درگیر و نگران کرده است!”

۱۰) من نمی دونم تو چته!

والدین یک کودک مضطرب بودن، بسیار دشوار و اغلب کاملاً خسته کننده است. کودک شما در مواجهه با اضطرابش نیاز به آرامش و امیدواری دارد. اگر شما اظهار ناامیدی کنید، اضطراب کودک شما افزایش خواهد یافت. سعی کنید همواره به او بگویید که همیشه به دنبال شیوه های جدید برای کمک به او هستید.

یادگیری مقابله با اضطراب، زمان و تمرین لازم دارد. نکات بالا را در ذهن داشته باشید. اضطراب و موارد مشابه برای بسیاری از بچه ها و همه روزه اتفاق می افتد. لذا برای کمک به فرزندتان خود را به ابزار مورد نیاز تجهیز نموده و راه های کمک به مقابله با اضطراب آنان را بیاموزید.

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید