۱۰ تمرین موثر برای گفتار درمانی کودکان در منزل

0
140 مشاهده


می خواهیم چند ایده گفتار درمانی برای انجام در منزل به شما یاد دهیم چون شما به عنوان والدین، بهترین معلم کودکان خود هستید. این مقاله از زبان یک بازی درمانگر هست ( نه آسیب شناس گفتار و زبان) بنابراین با بسیاری از کودکانی که تاخیر در تکلم دارند کار کرده است و با آسیب شناس گفتار و زبانی که با آن ها کار می کند نیز در ارتباط بوده است (کودکان ۳ ساله) و این فعالیت ها در خانه روی آن ها تاثیر عالی ای در بین جلسات درمان خواهد داشت.

این روش ها جایگزینی برای درمان نیست و نباید هم جایگزین درمان بشود. این ها فقط ایده های ساده ی اضافه تری برای گفتار درمانی هستند که وقتی در منزل هستید انجام دهید و با کودکان خود بازی کنید.

تذکر: قبل از اینکه وارد این لیست ایده های گفتار درمانی کودکان در منزل شوید:

اگر کودک شما تاخیر در تکلم دارد با یک متخصص گفتار درمانی تماس بگیرید تا فرزند شما را معاینه کند. برنامه ای تنظیم کنید تا به کودک خود کمک کنید موفق شود. شما می توانید از طریق متخصص اطفال کودکتان یا درمانگاه های محلی یک متخصص گفتار درمان پیدا کنید.

۱- نگذارید در پس زمینه، تلویزیون روشن باشد.

صداهای پس زمینه می تواند تکلم را برای کودک سخت تر کند. در مقایسه با چیزی که خیلی ها فکر می کنند روشن بودن تلویزیون در پس زمینه باعث بهتر شدن رشد زبانی کودک نمی شود. طبق نظر مجله پزشکی جاما” بچه هایی که اغلب تلویزیون می بینند در بیان لغات معنی دار تاخیر دارند”.

در مطالعه ای، بچه های آمریکایی سنین بین ۶ تا ۱۲ ماه را کنار شخصی که به زبان چینی صحبت می کرد گذاشتند و برای تعدادی دیگر ویدیوی همان فرد چینی را پخش کردند. نوزادانی که شخص واقعی با آن ها در ارتباط بود آواهای خاص را می شناختند و به آن پاسخ می دادند و آن هایی که برایشان ویدیو پخش شده بود نمی توانستند. از ظاهر امر این طور بر می آید که فعل و انفعات انسان در مرحله پیچیده توسعه زبان، بحرانی و حساس است.

وقتی که تلویزیون روشن است، والدین خیلی تمایل برای صحبت با کودکانشان ندارند. و با توجه به اینکه بچه ها زبان را از مردم زنده یاد می گیرند – به ویژه والدینشان – استفاده از تلویزیون ممکن است برای این روند زیان آور باشد.

۲- زبان اشاره را آموزش دهید

مطالعاتی وجود دارد که ارتباطی بین زبان اشاره و صحبت کردن را نشان می دهد. اگر اینطور هم نباشد باز هم جلوی حجم زیادی از نا امیدی که کودک احساس می کند را می گیرد.

تمرینات گفتار درمانی در منزل

بر روی چیزهای کوچک تمرکز کنید: کلماتی مثل بیشترمیخوام، مال منه، کمک، مامان، بابا، لطفا، ممنونم(لطفا و ممنونم به این خاطر اینجا اضافه شده تا خوب رفتار کردن را به کودک یاد بدهد). اگرچه هر زمان که او توپ بیشتری می خواهد به جای یاد دادن کلمه راحت ” بیشتر می خوام” به او کلمه ” توپ” را یاد دهید( یا اسم اسباب بازی که با آن بازی می کند) . اگر او گرسنه است می تواند غذا یا خوراکی خاصی بخواهد. این کار بیشتر بچه ها را تحریک می کند.

معمولا بچه ها وقتی شروع به حرف زدن می کنند که درخواست شی واقعی یا کاری داشته باشند همانند توپ، شیر، پتو ، مادر، پدر، ماشین یا عروسک. در ابتدا خواستن چیزهایی که می بینند یادگیری و فهمیدن را آسان خواهد کرد. کلمه” بیشتر می خوام” شاید کمی عمومی تر باشد.

۳- برای یخچال آهنرباهای چاپی درست کنید

چیزهایی که مورد علاقه کودکتان است به شکل این آهنرباها درست کنید(همانند شکل آبمیوه، غلات صبحانه)و وقتی او چیزی می خواهد می تواند آن آهنربا را برای شما بیاورد(البته قبلش مطمئن باشید که قابل قورت دادن و خفگی نباشند).

چطور این آهنربا ها را درست کنید: از یک کاغذ مغناطیسی مسطح استفاده کنید و برگه های سفیدی روی آن بچسبانید و به شکل مربعی آن را ببرید. بعد عکس هایی که ممکن است کودک نیاز داشته باشد روی آن بکشید: چیزهایی مثل فنجان، غذا، رختخواب، اسباب بازی مورد علاقه و … . سعی کنید تا ناامیدی را از وجودش برطرف کنید چون بچه هایی که تاخیر در تکلم دارند اغلب به راحتی ناامید می شوند.

۴- حداقل ۴۰ دقیقه با او بازی کنید.

از لغات ساده ای مثل ” ماشین سریع” یا ” توپ قرمز” استفاده کنید.

۵- با فلش کارت های ساده با آن ها تمرین کنید.

این بازی درمانگر می گوید: “من عاشق فلش کارت هستم چون بچه ها فقط یادگیرنده دیداری یا شنیداری نیستند. اسم اشیا را بگویید و آن ها را تکرار کنید. برای کودکانی که تاخیر در صحبت کردن دارند لقب گذاری کار سختی است. شاید هم دوست داشته باشید اپلیکیشن فلش کارت برای بچه ها و کودکان نوپا نصب کنید چون رایگان هستند”.

گفتار درمانی کودکان در منزل

۶- یک توپ پنبه ای و نی بردارید

توپ پنبه ای را روی میز یا روی زمین بگذارید. بعد یک نی بردارید و با نی فوت کنید تا توپ پنبه ای جابه جا شود( توپ پنبه ای را روی میز بگذارید)این کار به ماهیچه های زبان که برای صحبت کردن نیاز است کمک می کند.

این بازی درمانگر می گوید : ” به عنوان یک متخصص که راهنمایی ها را که مبتنی بر شواهد هستند را دنبال می کنم، مهم است که تمرینات حرکتی بیانی غیر زبانی را بشناسیم(همانند مکیدن و فوت کردن از طریق نی). مشخص نیست که این روش ها کاملا موثر یا غیر موثر باشند. استفاده از این روش ها باید آزمایشی و تجربه ای باشد”.

بیشتر بخوانید:

۷- از طریق نی چیزی بنوشید اما نه فقط مایعات.

کمی روش خودتان را تغییر دهید و از نی استفاده کنید و مواد مختلفی بنوشید(آب ، شیر، پوره سیب، میوه های پوره شده و میلک شیک) این کار به قوی شدن ماهیچه های زبان کودکان کمک می کند و وقتی آماده باشند صحبت کردن را برایشان آسان تر می کند.

۸- برای نوشیدن از نی های جالب موج دار( طرح عینک) استفاده کنید.

می توانید از این نی های موج دار و پیچ پیچی استفاده کنید. این ها عالی هستند چون ماهیچه ها را قوی تر می کنند و از نی های معمولی کاراتر هستند.

آموزش گفتار درمانی کودکان در منزل

۹- بعضی چیزها را خارج از دسترس قرار دهید.

چیزهایی را دور از دسترس قرار دهید که می دانید کودک تان آن ها را می خواهد( یک کتاب یا اسباب بازی مورد علاقه) و وقتی می خواهند آن ها را پیدا کنند از شما سوال می کنند و کمک می گیرند.

به آن ها یاد دهید تا پیشتان بیایند و شما را آنجا ببرند( دست شما را بگیرند )تا چیزی که می خواهند را به آن ها بدهید یا آهنربا از روی فریزر جدا کنید.

به آن ها علامت اشاره “کمک” را یاد دهید و وقتی چیزی می خواهند کلمه کمک را استفاده کنند. به عنوان الگو این رفتارها را برایشان انجام دهید. کودکان وقتی چیزی می خواهند بیشتر سعی می کنند حرف بزنند.

۱۰- از آن ها به خاطر تلاششان قدردانی کنید

این ها کارهای ساده ای است که این بازی درمانگر آن ها را با بیماران و بچه هایی که تاخیر در تکلم دارند تمرین می کند. تشویق بچه ها یک تاثیر ژرف بر روی موفقیت آن ها دارد و دلیل آن هم افزایش خود باوری و خود ارزشی در آن هاست.

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید