کشیدن مو در کودکان و برخورد با آن

0
147 مشاهده


کشیدن مو مانند شوت کردن، گاز گرفتن، نیشگون گرفتن از راه هایی است که فرزندتان خودش را ابراز می کند و تلاش می کند تا قدرتش را لحظه ای در محیط اعمال کند.

دلایل مختلفی برای این رفتار وجود دارد، احتمالی ترین دلیل، ساده ترین است: فرزندتان فهمیده که چگونه واکنش نشان دهید و مجددا آن را می خواهد.

کشیدن مو در کودکان و برخورد با آن

«مانند روشن کردن چراغ یا کوبیدن یکی از اسباب بازی هایی است که جایی می زند» پروفسور روانشناسی بالینی این را بیان می کند. کودک می گوید «من می کشم، خواهر بزرگتر جیغ می کشد. پس با حاله! » شاید هم مو می کشد تا از یک چیز بد رهایی پیدا کند، یکی پشتش افتاده یا اسباب بازی اش را گرفته. او مو می کشد تا آن موضوع خاتمه پیدا کند.

دلیل دیگری که باعث رفتار فرزندتان شده رشد مهارت های ادراکی است که موجب آن می گردد و او ممکن است مو می کشد تا کنترل یک موقعیت خاص را در دست گیرد.

خواهر بزرگ ترش آخرین کلوچه را برداشته و او موهایش را می کشد تا او جیغ بکشد. «شما باید وارد عمل شوید واز آن دو بخواهید که کلوچه را تقسیم کنند » مهم تر این است که خواهر بزرگتر دفعه ی بعد که خواست آن را بردارد قبلش فکر کند.

در آخر، اگر فرزندتان موهای خودش را می کشد، شاید غمگین یاعصبی است. این دلالت بر یک اختلال کنترلی طغیانی دارد .اگر نگران این هستید که فرزندتان موهای خودش را می کشد، با پزشک او صحبت کنید.

کشیدن مو در کودکان و برخورد با آن
کشیدن مو در کودکان و برخورد با آن

درباره ی کشیدن مو چه می توان کرد؟

به او نشان دهید که فایده ای ندارد. یکی از کلید های سرکوب کردن پرخاشگری کودک این است که به صورت متقاعد کننده نشان دهید که را به جایی نمی برد.

اگر مو کشیدن او را نادیده بگیرید، رفتار اثر خواهد کرد (زیرا موی هرکس را که کشید احتمال دارد که چیزی را که فرزندتان می خواهد انجام دهد) رفتار بدتر خواهد شد وقتی که یاد بگیرد کشیدن مو نتیجه دارد. هرچه بیشتر راجع موقعیت بگویید دقیقا او را به خواسته اش می رسانید (هری موهای الی را کشید چون الی بد جنس بود. من حواس هری رو با یک داستان پرت کردم….). فرزندتان پیچیدگی تعاملات اجتماعی را نمی فهمد، اما آنچه او می آموزد آن است که اگر مو بکشد، شما راجع به او افسوس می خورید و او به شما می رسد .

برعکس، بیهودگی کشیدن مو را به او نشان دهید. مثلا اگر فرزندتان موهای هم بازی اش را کشید تا یک اسباب بازی به دست آورد، اسباب بازی را به دوستش برگردانید و توضیح دهید که «ما مو نمی کشیم» شما باید برای این روش سریع اقدام کنید زیرا کودکان در لحظه زندگی می کنند.

رفتار را متوقف کنید. وقتی که کودکتان را در حالی که مشتش پر از مو می باشد می گیرید، به آرامی مشتش را باز کنید و در حالی که دستش را نگه داشته اید بگویید « ما مو نمی کشیم ، مو کشیدن درد دارد».

راجع به آن حرف بزنید. وقتی که زمان تمام شد راجع به موقعیت با فرزندتان صحبت کنید . الزامی است که این کار صورت بگیرد حتی اگر هنوز مهارت های کلامی او برای یک مکالمه ی با جزئیات رشد نکرده است. زیرا متوجه شود که حرف زدن (نه کشیدن مو) راه حل مشکلات است. از او بپرسید «چه کاراشتباهی انجام دادی؟» وآن را اینگونه دنبال کنید که «چرا اشتباه بود؟» نگران نباشید اگر گفت «چون می خواستم قهر باشیم»

کشیدن مو در کودکان و برخورد با آن
کشیدن مو در کودکان و برخورد با آن

این از نظر رشدی طبیعی است. شما در ادامه بگویید: بله اگه مو بکشی قهر می کنیم اما یه مسئله ی دیگه که باید راجع بهش حرف بزنیم اینه که مو کشیدن مهم نیست بلکه اینکه تو ممکنه به کسی آسیب وارد کنی. بلافاصله انتظار معجزه نداشته باشید. طول می کشد تا کودکان بیاموزند. با تکرارهای مختلف یاد می گیرند که کارشان اثر گذار نیست فقط استوارباشید ونا امید نشوید.

همین طور که کودک شما کلامی تر می شود ، از طریق حرف زدن راجع به روش های حل مسئله ی دیگر به او بیاموزید که مشکلات را حل کند. چه کار می تونستی انجام بدی اگر خواهرت برات رئیس بازی کرد؟ به کودک خود بیاموزید که نه گفتن به خواهرش را بیاموزد و خود را از طریق کلمات بروز دهد .

شما در جواب مو نکشید. هرگز موهای فرزندتان را نکشید که بفهمد چه حسی به وجود می آورد. او مومی کشد تا چیزی را تغییر دهد، شما به او می آموزید که مو کشیدن راهی برای تغییر دادن رفتار یک فرد است. رفتاری که دوست دارید تقلید کند را انجام دهید. با کلمات نیازهایش را بر طرف کند نه این که بقیه را اذیت می کند، بدون توجه به این که چقدر احساس نومیدی می کند.

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید