چگونه فرزندانی محکم و با پشتکار تربیت کنیم؟

0
155 مشاهده


هنر آموزش پشتکار داشتن و ثابت قدم بودن به بچه هایتان

خیلی از مردم تلاش می کنند در راه رسیدن به اهدافشان راحت ترین راه را بر گزینند، مخصوصا زمانی که در موقعیت های چالشی قرار می گیرند. این یک راه ایده آل برای پاسخ به چالش ها نیست ، چون همیشه ساده ترین راه بهترین راه نیست.
بیشترین مشکل افراد بزرگسال این است که واقعا ایمان کافی نسبت به خودشان ندارند. و این مسلما به زمانی برمی گردد که جوانان تر بودند.

چگونه فرزندانی محکم و با پشتکار تربیت کنیم؟

به عنوان یکی از والدین وظیفه ی شما است که قوانین اصولی را به بچه هایتان یاد بدهید. لازم است به او یاد دهید که محکم و استوار باشند، و اینکه همیشه در حال تلاش باشند و برایشان مهم نباشد که چقدر آن موقعیت سخت به نظر برسد.
بچه هایی که با این قانون بزرگ می شوند کارهای بزرگی می توانند انجام دهند البته تا زمانی که ایمان دارند می توانند. به همین دلیل است که خیلی مهم است به بچه تان یاد دهید هیچ وقت تسلیم نشود.

اگر به بچه ی خود یاد دهید که پشتکار داشته باشد وقتی که در زندگی با چالش مواجه می شود این راهنمایی برای او خواهد بود. مردم واقعا با پشتکار به دنیا نمی آیند، ما واقعا نیاز داریم که این خصیصه را یاد بگیریم. خوشبختانه یادگیری آن سخت نیست. شما می توانید به آسانی با دنبال کردن ایده های زیر پشتکار را به بچه هایتان یاد بدهید.

در مورد پشتکار داشتن و استقامت با بچه تان صحبت کنید.

اولین کاری که شما باید در مورد آموزش پشتکار به بچه هایتان انجام دهید این است که در مورد آن با آنها صحبت کنید. مخصوصا درمورد بچه هایی که کمی بزرگتر شده اند این کار مفید تر است. راه های جالبی برای معرفی مفهوم پشتکار بیابید مثل داستان گفتن یا نقش بازی کردن.
وقتی بچه ها در مورد پشتکار داشتن به طور مداوم می شنوند، در مورد آن بیشتر علاقه مند می شوند. تمایل پیدا می کنند که آن را یاد بگیرند و مفهوم آن را بفهمند.
درکنار صحبت در مورد پشتکار از بعضی عبارات کلیدی مثبت مثل ” من می توانم انجامش دهم” یا ” من تسلیم نمیشوم” استفاده کنید.
مثبت بمانید
پس از اینکه شما مفهوم پشتکار را به بچه تان یاد دادید ،کاری کنید کل خانواده تان با مفهوم آن در زندگی شان در گیر باشند. به خاطر داشته باشید که این مفهوم کاملا انتزاعی است. خب بنا براین بچه ی شما ممکن است قادر نباشد آن را درک کند یا فورا مفهوم آن را به کار ببرد.
کلید یادگیری پشتکار این است که که مثبت بمانید. حتی اگر به نظر برسد بچه ی شما آن را نفهمیده باشد، تشویق باعث می شود به زودی آن را یاد بگیرد. به زودی مثبت بودن شما به بچه تان منتقل می شود.

یک مدل خوب برای او باشید.

گام بعدی این است که که مدل خوبی برای فرزندتان باشید. در حالیکه بچه ی شما بزرگ می شود ، او خیلی از حالت ها و عملکردها را از شما و بزرگترهای در خانه یاد می گیرد. در مورد رفتارهای خود و هم چنین کلماتی که به کار می برید هوشیار باشید.
از اینکه در برابر او خطایی انجام دهید نترسید. در واقع این اشتباهات می تواند یک تجربه ی یاد گیری ارزشمند تلقی شود. وقتی با یک چالش مواجهه می شوید به بچه تان نشان دهید که شما تا موفق نشوید دست از تلاش بر نمی دارید.
به بچه تان مسئولیت بدهید

دادن مسئولیت به بچه ها یک راه عالی برای آموزش قانون پشتکار به آن ها است. با یک چیز ساده شروع کنید.

 

چگونه فرزندانی محکم و با پشتکار تربیت کنیم؟
چگونه فرزندانی محکم و با پشتکار تربیت کنیم؟

از بچه تان بخواهید که نامه ها را جمع کند ، میز را بچیند یا حتی کتاب داستان های هنگام خوابش را بخواند، اسباب بازی های سوارشدنی اش را تمیز کند، اسباب بازی های خواهر برادر کوچکترش را مرتب کند. هرچه قدر بچه ی شما بزرگ می شود به آن ها مسئولیت های چالش برانگیز بیشتری بدهید. مطمئن شوید که آن کارها را با عشق و تشویقی که از سمت شما دریافت می کنند انجام دهند.

در برابر خواسته هایش مقامت کنید تا او راحت کنید

بچه ی شما نیاز دارد تا مستقل بودن را در کنار پشتکار داشتن یاد بگیرد. وقتی می بینید که بچه ی شما در حال تلاش برای انجام چیزی است در واقع در حال کشمکش با خود است ، با مقاومت کردن در برابر خواسته هایش او را نجات دهید.
بهترین کار برای انجام این است که او را از دور نظارت کنید و ببینید وقتی که او با چالش مواجهه می شود چه خواهد کرد. بچه ها خیلی چیزها را از طریق آزمون و خطا یاد می گیرند. اگر سعی کنید او را از مسئولیت های سخت دور کنید او ممکن است باور کند که شما همه ی کارهایش را انجام می دهید چون فکر می کنید او نمی تواند.
وقتی بچه ی شما از شکست ها درس می گیرد ، وقتی به موفقیت برسد شاد تر می شود و مهم تر اینکه تا زمانی که به هدفش برسد تلاش خواهد کرد.

برای بچه هایتان شانس های موفقیت فراهم کنید.

اینجا ایده ی دیگری برایتان داریم. اگر یک بچه فرصتی برای موفقیت نداشته باشد او ارزش پشتکار داشتن را یاد نمی گیرد. به بچه تان اجازه دهید تا موقعیت هایی را تجربه کند که بر یک مانع خاص غلبه کند.
.

اگر بچه ی شما کمک خواست، با اشتیاق این کار را بکنید. اما هیچ وقت کار او را کامل انجام ندهید. وقتی بچه ی شما موفق شود، حتما او را برای انجام آن کار ستایش کنید.
وقتی او در یک موقعیتی که خیلی سخت است قرار می گیرد، موفقیت های قبلی اش را به خاطرش بیاورید. تاکید کنید که او چگونه توانست به آن موفقیت ها دست بیابد چون هیچ وقت تسلیم نشد.

کمی او رابه سمت کاری که می خواهد هل بدهید

رسیدن به این ایده نیاز به کمی زرنگی دارد. فهمیدن اینکه تا چه اندازه باید کودک را به سمت جلو هل داد کلیدی در یادگیری پشتکار است بدون اینکه بچه ی خود را نا امید کنیم.
اگرمی توانید به بچه ی خود نشان دهید که چطور دفعه ی بعد وظیفه ی خود را انجام دهد، کمی او را برای تلاش بیشتر ترغیب کنید. وقتی بچه ی شما یک مفهوم جدیدی یا مهارت جدید یاد می گیرد خیلی اهمیت دارد.
هیچ وقت بچه ی خود را به سمت کاری که از انجامش متنفر است هل ندهید. بدانید که چه وقت باید عقب بکشید و کی باید او را بیشتر تشویق کنید.

در نهایت هیچ وقت تسلیم بچه تان نشوید

مسلما این مهم ترین مرحله است. وقتی پشتکار را آموزش می دهید شما باید خودتان هم مصر باشید. حتی اگر بچه ی شما تسلیم شد شما نباید تسلیم او شوید.

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید