چگونه به یک نوجوان چاق کمک کنیم؟

0
87 مشاهده


وزن نوجوان شما روی سلامتی روحی یا جسمی او تاثیر می گذارد، و باعث دلواپسی شما می شود. او ممکن است به بیماری های مربوط به اضافه وزن مثل فشار خون بالا یا وقفه تنفسی در خواب (Sleep Apnea) مبتلا شده باشد یا درباره اندازه اش یا مواجهه با قلدرها در مدرسه اضطراب داشته باشد. در این مطلب به شما می گوییم تا چگونه به یک نوجوان چاق کمک کنید.

شما قصد کمک به او را دارید اما برای والدین آسان نیست که بدانند چگونه این کار را انجام دهند. نوجوان چاق شما ممکن است درباره وزنش احساس ناراحتی و عصبانیت بکند اما تمایلی به مداخله شما نداشته باشد.

هرچقدر هم که او سعی کند به تنهایی از پس مشکلاتش برآید اما مداخله شما نیز مهم است. شما می توانید به کودکتان کمک کنید که عادت های غذایی و رفتاری اش را عوض کند تا در مسیر سلامتی قرار گیرد. در این جا برخی از راه های کاهش وزن در نوجوانان برای شما پیشنهاد شده.

چگونه به یک نوجوان چاق کمک کنیم؟

یک پلکان موفقیت تنظیم کنید.

چند تاکتیک می تواند به شما کمک کند تا نوجوان چاق را در مسیر سلامتی قرار دهید.

با پزشک فرزندتان درباره شاخص جرمی بدن (Body Mass Index ;BMI) او صحبت کنید.
پزشک می تواند شاخص جرمی بدن او را محاسبه کند که روشی برای انداره گیری درصد جرمی بدن بر اساس وزن و قد است.او می تواند نتایج بدست آمده را با دیگر نوجوانان در سن او مقایسه کند.اگر شاخص جرمی او در بازه اضافه وزن یا چاقی قرار گرفت از پزشک درباره وزن مناسب برای او سوال کنید.

او ممکن است نیاز به کاهش وزن نداشته باشد فقط باید آن وزن را حفظ کند و به قد مناسب برای آن برسد.اما اگر نیاز به کاهش وزن داشته باشد باید توجه داشت که متخصصان توصیه می کنند که نوجوان نباید بیشتر از یک کیلوگرم در هفته وزن کم کند.

با فرزندتان صحبت کنید تا سهمش را در اجرای برنامه برعهده بگیرد.

نوجوان چاق باید در جریان هر برنامه کاهش وزن قرار گیرد و در آن شرکت کند. کلید اصلی رویکرد مناسب است.

کودکتان را ملزم به کاهش وزن نکنید بلکه با او صحبت کنید. از او سوالاتی مثل “احساست درباره ی وزنت چیست؟”بپرسید.سپس به حرفهایش گوش کنید اگر شما را پس زد برای مدتی موضوع صحبت را عوض کنید.اگر خوشبینانه بنگریم شما بذر این فکر را در ذهن او کاشته اید و او برای دفعه ی بعد که این موضوع را پیش بکشید، آماده تر خواهد بود.

مثل یک مربی باشید نه یک کلانتر.

شما بیش از آنچه که ممکن است فکر کنید روی فرزندتان تاثیر می گذارید. نکته اصلی این است که او را مجبور به در پیش گرفتن سبک زندگی سالم نکنید،او را تشویق کنید که دلایل خودش را برای تغییر رژیم غذایی و ورزش کردن پیدا کند.
تحقیقات نشان داده است که نوجوانان چاق درباره ی اندازه شان احساس خوشحالی نمی کنند. آنها دوست ندارند که در مدرسه مورد تمسخر قرار بگیرند اما واقعا می خواهند که احساس کنند بر اوضاع کنترل دارند.

چگونه به یک نوجوان چاق کمک کنیم؟
چگونه به یک نوجوان چاق کمک کنیم؟

با تغییرات در خانه شروع کنید.

با انجام تغییرات مثبت و خوب برای همه اعضاء خانواده از جمله خودتان، به موفقیت کودکتان کمک کنید. متمایز کردن تنها یک نفر، نتیجه بخش نخواهد بود. او نه تنها انگیزه پیدا نخواهد کرد بلکه احساس می کند تنبیه شده است. وقتی که شما سبک سالم زندگی کردن را برای همه هدف قرار می دهید تمام اعضای خانواده سود خواهند برد.

کشمکش ها و تلاش هایتان را با او در میان بگذارید.

تغییر کردن ممکن است سخت باشد، حتی برای بزرگسالان. اشکالی ندارد فرزندتان شما را در حال دست و پنجه نرم کردن با عادت های جدید ببیند. بگذارید ناامیدی شما را وقتی که بین انتخاب خوراکی های سالمی مثل هویچ و چیپس دودل هستید، ببیند. بگذارید بداند که چقدر صرف وقت و انرژی برای پیاده روی و ورزش می تواند سخت باشد. اما به نوجوان چاق تان و حتی خودتان یاد آوری کنید که احساس خوبی که بعد از آن می آید ارزشش را دارد.

تغییراتی در سبک زندگی تان اعمال کنید.

به فرزندتان کمک کنید تا بعضی از عادت هایش را کنار بگذارد، چون به او کمک می کند که وزنش را کاهش دهد و در مجموع سالم تر باشد.مقدار مناسب خواب،گذارندن زمان کمتری در مقابل تلویزیون،موبایل و کامپیوتر و تکنیک های کاهش استرس، همه به او انرژی بیشتری برای انجام انتخاب های درست می دهند. اما شما می توانید ابتدا با تمرکز بر روی غذای او و ورزش شروع کنید.

رژیم غذایی برای نوجوان چاق

بهترین راه برای اینکه عادت غذایی یک نوجوان چاق را عوض کنید، این است که برنامه ای ساده را در پیش بگیرید. با پنج قدم اساسی شروع کنید.

• نوشابه های گاز دار را کنار بگذارید. این نوشیدنی های پرکالری مثل آبمیوه ها و نوشیدنی های انرژی زا را با آب یا شیر کم چرب جایگزین کنید.

• از خوراکی های ساده و در دسترسی مثل میوه ها و سبزیجات استفاده کنید. آنها را شسته و تکه شده در جلو یخچال قرار دهید تا به راحتی قابل دیده شدن و خوردن باشند.

• او را تشویق کنید که هر روز صبحانه بخورد. نوجوانان اغلب برای خواب بیشتر ، از خیر صبحانه می گذرند ، اما این می تواند به این معنا باشد که در وعده ناهار بسیار گرسنه خواهند بود و بیش از اندازه خواهند خورد یا از غذاها و خوراکی های ناسالم استفاده خواند کرد. بنابراین در راه رفتن به مدرسه به او چیزی برای خوردن بدهید مثل یک سیب یا نون و پنیر.

• خوراکی های ناسالم در خانه نگه ندارید. اگر چه شما روی آنچه که فرزندتان در خارج از خانه می خورد،کنترل محدودی دارید می توانید غذاهای ناسالم را از منوی غذایی خانه تان خارج کنید.

در خانه غذا بخورید

تحقیقات نشان داده است که غذاهای رستوران بطور میانگین ۳۳% کالری بیشتری نسبت به وعده ای که در خانه پخته می شود،دارند.یک تحقیق دیگر نشان داده که هر چقدر خانواده بیشتر در کنار هم غذا بخورند ،کمتر احتمال دارد که نوجوان چاق شود.

چگونه به یک نوجوان چاق کمک کنیم؟
چگونه به یک نوجوان چاق کمک کنیم؟

ورزش

متخصصان سلامت توصیه می کنند که نوجوانان روزانه حداقل یک ساعت ورزش کنند. اما اگر فرزند شما در حال حاضر خیلی فعال نیست، لازم است که به این مقدار برسد. این روش ها را امتحان کنید تا او را به تحرک وادارید. به او کمک کنید که اهداف کوچک و قابل دسترسی برای خود تعیین کند.اشکالی ندارد که با ده دقیقه در روز شروع کند. سپس کم کم هر روز چند دقیقه به آن اضافه کند. وقتی که او بتواند در قدم های کوچک پیروز شود، اعتماد بنفس پیدا خواهد کرد و انگیزه اش را از دست نخواهد داد.

تمام اعضای خانواده شرکت کنند

پیاده روی های خانوادگی انجام دهید یا همه با هم دوچرخه سواری کنید.دمبل و طنابهای ورزشی را در خانه داشته باشید. برای همه قدم شمار تهیه کنید تا شما را ترغیب به برداشتن قدمهای بیشتر کند. برای نوجوان آسان تر است که تحرک بیشتری داشته باشد اگر همه خانواده با هم ورزش کنند.

نکاتی برای والدین

تغییرات عمده سبک زندگی که تمام اعضای خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد،ممکن است ترسناک و اضطراب آور باشد و نوجوان شما نیز ممکن است در ابتدا این تغییر را پس بزند. این نکات می تواند به شما در پیشرفت این سبک زندگی کمک کنند.

همه چیز را یکباره تغییر ندهید

به یکباره تمام شیرینی ها را ممنوع نکنید، درخواست دو ساعت دویدن نکنید و تمام کنسول های بازی را پنهان نکنید. این کار نتیجه معکوس می دهد و باعث شکست فرزند شما می شود. با ساده ترین تغییرات شروع کنید،تغییراتی که فرزندتان می تواند به راحتی انجام بدهد و احساس خوبی درباره آن پیدا کند. آنها را هر روز انجام دهید و سپس فرزندتان را تشویق کنید که به مرور تغییرات بیشتری انجام دهند.می توانید ایجاد چالش های خانوادگی یا یک سیستم پاداش دهی را نیز در نظر بگیرید.

چگونه به یک نوجوان چاق کمک کنیم؟
چگونه به یک نوجوان چاق کمک کنیم؟

درباره هر چیز کوچکی سخت گیری نکنید

اگر شما درباره ی هر لقمه ای که فرزندتان می خورد، نظر بدهید، او احتمالا عصبانی خواهد شد و این تغییرات را پس خواهد زد. شما هم چنین به حق او در تصمیم گیری برای خودش خدشه وارد خواهید کرد. او قرار است تصمیمات بزرگی برای زندگی اش بگیرد ،و این زمان بر است. شما خواهان پیشرفت هستید پس سعی کنید همواره این هدف بزرگ را در ذهن داشته باشید.

تصوری مثبت از بدن فرزندتان در او ایجاد کنید

در دیدگاه عام، لاغری زیبا است. این برای یک کودک چاق سخت است.شما نمی توانید فرهنگ یا آنچه که او در فضای مجازی می بیند را عضو کنید. اما می توانید به چیزهایی که اهمیت دارند تاکید کنید، به طور منظم بر قدرت ها و ویژگی های مثبت فرزندتان تاکید کنید.

بگذارید نوجوان چاق شما بداند که فوق العاده است و شما او را بدون هیچ شرطی دوست دارید. به او کمک کنید بفهمد که مردمی که بر اساس شکل ظاهری قضاوت می کنند، خود حقیقی اورا نمی بینند.

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید