چند روش برای بالا بردن تحمل کودک برابر باختن در بازی

0
60 مشاهده


علی شریفی یکی از روانشناسان کشور در گفت و گو با خبرنگار سرویس پزشکی و سلامت خبرگزاری علم و فناآوری با بیان چند نکته درباره تربیت فرزند اظهار کرد: برخی از پدر و مادرها طوری از بچه‌ ها مراقبت و مواظبت می ‌کنند و به صورتی با آنها برخورد می ‌کنند که انگار آنها در مرحله خطر یا در شرایط بسیار بدی قرار دارند و هر لحظه در شرف فاجعه‌ هستند!

وی در همین ارتباط بیان کرد: این حمایت دائمی، این انجام کارها برای بچه ‌ها، این مواظبت و مراقبت همیشگی، این ندادن فرصت برای اشتباه، سبب پدید آمدن محدودیت‌ هایی در کودکان می ‌شود.

تغییرات بزرگ را آهسته ‌تر به پیش ببرید

این روانشناس خانواده در تشریح این سخنان عنوان کرد: در نتیجه در بزرگسالی احساس ناتوانی می ‌کنند و به‌ خاطر این همه محدودیت که به معنای بودن خطر در خارج از محیط خانه است، احساس خطر همیشگی در خودشان می‌ کنند.

وی در ادامه نکات دیگری را برای تربیت کودک عنوان کرد و در همین ارتباط گفت: تغییرات بزرگ را آهسته ‌تر به پیش ببرید برای مثال اگر می‌ خواهید شیشه شیر کودکتان را از او بگیرید یا قصد دارید اتاق خوابش را از خودتان جدا کنید؟

شریفی اضافه کرد: درست است که دوست دارید این تغییرات را سریعتر انجام دهید اما این اتفاق‌ ها می ‌توانند برای کودک خردسال شما پریشان کننده باشند.

وی در توضیح این بخش از سخنان خود نکات مهمی را عنوان کرد و در همین ارتباط افزود: در تختخواب جدیدش با هم بنشینید و برایش کتاب بخوانید. وقتی به تجربه‌ جدیدش با تمام حس ‌هایش خو بگیرد، می ‌توانید تغییر را اعمال کنید پس صبور باشید.

به‌ جای ترساندن از عواقب واقعی استفاده کنید

این روانشناس خانواده در بخش دیگری از سخنان نکات مهم دیگری برای تربیت فرزندان از سوی پدرها و مادرها تاکید کرد: دروغگو دشمن خدا است، اگه نیایی، من می‌ روم و جملاتی از این قبیل را برای وادار کردن فرزندتان به حرکت استفاده نکنید به‌ جای به کارگیری از روش ترساندن از عواقب مشخص و واقعی استفاده کنید.

وی در تکمیل این بخش از سخنان خود بیان کرد: می ‌توانید بگویید که اگر در عرض ۵ دقیقه کفش ‌هایت را نپوشی و سوار ماشین نشوی امشب اجازه نداری تلویزیون تماشا کنی و هر دفعه این عواقب را هم به او تحمیل کنید.

شریفی اضافه کرد: به این روش، فرزندی خواهید داشت که به شما گوش می ‌کند چون حرف شما ارزش دارد نه به‌ خاطر ترس از اینکه او را ترک می‌ کنید.

وی با اشاره به این مطلب که برخی کودکان تحمل باختن در بازی را ندارند چگونه تحمل آنان را بالا ببریم؟ تصریح کرد: دلیل این امر این است که آنها خودباوری و اعتماد به نفس پایینی دارند و احساس منفی درباره خود دارند که باید تلاش کرد تا اعتماد به نفس او را بالا ببرید.

کودک را با همسالانش مقایسه نکنید

این روانشناس خانواده با تاکید بر این نکته مهم که که کودک را با خواهر و برادر و همسالانش مقایسه نکنید، یادآور شد: همچنین درباره برد و باخت و اینکه لازم نیست انسان همیشه برنده شود و برد و باخت نوبتی است به او توضیح دهید.

وی در تکمیل این بخش از سخنان خود عنوان کرد: هرگز به‌ گونه ‌ای با کودک خود بازی نکنید که همیشه برنده شود بگذارید گاهی باختن را هم تجربه کند و در آن زمان برد قبلیش را به او یادآوری کنید.

شریفی با یادآوری این مطلب که پدر و مادر گرامی بیشتر بازی ‌های غیر رقابتی را در لیست بازی ‌های کودک خود قرار دهید، اظهار کرد: رفتار والدین در مسئله برد و باخت نیز بر روی کودک بسیار تأثیرگذار است. مثل اظهار ناراحتی یا اعطای جایزه و نکاتی از این قبیل.

منبع خبرگزاری علم و فناآوری

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید