همه چیز درباره انواع و علائم اختلال کم توجهی

0
27 مشاهده


برای بچه ها نرمال است که تصادفا انجام دادن تکالیفشان را فراموش کنند، در طول کلاس افکار پوچ داشته باشند، بدون فکر عمل کنند، و یا سر میز شام یکسره وول بخورند. اما بی اعتنایی، هوس بازی، و همچنین بیش فعالی از نشانه های اختلال کم توجهی-بیش فعالی(ADHD) هستند.

ADHD می تواند منجر به مشکلاتی در خانه و مدرسه شود، بر روی توانایی های کودک برای یادگیری و همراه با دیگران بودن تاثیر بگذارد. اولین قدم برای بررسی مشکل و کمک به کودک این است تا یاد بگیریم انواع و علائم ADHD را تشخیص دهیم.

اختلال کم توجهی چیست؟

همه ما می دانیم بچه ها کسانی هستند که یک جا نمی شینند، به نظر نمی رسد هیچ وقت حرف گوش کنند، هیچ وقت دستورالعمل ها را رعایت نمی کنند حتی اگر واضح به آن ها گفته شود، و اینکه در زمان های نامناسب حرف های نامناسب می زنند. گاهی اوقات به این بچه ها برچسب بچه دردسر ساز زده می شود، یا بچه ی بی نظم و تنبل خوانده می شوند در صورتی که آن ها اختلال ADD یا اختلال ADHD داشتند.

بیش فعالی باعث می شود خودداری از واکنش های ناخودآگاه – واکنش هایی که می تواند هر چیزی از حرکت تا صحبت کردن دقیق را درگیر کند- برای این افراد سخت شود.

علائم و نشانه های ADHD معمولا قبل از هفت سالگی ظاهر می شود. اگرچه تشخیص تفاوت بین اختلال کم توجهی و رفتارهای نرمال کودک سخت است. اگر فقط بر روی یکی از علائم بیش فعالی تمرکز کنید یا علائمی که که فقط در بعضی موقعیت ها ظاهر می شوند آن اختلال ADHD نیست. از طرفی اگر کودک شما، تعداد زیادی از علائم و نشانه های ADHD را از خود نشان می دهد که در اکثر شرایط بروز پیدا می کنند_ در خانه یا در مدرسه و حتی هنگام بازی_ زمان آن است که این علائم بیشتر بررسی شود.

زمانی که متوجه این موضوع می شوید که بچه شما مشکلی دارد، مانند فراموشی یا به سختی توجه کردن در مدرسه، می توانید با همدیگر همکاری کنید تا یک راه حل خلاقانه پیدا کنید و بر روی نقاط قوت او سرمایه گذاری کنید.

تفاوت بین add و adhd

مشخصه های اولیه بیش فعالی

وقتی خیلی از مردم به اختلال کمبود توجه فکر می کنند، در ذهنشان تصویر یک بچه خارج از کنترل که دائما در حال جنبش است، از دیوار بالا می رود و در کار همه اختلال به وجود می آورد به ذهنشان می رسد. اما این تنها تصویر احتمالی نیست. بعضی از بچه هایی که اختلال کم توجهی دارند بیش فعال هستند اما گروهی دیگر از آنها در حالی که کنار دیگران ساکت می نشینند، حواسشان جای دیگری است.

بعضی از آن ها روی کاری خیلی زیاد تمرکز می کنند اما با تغییر آن به کار دیگری دردسر درست می کنند. بعضی از آنان به اندازه ای بی اعتنا هستند اما بیش از حد هوس گرا هستند.

سه مشخصه اولیه اختلال کم توجهی، بی اعتنایی، بیش فعالی و هوس گرایی(انجام کار بدون فکر) است. علائم و نشانه هایی که نشان دهد یک بچه اختلال کمی توجهی دارد بستگی به مشخصه های قطعی دارد.

کدام یک از از این بچه ها اختلال کم توجهی دارند؟

A: یک بچه بیش فعال که بدون وقفه حرف می زند و نمی تواند یک جا بنشیند.
B: یک خیال پرداز ساکت که بر روی صندلی خود می نشیند و به فضا خیره می شود.
C: هر دو گزینه
جواب صحیح گزینهC می باشد.
بچه های دارای اختلال کم توجهی ممکن است:
• بی توجه باشند اما بیش فعال یا هوس گرا نباشند.
• بیش فعال یا هوس گرا باشند اما قادر به توجه کردن باشند.
• بی توجه، بیش فعال و هوس گرا باشند(رایج ترین نوع ADHD)

بچه هایی که تنها علائم بی توجهی را دارند اغلب نمی توانند توجه کنند ولی حواس پرت نیستند. اگرچه، علائم بی توجهی پیامدهایی دارد. به دلیل گوش نکردن به حرف، داخل آب داغ می پرند، در مدرسه نافرمانی می کنند یا با بقیه بچه ها برخورد دارند و طبق قوانین بازی نمی کنند.

بیماری ای دی دی و بیش فعالی

ما این انتظار را داریم که بچه های کوچک به راحتی حواسشان پرت شود و بیش فعال باشند. این رفتارها هوس گرایانه هستند مثل پریدن از بلندی های خطرناک و زدن حرف زشت که در بچه های پیش دبستانی که بیش فعال هم هستند رخ می دهد. تا سن چهار پنج سالگی بیشتر بچه ها یاد می گیرند چه طور به بقیه توجه کنند و به آن ها گفته می شود ساکت بنشینند و هر حرفی را که به ذهنشان می رسند نگویند. با گذر زمان بچه ها به سن مدرسه می رسند و آن هایی که اختلال کم توجهی دارند این سه رفتار، مشخصه آن ها است: بی اعتنایی، بیش فعالی و هوس گرایی.

علائم و نشانه های بی اعتنایی یا بی توجهی در اختلال کم توجهی

اینطور نیست که بچه های دارای اختلال کم توجهی نتوانند توجه کنند. وقتی آن ها در حال انجام کارهایی هستند که از آن لذت می برند و یا در مورد موضوعاتی می شنوند که برایشان جالب است، هیچ مشکلی در تمرکز کردن و ماندن روی کار ندارند. اما زمانی که کاری تکراری و کسل کننده باشد، آن ها سریع از آن کار روی بر می گردانند.

بر سر کاری ماندن نیز از دیگر مشکلات بچه های بیش فعال است. این بچه ها از کاری به کار دیگر می پرند، بدون اینکه قبلی را تمام کرده باشند یا اینکه از مراحل مهم فرآیند گذر می کنند. انجام تکالیف و تنظیم زمان برای آن ها بیش از بچه های دیگر برایشان سخت تر است. بچه هایی با اختلال کم توجهی اگر چیزی در اطرافشان باشد، تمرکز کردن برایشان سخت می شود. آن ها معمولا نیاز به سکوت و محیط آرام دارند تا بتوانند تمرکز کنند.

نشانه های بی اعتنایی یا بی توجهی در بچه ها

 1. داشتن مشکل در تمرکز داشتن. به راحتی حواسشان پرت می شود یا قبل اینکه کار تمام شود خسته می شوند.
 2.  وقتی حرف می زنید ظاهرا حرف گوش نمی دهند.
 3.  به سختی چیزی را به خاطر می آورند و یا به حرف گوش می دهند. به جزئیات توجه نمی کنند یا اشتباهاتی از روی بی دقتی انجام می دهند.
 4. با منظم بودن، با برنامه پیش رفتن و تمام کردن پروژه ها مشکل دارند.
 5.  دائما وسایلشان مثل تکالیف، کتاب ها و اسباب بازی هایشان را گم می کنند یا جا می گذارند.

علائم بیماری add چیست

نشانه های بیش فعالی در اختلال کم توجهی

مشخص ترین مشخصه اختلال کم توجهی، بیش فعالی است. در حالیکه خیلی از بچه ها به صورت نرمال کاملا فعال هستند، بچه هایی با نشانه های اختلال کم توجهی و بیش فعالی، همیشه در حال حرکت هستند. شاید آن ها سعی کنند ابتدا چیزهای زیادی را امتحان کنند و از کاری به کار دیگری مشغول شوند. حتی وقتی آن ها را مجبور به نشستن می کنید، برایشان بسیار سخت است و با پاهایشان به زمین ضربه می زنند، زانوهایشان می لرزد و با انگشت هایشان ضرب آهنگ می گیرند.

نشانه های بیش فعالی در بچه ها

 1.  دائما در حال جنبش و وول خوردن هستند.
 2.  به سختی یک جا می نشینند، ساکت بازی می کنند یا راحت می نشینند.
 3.  دائما در حال حرکت هستند، و اغلب به طور نامناسبی می دوند و یا از جایی بالا می روند.
 4.  بیش از حد حرف می زنند.
 5. ممکن است خیلی زود خشمگین شوند.

نشانه ها و علائم هوس گرایی(انجام کار بدون فکر) در اختلال کم توجهی

هوس گرا بودن بچه های بیش فعال ممکن است منجر به بروز مشکلاتی در کنترل خود شود. آن ها چون کمتر از بچه های دیگر متوجه رفتارشان هستند، به همین دلیل وسط حرف دیگران می پرند و به موقعیت دیگران حمله می کنند، در کلاس سوالات نامربوط می پرسند، مشاهدات بی نزاکتانه دارند، سوالات شخصی بیش از حدی می پرسند، و دنبال کردن دستوراتی مثل” صبور باش” یا ” مدتی صبر کن” برای بچه های بیش فعال نسبت به دیگر بچه ها، دو برابر سخت تر است .

بچه های بیش فعال با علائم هوس گرایی بیشتر تمایل دارند تا بد خلق و عبوس باشند و از لحاظ احساسی بیش از حد واکنش نشان دهند. در نتیجه، شاید دیگران این بچه را به صورت بچه‌ای بی ادب، عجیب و یا محتاج ببینند.

علائم اختلال کم توجهی در کودکان

نشانه های هوس گرایی در بچه ها

 1. بدون فکر رفتار می کنند.
 2.  در کلاس بدون اینکه صبر کنند تا اسمشان گفته شود یا سوال را کامل بشنوند، بجای فکر کردن جواب سوال را حدس می زنند.
 3.  بی اجازه داخل حرف یا بازی دیگران می شوند.
 4.  معمولا در کار دیگران وقفه می اندازند و حرف اشتباهی را در زمان نادرستی می گویند.
 5.  هنگام مقابله نمی توانند احساسات خود را حفظ کنند. بنابراین زود خشمگین و عصبانی می شوند.

آیا واقعا دچار اختلال کم توجهی-بیش فعالی(ADHD) است؟

فقط به این دلیل که بچه ای علائم بی اعتنایی، هوس گرایی یا بیش فعالی دارد به این معنا نیست که او دچار این اختلال است. شرایط پزشکی خاص، اختلالات روانشناسی، و اتفاقات پر استرس زندگی می تواند دلیل این علائم باشند که شبیه به بیش فعالی است. قبل از اینکه یک تشخیص درست در مورد ADHD داده شود مهم است که به یک متخصص سلامت ذهن مراجعه کنید تا احتمالات زیر را کشف کنید:

 • ناتوانی در یادگیری یا مشکلات با خواندن، نوشتن، مهارت های حرکتی یا زبان.
 • اتفاقات عظیم زندگی یا تجربه های آسیب رسان(مثل جابه جایی، مرگ یک شخص عزیز، مورد قلدری قرار گرفتن و طلاق).
 • اختلالات روانشناختی شامل اضطراب، افسردگی، و اختلالات دو قطبی.
 • اختلالات رفتاری همانند اختلال رفتار و اختلال نافرمانی مقابله جویانه.
 • شرایط پزشکی، شامل مشکلات تیروئیدی، بیماری های مربوط به اعصاب، صرع و اختلالات خواب.

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید