همه چیز درباره افسردگی کودکان ؛ از علائم تا درمان

0
86 مشاهده


آیا کودکان واقعا از افسردگی رنج می برند؟

بله، افسردگی کودکان با ناراحتی های خفیف و احساسات هر روزه ای که به خاطر رشد کودک رخ می دهد، متفاوت است. چون کودک ناراحت است، به این معنا نیست که افسردگی قابل توجهی دارد.

اگر ناراحتی او دائمی شود، یا مانع فعالیت های اجتماعی، علایق، کارهای مدرسه یا زندگی خانوادگی شود، نشان دهنده ی آن است که بیماری افسردگی دارد. به خاطر داشته باشید همان طور که افسردگی یک بیماری جدی است، قابل درمان نیز هست.

چگونه می توانم بگویم که کودکم افسردگی دارد؟

نشانه های افسردگی در کودکان متفاوت است. چون در طی رشد به عنوان احساسات عادی و تغییرات روانی نرمال به نظر می رسد، اغلب غیر قابل تشخیص و بدون درمان است.

مطالعات اولیه پزشکی بر افسردگی “پوشیده” تمرکز دارد که حالت افسرده ی یک کودک مدرکی برای رفتار های عصبی و رفتارهای نامعقولش می باشد. این رفتارها بیشتر در نوجوانان رخ می دهد، و اکثر کودکان ناراحتی و بی حالی شان را همانند بزرگسالان نشان می دهند. علائم اولیه افسردگی به صورت ناراحتی، نا امیدی و تغییر روحیات است.

نشانه ها و علائم افسردگی در کودکان عبارتند از:

 • زود رنجی و عصبانیت
 • احساسات مداوم غم و نا امیدی
 • دوری کردن از اجتماع
 • افزایش حساسیت نسبت به عدم پذیرش توسط دیگران
 • تغییر در اشتها- کاهش یا افزایش می یابد
 • تغییر در خواب- بی خوابی یا خواب بیش از حد
 • آواز خواندن و گریه کردن
 • مشکل در تمرکز کردن
 • خستگی و انرژی کم
 • شکایت جسمی (مانند شکم درد، سر درد) که به درمان پاسخ ندهند.
 • کاهش توانایی در عملکرد طی اتفاقات و فعالیت های در خانه یا همراه دوستان، در مدرسه، فعالیت های اضافی و سایر علایق و سرگرمی ها
 • احساس بی ارزشی و احمق بودن
 • افکار مربوط به مرگ و خودکشی

همه ی کودکان، تمام این علائم را ندارند. در حقیقت، اکثرشان علائم متفاوتی را در زمان و موقعیت های متفاوتی نشان می دهند. اگر چه ممکن است برخی کودکان در محیط های ساختاری معقولانه عمل کنند، اما اکثر کودکان افسرده از تغییرات قابل توجهی در جامعه، بی علاقگی به مدرسه و عملکرد ضعیف تحصیلی یا تغییر در ظاهر، رنج می برند. همچنین ممکن است کودکان به مصرف مواد و الکل خصوصا از ۱۲ سالگی به بعد شروع کنند.

هرچند در کودکان زیر ۱۲ سال این رفتارها نسبتا نادر است اما نوجوانان قصد خودکشی می کنند و ممکن است زمانی که ناراحت و عصبانی هستند، بدون فکر دست به هر کاری بزنند.

دختران بیشتر تمایل به خودکشی دارند اما پسران زمانی که تصمیم به خودکشی بگیرند، واقعا این کار را می کنند. کودکانی با سابقه خشونت خانوادگی، مصرف الکل یا سو استفاده جسمی و جنسی همانند کودکانی با علائم افسردگی، در خطر بیشتری برای خودکشی هستند.

افسردگی در کودکان

کدام کودکان مبتلا به افسردگی می شوند؟

بالای ۳ درصد از کودکان و ۸ درصد از بزرگسالان در آمریکا، از افسردگی رنج می برند. افسردگی به طور قابل توجهی در پسران زیر ۱۰ سال رایج تر است. اما در سن ۱۶ سالگی، دختران بیشتر در معرض افسردگی قرار دارند.

اختلال دو قطبی در نوجوانان رایج تر است، با این حال اختلال دو قطبی در کودکان می تواند شدیدتر از نوجوانان باشد. این اختلال ممکن است با اختلال کم توجهی- بیش فعالی، اختلال وسواس فکری-عملی، یا اختلال نافرمانی مقابله جویانه، همراه باشد یا توسط آن پنهان شود.

چه چیزهایی سبب افسردگی درکودکان می شود؟

افسردگی درکودکان، همانند بزرگسال می تواند با هر ترکیبی از عوامل مرتبط با سلامت جسمی، حوادث زندگی، سابقه خانوادگی، محیط اطراف، آسیب پذیری ژنتیکی و اختلالات بیو شیمیایی باشد. افسردگی حالتی گذرا نیست و همینطور شرایطی نیست که بدون درمان مناسب، از بین برود.

افسردگی در کودکان قابل جلوگیری است؟

کودکانی با سابقه افسردگی در خانواده، بیشتر در معرض خطر ابتلا به افسردگی هستند. کودکانی که والدینی دارند که از افسردگی رنج می برند، زودتر از کودکان دیگر، اولین مرحله افسردگی شان پیشرفت می کند. کودکانی که در خانواده های پر هرج و مرج و بی نظم هستند، یا کودکان و نوجوانانی که مواد مخدر و الکلی مصرف می کنند نیز در معرض خطر بیشتری برای افسردگی هستند.

جلوگیری از افسردگی در کودکانچگونه افسردگی در کودکان تشخیص داده شود؟

اگر علائم افسردگی فرزندتان حداقل تا ۲ هفته طول کشید، باید با پزشکش ملاقات داشته باشید تا اطمینان حاصل کنید که هیچ دلیل جسمی برای آن علائم وجود ندارد و فرزندتان به درستی درمان می شود.

مشاوره با یک متخصص بهداشت روانی که متخصص اطفال نیز باشد، توصیه می شود. به یاد داشته باشید که ممکن است متخصص اطفال بخواهد تنها با فرزندتان صحبت کند.

ارزیابی سلامت روان باید شامل گفت و گو با شما (والدین یا پرستار و مراقب) و فرزندتان باشد و هر گونه آزمایش روان شناختی که لازم باشد ضروری است.

گرفتن اطلاعات از معلمان، دوستان و هم کلاسی ها می تواند برای نشان دادن این که آیا این علائم در طول فعالیت های مختلف فرزندتان منطقی است یا نه و تغییر قابل توجهی از رفتار قبلی فرزندتان به وجود آمده است یا خیر، به شما کمک کند.

هیچ آزمایش خاص پزشکی یا روان شناختی وجود ندارد که کاملا افسردگی را نشان دهد، اما امکاناتی مانند پرسشنامه (برای مادر و کودک، هر دو) که شامل اطلاعات شخصی است، می تواند در تشخیص افسردگی کودک بسیار مفید باشد.

گاهی این پرسشنامه ها و جلسات درمانی می تواند نگرانی های دیگری را که باعث افسردگی هایی ماند اختلال کم توجهی- بیش فعالی، اختلال وسواس فکری-عملی و اختلال نا فرمانی مقابله جویانه می شود را پیدا کند. برخی متخصصین اطفال، از غربال گری بهداشت روانی، در ویزیت یازده سالگی کودک و سال های بعد از آن استفاده می کنند.

تشخیص افسردگی در کودکان

راه های درمان چه چیزهایی هستند؟

راه های درمان برای کودکان افسرده، همانند بزرگسالان شامل روان درمانی (مشاوره) و دارو می شود. نقشی که خانواده و محیط اطراف کودک در مراحل درمان دارند، برای بزرگسالان متفاوت است.

ممکن است پزشک فرزندتان در ابتدا روان درمانی را توصیه کند و اگر درمان دیگری وجود نداشته باشد، دارو های ضد افسردگی را به عنوان گزینه ای اضافی در نظر بگیرد. بهترین مطالعات تا کنون نشان می دهند که ترکیبی از روان درمانی و دارو در درمان افسردگی مؤثر است.

مطالعات نشان می دهد که داروی ضد افسردگی فلوکستین در درمان افسردگی کودکان و نوجوانان مؤثر است. این دارو به طور رسمی توسط سازمان غذا و دارو برای درمان کودکان ۸ تا ۱۸ ساله افسرده، شناخته شده است. اگر بیماری های دیگری که موجب افسردگی می شود وجود داشته باشند، داروهای دیگری ممکن است انتخاب شود.

درمان کودکان دارای اختلال دو قطبی

کودکانی که مبتلا به اختلال دو قطبی هستند، معمولا با روان درمانی و ترکیبی از دارو ها مانند ضد افسردگی و تثبیت کننده ی حالت، درمان می شوند.

دارو های ضد افسردگی باید با احتیاط استفاده شوند به این علت که باعث ایجاد افسردگی مانیک(شیدایی) یا بیش فعالی در کودکان مبتلا به اختلال دو قطبی می شود. مدیریت درمان کودک باید بخشی از مراقبت باشد که شامل درمان و قرار ملاقات های اولیه می شود.

سازمان غذا و دارو هشدار می دهد که دارو های ضد افسردگی ممکن است خطر افکار مربوط به خودکشی و رفتارهای افسردگی در کودکان و نوجوانان و سایر اختلالات روانی را در آن ها افزایش دهد. اگر سوال یا نگرانی دارید، با مراقب سلامت صحبت کنید. علاوه بر این، اگر فرزندتان از این دارو ها استفاده کرده باشد، هنوز هم بسیار مهم است که به درمان ادامه دهید.

افسردگی کودکان و درمان آن

نظریه دراز مدت

مطالعات نشان داده است که افسردگی برای اولین بار در کودکان با سنین کمتر رخ می دهد. ممکن است مانند بزرگسالان، افسردگی بعد ها هم در زندگی رخ دهد. افسردگی هم مانند بیماری های جسمی دیگر، در یک زمان اتفاق می افتد. به همین علت مطالعات نشان داده اند از آن جایی که ممکن است بعد ها افسردگی از بیماری های ذهنی جدی تری پیشی بگیرد، تشخیص، درمان اولیه و نظارت از نزدیک بسیار مهم است.

به عنوان والدین، گاهی این که انکار کنید کودک افسردگی دارد، آسان تر است. ممکن است کمک گرفتن از یک متخصص سلامت روان را به دلیل عواقب اجتماعی مربوط به بیماری روانی، به تعویق بیاندازید.

برای شما به عنوان والدین بسیار مهم است که افسردگی را بشناسید و اهمیت درمان آن را بفهمید، به طوری که فرزندتان بتواند از لحاظ جسمی و احساسی از راهی درست رشد کند. همچنین مهم است که به دنبال درک آثار افسردگی در زندگی آینده ی فرزندتان، نوجوانی و بزرگسالی اش باشید.افسردگی کودکان و نوجوانان

افسردگی در کودکان : علائم هشدار دهنده

والدین باید درباره ی علائمی که ممکن است نشان دهنده ی آن باشد که فرزندشان در معرض خطر خودکشی کردن است، محتاط باشند.
علائم هشدار دهنده ی رفتار های خودکشی در کودکان عبارتند از:

 • بسیاری از نشانه های افسردگی (تغییر در تغذیه، خواب و فعالیت)
 • انزوای اجتماعی از جمله دوری از خانواده
 • بحث خودکشی، نا امیدی یا درماندگی
 • افزایش رفتار های نامطلوب (جنسی/رفتاری)
 • افزایش رفتار های پرخطر
 • حوادث مکرر
 • مصرف مواد
 • تمرکز بر موضوعات مضر و منفی
 • صحبت درباره ی مرگ و مردن
 • افزایش گریه و یا کاهش احساس عاطفی
 • واگذار کردن اموال و دارایی ها

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید