مشاوره آنلاین (moshavere360.ir) – کج خلقی در کودکان

0
56 مشاهدهکج خلقی می تواند از ۱۲ ماهگی شروع شود و بعد از ۳ یا ۴ سالگی ادامه یابد. اگرچه اغلب در سال دوم یا سوم کودک رخ می‌دهد.

چرا کج خلقی اتفاق می‌افتد؟

• ناامیدی کودک از توانایی های محدود خود در بیان احساسات و برقراری ارتباط با کلمات

• لزوم اعلام استقلال

• احساس عدم کنترل

• داشتن محدودیت های خیلی کم یا خیلی زیاد

• گرسنگی، خستگی، تحریک بیش از حد و کسالت

 

چطور با عصبانیت کودک مقابله کنیم؟

بنابراین اگر دلیل قابل تشخیصی برای عصبانیت کودک نوپا وجود نداشته باشد اما به نظر می رسد که در حال دمیدن است. احتمالاً با یکی از این استراتژی های رام کردن عصبانیت، موفقیت بیشتری خواهید داشت.

 

• فرزندتان را بخندانید:

خنده انواع مواد شیمیایی حس خوب را در مغز آزاد می کند و عوامل استرس زا را خفه می کند  پس یک کار احمقانه انجام دهید. به عنوان مثال، اگر کودک شما برای تعویض پوشک ثابت نمی ایستد یک پوشک تمیز روی سر خود بگذارید. اگر از نوشیدن شیر خودداری کرد، یک موز بردارید و با تلفن تماس بگیرید. بهترین چیز در مورد خندیدن یک کودک نوپا این است که آنقدرها هم سخت نیست.

• آهسته صحبت کنید:

از تلاش برای فریاد زدن کودک نوپا که جیغ می کشد خودداری کنید و در عوض با صدایی آرام و ملایم با او زمزمه کنید. (نکته: این فقط در صورتی جواب می دهد که او به شما نگاه کند.) به محض اینکه کودک نوپا متوجه می شود که دارید صحبت می کنید، احتمالاً ساکت می شود تا بفهمد چرا اینقدر آرام صحبت می کنید. فقط مطمئن شوید که چیزی آرام‌بخش می‌گویید، مانند: «متاسفم که خیلی عصبانی هستی. چرا پیاده روی نمی کنیم؟» با این حال اغلب به این ترفند اعتماد نکنید در غیر این صورت ممکن است از کار بیفتد.

• واکنش نشان ندهید:

می‌داند که وقتی گریه می‌کند یا سر و صدا می‌کند مورد توجه قرار می‌گیرد. بنابراین اگر به نظر می رسد که اینطور است و تا زمانی که کودک شما استرس خاصی به نظر نمی رسد، سعی کنید زمانی که او ادامه می دهد واکنش نشان ندهید و به کاری که انجام می دهید ادامه دهید. شما حتی می توانید زمزمه کنید یا با صدای بلند آواز بخوانید تا او واقعاً پیام را دریافت کند. تا زمانی که او کاری انجام نمی دهد که می تواند برای اطرافش یا خودش مضر باشد این می تواند یک راه بسیار موثر برای کاهش تنش باشد.

• کودک را در آغوش بگیرید:

تکیه بر قدرت لمس شما می تواند آرامش بخش باشد به خصوص که از دست دادن کنترل می تواند برای یک بچه کوچک ترسناک باشد. پس کوچولوی خود را بلند کنید و محکم اما آرام بغلش کنید.

• از تنبیه بدنی بپرهیزید:

این هرگز ایده خوبی نیست اما به ویژه در زمانی که احساسات در حال افزایش است و شما در خطر از دست دادن کنترل هستید، خطرناک است.

 

ایمن نگه داشتن فرزندتان در زمان عصبانیت

اگر کودک شما از نظر فیزیکی خارج از کنترل است (ضربه زدن، ضربه زدن)، به مکان امنی بروید. او را محکم بلند کنید (بدون کشیدن یا کشیدن). اگر در یک مکان عمومی هستید او را به بیرون یا ماشین خود ببرید. اگر این عملی نیست، کودک خود را محکم در آغوش بگیرید تا از آسیب رساندن به خودش جلوگیری کنید. (بعضی از کودکان نوپا وقتی محکم در آغوش گرفته می شوند آرام می شوند. همچنین اگر در کنترل خشم خود مشکل دارید یا به نظر نمی رسد که نمی توانید عصبانیت های کودک نوپای خود را کنترل کنید با پزشک کودک خود یا پزشک خود صحبت کنید.

 

 

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید