عواقب کتک زدن کودک در بزرگسالی و راه‌های جایگزین

0
2,767 مشاهده


پدر و مادر بودن فقط غذا دادن، عوض کردن پوشک، بی خوابی شبانه یا فراهم کردن تحصیلات خوب برای کودک نیست. یاد دادن آن که کودک چگونه رفتار کند هم از وظایف والدین است. همچنین این کاری است که صبر می خواهد و زمان می برد. با این حال، والدین برای تربیت فرزندانشان بدون فکر به عواقب تنبیه بدنی، زور و کتک متوسل می شوند. اما آیا واقعا کودک با کتک زدن تربیت می شود؟

این موضوعی است که سال ها مورد بحث قرار گرفته است. اگر چه برخی می گویند اغلب اوقات کتک زدن کودک می تواند در تربیت آن ها مفید باشد و حتی خودشان هم این گونه بزرگ شده اند (و خوب تربیت شدند)، اما ممکن است برخی دیگر ادعا کنند که کتک زدن کودک عواقب جبران ناپذیری دارد. با این حال این گزارش جدید، موضوع را مطمئنا روشن خواهد کرد. آخرین گزارش از انجمن متخصصین اطفال آمریکا بیان می کند که چرا کتک زدن کودک کاری نامناسب است.

انجمن متخصصین اطفال آمریکا، بیانیه ای را منتشر کرد که اعلام داشت کودکانی که کتک می خورند، بیشتر پرخاشگر می شوند و مشکلات سلامت ذهن، سوء مصرف و اعتیاد به مواد و خشونت با همسر خود، در آنان افزایش می یابد.

کودکانی که توسط والدین کتک می خورند، چیزی در مورد مسئولیت پذیری یا خویشتن داری یاد نمی گیرند. در عوض بیشتر پرخاشگر می شوند. مطالعه ای برای درک تاثیرات کتک زدن کودکان انجام گرفته است. کودکان ۲۰ شهر از آمریکا مورد بررسی قرار گرفتند و مشخص شد والدینی که فرزندانشان را کتک می زنند یا از تنبیه فیزیکی استفاده می کنند، گرفتار وضعیت برعکسی می شوند.

تنبیه بدنی کودک سه ساله

با تنبیه فیزیکی فرزندتان، به او یاد می دهید که باعث درد کسی شدن در هنگام نا امیدی، اشکالی ندارد. کودکانی که کتک می خورند، خصوصا کودکان زیر ۱۸ ماه، ممکن است بر مغز و بدنشان فشار وارد شود. مشخص شده است که آن ها سطح بالاتری از هورمون های مرتبط با استرس سمی (شرایطی که در اثر تحمل دشواری های مکرر مانند خشونت های شدید بر فرد ایجاد می شود) دارند. همچنین ممکن است بر رشد مغزشان هم اثر بگذارد.

تنبیه کودک یک سالهمشخص شده است نوجوانانی که دائما کتک می خورند، ماده خاکستری کمتری در مغزشان است و در مقایسه با دیگر افراد، عملکرد ضعیف تری در تست های آی کیو دارند. ماده خاکستری، ناحیه ای از مغز است که به خودکنترلی می پردازد. مطمئنا نمی تواند چیز خوبی باشد.

فقط تنبیه کردن نیست، فریاد زدن و استفاده از کلمات نامناسب برای ایجاد ضربه عاطفی هم می تواند باعث اثرات منفی بر فرزندتان شود. اگر فرزندتان را دوست دارید و به او اهمیت می دهید، اما از این کلمات زننده برای تربیت کردن او استفاده می کنید، سعی کنید به عواقب غیرقابل جبران کتک زدن کودک دوباره فکر کنید. می تواند باعث مشکلات سلامت ذهن، مشکلات رفتاری و افسردگی در نوجوانان شود. فریاد زدن و کتک زدن تنها راه های تربیت فرزندتان نیستند. پس چرا در حالی که راه های بهتر و تاثیرگذارتری وجود دارند، ریسک کنید.

راه هایی سالم برای تربیت فرزندتان

می توانید با در پیش گرفتن این راه های سالم برای تربیت کودک، فرزندتان را از راه بهتری تربیت کنید.

تنبیه کودک توسط مادرقرار دادن محدودیت های مناسب: محدودیت های مناسب و مشخصی را قرار دهید تا کودک آن ها را رعایت کند. این قوانین را مناسب با شرایط سنی مشخص کنید.

کسب اطلاعات بیشتر از عواقب آن: اگر کودکان بدرفتاری می کنند، با آنان در مورد عواقب آن صحبت کنید. همچنین مطمئن شوید که عواقب معقولی را مشخص می کنید که بتوانید به هر قیمتی از آنان پیروی کنید.

قدردانی کردن از کودکان زمانی که خوب رفتار می کنند: درست مانند زمانی که کار بدی انجام می دهند و مچشان را می گیرید، تحسین آن ها در زمانی که خوب رفتار می کنند هم مهم است. زمانی که به حرفتان گوش می دهند و از قوانین پیروی می کنند، به آنان توجه کنید و از کلمات مثبتی استفاده کنید.

به آن ها گوش دهید: وقتی می خواهند چیزی بگویند، به آن ها گوش دهید. زمانی که دارند با شما صحبت می کنند، سعی نکنید که سریع به دنبال حل مشکل او باشید. گوش دادن و درک کردن آن ها درست به اندازه هر چیز دیگری اهمیت دارد.

بچه هایی که کتک می خورنددرخواست زمانی برای آرام شدن: زمانی که کودکان یک قانون را رعایت نمی کنند، داشتن زمانی برای آرام شدن مناسب است. اگر فرزندتان هنوز به رفتار بدش ادامه می دهد، به او درباره ی آرام شدن تذکر دهید. در حالی که رفتاری آرام دارید و آن ها را از موقعیت خارج می کنید، با استفاده از کلمات کمی به آن ها بگویید که کارشان اشتباه بوده است. همچنین می توانید به کودک اجازه دهید که برای زمان آرام شدنش خودش تصمیم بگیرد و به آن ها بگویید زمانی که خود را کنترل کردند و آماده شدند دوباره برگردند.

توجه داشتن: کودکان آرزوی توجه والدینشان را دارند. همچنین گاهی فقط برای جلب توجه شما، ممکن است غیرمنطقی رفتار کنند. مطمئن شوید که کاملا بی خبر نیستید و از توجه به عنوان ابزاری موثر برای تقویت رفتار خوبش استفاده کنید.
اکنون که می دانیم تنبیه کردن می تواند چه اثراتی بر روی فرزندمان داشته باشد و راه های بسیار موثرتر و بهتری را برای تربیت فرزندمان می دانیم، زمان آن است که روش های قدیمی برای پدر و مادر بودن را کنار بگذاریم.

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید