علت کابوس های شبانه کودک چیست؟

0
94 مشاهده


سوال: من و همسرم، به کودک دوساله ام عشق می ورزیم و به خوبی از او مراقبت می کنیم. او تا به حال مورد خشونت یا آزار و اذیت قرار نگرفته است. پس علت کابوس های شبانه کودک من چیست؟ به دلایلی دختر نوپای من در دو ماه گذشته سه بار کابوس دیده است.

جواب: دقیقا مثل بزرگترها، کودکان نوپا هم گاهی در خواب هایشان با احساسات و تجربیات سخت یا پیچیده ای مواجه می شوند. کابوس دیدن در این سن، بسیار رایج است و ممکن است برای همه کودکان، صرف از نظر از شرایط محیطی شان، اتفاق بیافتد.

در دو سالگی، کودکان نوپا بسیار فعال هستند و همواره در حال آشنایی با محیط اطرافشان. ما نمی توانیم بفهمیم که چگونه تمام آنچه با آن مواجه می شوند را تحلیل می کنند. طبیعتا برخی از چیز هایی که می بینند و تجربه می کنند، به سختی برایشان قابل فهم است و این می تواند برایشان ترسناک باشد.

برای مثال، ممکن است همراه کودکتان به فروشگاه حیوانات خانگی بروید و پوستر حیوانی را ببینید که برای کودکتان ترسناک به نظر برسد، یا ممکن است از کنار شیئی بگذرید که اصلا برای شما ترسناک نباشد (مثلا تراکتوری که در حال عبور از علفزار است) اما برای کودکتان وحشتناک به نظر برسد. بعد ها ممکن است این “شخصیت ها” وارد خواب های کودکتان شده و باعث کابوس دیدن بچه ها بشوند.

علت کابوس های شبانه کودک چیست؟

در دوسالگی، کودکان نمی توانند تفاوت بین واقعیت و خیال را بفهمند، که موجب ترس بیشتر می شود. این ترس ها بعضی اوقات خودشان را در خواب نشان می دهند. بنابراین کودکتان ممکن است به شما بگوید که خواب دیده یک هیولا زیر تختش است.

توصیف آنچه که در خواب برای کودک اتفاق افتاده و احساسی که به او دست داده است، می تواند به کودک کمک کند. برخلاف تصور عموم، صحبت کردن درباره احساسات، موجب تشدید شدن آن ها نمی شود.

در حقیقت، کمک می کند که کودک بتواند آن ها را پشت سر بگذارد. اما نگران نباشید اگر کودک دو ساله شما نتواند جزئیات کاملی درباره خوابش بدهد چون مهارت های زبانی او هنوز در حال پیشرفت اند.

در هر حال می توانید از زبان جهانی بغل کردن و بوسیدن استفاده کنید تا دوباره همه چیز مرتب شود و بعد از هر کابوس های شبانه کودک سعی کنید که او را دوباره در تخت خواب خودش بخوابانید.

اگر کودکتان را بعد از کابوس در اتاق خودتان بخوابانید، ممکن است این کار برایش به عادت تبدیل شود و دفعه بعد که از خواب بپرد، به جای اینکه آرام شود و در تخت خودش بخوابد نیاز داشته باشد که به اتاق خواب والدینش برود. همچنین خوابیدن در تخت خودش، به او می آموزد که اتاقش جای امنی برای خوابیدن است.

اگر کابوس های شبانه کودک دائمی یا مکرر است، باید ببینید کودک با چه وضعیتی در زندگی اش مواجه است که موجب ایجاد استرس و نگرانی در او شده است.

بعضی اوقات تغییراتی مثل اضافه شدن عضوی به خانواده، پرستار جدید، یا نقل مکان به یک خانه جدید می تواند موجب ایجاد بلاتکلیفی و عدم اطمینان در کودک و در نتیجه منجر به کابوس های شبانه کودک شود. اگر درباره کابوس های شبانه کودک سوال دارید، با پزشکش صحبت کنید.

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید