علت بد دهنی کودکان چیست و راهکار مواجهه با آن

0
12 مشاهده


یک روانشناس تربیتی در همدان درباره بد دهنی کودکان گفت: این موضوع در کودکان علل مختلفی دارد که متأسفانه در اغلب موارد تقلید از رفتارهای نابهنجار والدین است و پدر و مادرها خود در به وجود آمدن آن نقش عمده‌ای دارند.

علیرضا روحی در گفت‌وگو افزود: گاهی استفاده از الفاظ رکیک و زشت در فرهنگ بعضی از خانواده‌ها مرسوم بوده که در این صورت طفل با تقلید مستقیم بدین رفتار ناپسند گرایش یافته و آن را در خویش پرورش می‌دهد.

علت بد دهنی کودکان چیست و راهکار مواجهه با آن

علت بد دهنی کودکان چیست و راهکار مواجهه با آن

وی دومین عامل مهم که باعث بد دهنی کودکان می‌شود را تشویق دانست و ادامه داد: در واقع وقتی فرزند خردسال با شیرین زبانی کلمه زشتی را بر زبان جاری می‌کند، افراد شادمانی کرده و مغلوب احساسات خود می‌شوند و همین امر باعث تشویق کودک می‌شود.

روحی سومین عامل موثر در بدزبانی کودکان را عصبانیت عنوان و اعلام کرد: گاهی کودک با تقلید از بزرگ‌ترها در موقع عصبانیت اقدام به گفتن حرف‌های ناپسند می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه بدزبانی ‌در کودکان معمولا از راه آموختن و مواجه شدن با کلمات نامناسب به وجود می‌آید، خاطرنشان کرد: بدزبانی در کودکان معمولا از سن ۳ سالگی آغاز شده و تا دوره کودکی ادامه دارد.

این روانشناس برای حل این مسأله راهکار ارائه داد و بیان کرد: والدین باید موقعیت‌هایی را که طی آن ممکن است کودک کلمات نامطلوب بشنود را محدود کنند.

وی یادآور شد: در مواجه شدن با بد زبانی کودک ۴ یا ۵ ساله بهتر است افراد بی‌ توجهی کنند گویی نشنیده‌اند اما اگر این موضوع از سوی کودک دوباره تکرار شد و کودک اشتباه خود را ندانست، والدین در ازای هر بار بدزبانی او را جریمه کنند.

روحی اضافه کرد: این راهکارها برای اواسط کودکی کارساز نیست و در این موقعیت برای آگاه کردن کودک از اشتباهش باید با منطق به او توضیح دهیم که کارش اشتباه است و رفتار جایگزین را به او آموزش دهیم.

وی اظهار کرد: معمولا اگر این راهکارها به درستی انجام شود بدزبانی و پرخاشگری کودک از بین می‌رود اما اگر والدین در انجام این موارد خوب عمل نکنند همین بی‌ثباتی باعث شدت آن می‌شود.


نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید