شوهرم خیلی به زنها نگاه میکنه و این خیلی آزارم میده!

0
68 مشاهده

 

پاسخ مشاور خانواده:
حل مشکل فرد دیگرکه که خودش باید مشکلش را رفع کند، بدون همکاری خودش اگر نگوییم غیرممکن، کاری بسیار دشوار خواهد بود!
پس در گام اول خود شخص بایستی احساس کند دچار یک رفتار ناپسند و نادرست است و در گام بعدی به دنبال راه حل آن باشد. در این صورت است که به سادگی میتوانید به او کمک کنید تا بر مشکل خود غلبه کند. پس یکی از کارهای شما این است که به تدریج و به صورت غیر زننده، چنین بینشی را در همسرتان القاء و تقویت کنید که این کار یک رفتار نادرست و ناپسند است.

یکی از راههای رفع مشکلات رفتاری، از بین بردن زمینه های آن یا دست کم کاهش زمینه های آن است. شاید در دنیای تعاملات و ارتباطات و رسانه های کنونی، از بین بردن زمینه های چشم چرانی برای کسی که به صورت عمیق و گسترده دچار این مشکل است کاری نشدنی باشد!

اما دو نکته در این خصوص مهم است، یکی این که شاید همسر شما به این گستردگی دچار مشکل نباشد و صرفا نسبت به یک شخص یا چند نفر دچار این مسئله است، طبعا میتوانید روابط را به صورت نامحسوس و غیر مستقیم کاهش دهید (نه این که قطع کنید) یا موقعیت های ایجاد چنین وضعیتی را کمتر کنید.

از سوی دیگر بهتر است بدانید برنامه ریزی برای زندگی مشترک خیلی میتواند به این مسئله کمک کند. این که مهمانی هایی را برنامه ریزی کنید که چنین موقعیت های کمتری در آن دیده می شود، برنامه های تفریحی (مسافرت، پارک، سینما و غیره) برنامه ریزی کنید که چنین موقعیتهایی برای چشم چرانی کمتر در آنها هست. دیدار با افراد فرهیخته و مذهبی (در اطرافیان یا اقوام) میتواند بسیار مفید باشد.

فهماندن و گوشزد نمودن این مسئله به همسرتان خوب است اما زیاده روی و حساس کردن او به این موضوع شاید اثر معکوس داشته باشد.

یکی از نتایج این مسئله رسیدن خود شما به این درک و فهم از لزوم رعایت عفاف و حجاب در خانواده ها و جامعه (به ویژه در خانمها) برای حفظ امنیت و حریم خانواده هاست، پس در اولین گام برای اصلاح اطرافیان خود، بهتر است از خودتان شروع کنید و اجازه ندهید تا وضعیت ظاهرری و عفاف و حجاب شما شرایط مشابهی را برای دیگران ایجاد کند.

شما با تاش خود برای حفظ عفاف و حجاب خودتان و سعی در ترویج این دیدگاه به دیگران به ویژه فرزندان خودتان، اگرچه نتوانید یک تنه، یک جامعه را اصلاح کنید اما حداقل محیط پیرامون خودتان را تا حدی میتوانید اصلاح کنید. (کاری که در زمینه همه معضلات اجتماعی تک تک ما بایستی انجا م دهیم).

توجه به نکات زیر هم توصیه می شود:

۱. هرگز در این مورد در مقابل دیگران با او صحبت نکنید و تذکر ندهید.

۲. این مطلب را با نزدیکان خود درمیان نگذارید، مگر افراد رازداری و آگاهی که بتوانند روی همسر شما تاثیر داشته باشند و او را از این رفتار بازدارند؛ آنهم بصورتی که نفهمد شما با نفر سوم صحبت کرده‌اید.

۳. وظایف خود را به عنوان همسر به خوبی انجام دهید، بلکه کمی هم فراتر باشید.

۴. رابطه عاطفی خود و ابراز عشق و علاقه را با همسرتان گسترش دهید.

۵. به ظاهر خود در خانه و هنگام حضور او برسید. آنگونه آرایش کنید و لباس بپوشید که او دوست دارد.

۶.اگر همسرتان به دیدن تصاویر نامناسب عادت دارد به بهانه‌های مختلف او را از دیدن فیلمهای مذکور بازدارید؛ مثلا به دیدار دوستان مورد اعتماد بروید، فیلم مناسبی تهیه کنید و با هم ببینید و …

۷. در موقعیت‌های مناسب عاطفی، با لحنی آرام به او تذکر دهید و هرگز در این مورد با او مشاجره نکنید.

۸. احتمالا مجالسی مذهبی هم وجود دارد که بتوانید در انها حضور یابید. اگر همسرتان امتناع می نماید می‌توانید از مسوولین چنین مجالسی بخواهید که به بهانه کمک در موقعیتی که همسرتان در آن تبحر دارد یا علاقمند است، او را به چنین محافلی بکشانند.

۹. او را تشویق به مطالعه پیوسته در عوالم پس از مرگ و احوال برزح و قیامت نمایید.

۱۰. او را به انجام فرایض دینی (بویژه نماز) و ارتباط با معنویت ترغیب نمایید.

۱۱. سعی کنید ارتباط جنسی خود را متنوع و بیشتر نمایید.

۱۲. خود شما نیز مواقب ارتباطات کلامی و بصری خود در مقابل نامحرم باشید تا بهانه‌ای برای او نباشد.

۱۳. نصب تصاویر معنوی (یا جملات اخلاقی) در خانه نیز (در صورتی که به تنش با او نمی‌انجامد) مفید است.

۱۴. در روایتى از امام عسکرى(ع) آمده است: «برگرداندن صاحب عادت از عادتش مانند معجزه است». بحارالانوار، ج‏۱۴، ص ۳۸. پس صبور باشید و در این راه از توکل به خدا و توسل به ائمه (علیهم السلام) غافل نشوید.

۱۵ .می توانید از یک روانشناس یا مشاور خانواده کمک بگیرید.

موفق باشید

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید