سوالات خواستگاری درباره مذهب و ارزش های اخلاقی

0
44 مشاهدهزمانی که در جلسات خواستگاری می خواهید طرف مقابل را بهتر بشناسید و تشخیص بدهید که آیا هماهنگی های لازم برای زندگی کردن زیر یک سقف را دارید یا خیر باید در ابتدا خط قرمز ها و اولویت های خودتان را بشناسید و بر اساس آن طرف مقابل را ارزیابی کنید ، متاسفانه برخی از افراد در جلسات خواستگاری اصل صداقت را رعایت نمی کنند و صرفا سعی می کنند خودشان را هماهنگ با شما جلوه دهند تا به اصطلاح خرشان از پل بگذرد و ازدواج کنند. 

 

شباهت ها و تفاهم زوجین از نظر اخلاقی و مذهبی میتواند تاثیر زیادی بر حفظ صمیمیت و پایداری ازدواج داشته باشد. 

یکی از مواردی که می تواند بعد از ازدواج برای زوجین مشکل ساز باشد تفاوت های مذهبی و ارزش های اخلاقی است ، در صورتی که شما اولویت های مذهبی و ارزش های اخلاقی تان را به صورت مستقیم در خواستگاری بیان کنید احتمال این که طرف مقابل خودش را همسو با شما نشان دهد زیاد است. 

 

موارد زیادی بوده اند که در آن خانم یا آقا صرفا در مورد اولویت های خود صحبت کرده اند و طرف مقابل هم آن ها را تایید کرده است ولی بعد از ازدواج متوجه شده اند که صداقتی در این تاییدها وجود نداشته است.

 

برای شناخت ارزش های اخلاقی و مذهبی در خواستگاری باید سوالاتتان در مورد اولویت های شخص مقابل باشد و صحبت در مورد اولویت های خودتان احتمال این که باعث به اشتباه افتادنتان شود را بالا می برد ، مثلا  :

اگر شما بگویید اولویت من نماز است ، طرف مقابل به راحتی می تواند بگوید که بله من نمازم را همیشه می خوانم. 

 

یا اگر بگویید خط قرمز من مشروب خوردن یا سیگار کشیدن است ، طرف مقابل هم از مضرات آن برایتان خواهد گفت یا این که قول ترک آن را بعد از ازدواج  به شما خواهد داد.

 

اگر بگویید از نظر من حجاب فقط پوشیدن چادر است ، طرف مقابل به راحتی می تواند به شما قول چادر پوشیدن بعد از ازدواج را بدهد. 

 

باید توجه داشته باشید که زمانی که شما قصد ازدواج با یک نفر را دارید نمی توانید از او قول تغییر کردن بگیرید ، احتمال این که قول های قبل از ازدواج ، عملی شوند بسیار کم است . فردی که به امید تغییر طرف مقابل با او ازدواج می کند به احتمال بسیار بالا دچار شکست و ناامیدی خواهد شد بنابراین شما باید شخصیت فعلی فرد را بشناسید و در صورتی که توانستید او را همین طور که هست قبول کنید ، تن به ازدواج با او بدهید نه این که بر اساس قول ها یا به امید تغییر دادن او با ازدواج موافقت نمایید. 

 

در ادامه نمونه سوالات خواستگاری درباره مذهب و ارزش های اخلاقی را با شما در میان می گذاریم تا ذهنتان در این مورد بازتر شده و با نحوه درست سوال پرسیدن در خواستگاری آشنا شوید. 

 

در مورد سوالات خواستگاری درباره مذهب و ارزش های اخلاقی نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که میزان هماهنگی بین خودتان را بسنجید و در ابتدا با خودتان فکر کنید که چه ویژگی های مذهبی و اخلاقی برایتان اهمیت زیادی دارد و در صورتی که فرد آن ویژگی های را نداشته باشد باعث می شود احساس علاقه تان نسبت به او کم شود و یا این که کدام ویژگی ها باعث خواهد شد احساس علاقه تان به او بیشتر شود.

 

اگر تصور می کنید برخی ویژگی های طرف مقابل در مورد مذهب یا ارزش های اخلاقی را نمی توانید بپذیرید و از نظر روحی برایتان آزار دهنده خواهد بود مسلما یک زنگ خطر بسیار بزرگ برای احساس شادی و آرامش در  ازدواج شما خواهد بود. 

 

سوالات خواستگاری درباره مذهب


۱ – میزان اعتقادات:
میزان اعتقادات شما به مسائل دینی چقدر است ؟ شما باید متوجه شوید که آیا از نظر مذهبی میتوانید با هم کنار بیایید ؟ مثلا اگر امتیاز یکی از شما در مسائل مذهبی ۶۰ باشد و دیگری ۱۰ احتمال کنار آمدنتان بسیار کم خواهد شد ولی اگر اختلافتان صرفا ۱۰ امتیاز باشد راحت تر می توانید کنار هم زندگی کنید. 
 
۲ – خدا و تمایلات مذهبی:
تا چه اندازه خدا را در زندگیتان دخالت می دهید ؟ گرایش های مذهبی همسرتان چقدر برایتان اهمیت دارد ؟ با تفاوت های مذهبی چقدر میتوانید کنار بیایید ؟
 
۳ – واجبات و مستحبات:
آیا تمایل دارید همسرتان در این موارد مشابه شما فکر یا رفتار کند و با شما همراهی کند ، آیا می خواهید او را مجاب کنید که عقاید شما بهتر است یا اصراری به همسویی او با خودتان ندارید و به طرز تفکر و عقایدش احترام می گذارید؟
نظر فرد درباره  راجع به نماز، روزه، خمس، زکات یا زیارت، مجالس مذهبی، زیارت، مساله تقلید، نظرش راجع به رهبری و روحانیون و مواردی که فکر میکنید برای خودتان مهم است را بپرسید . نقش الگویی و تربیتی طرف مقابل در آینده برای فرزندانتان اهمیت بسیار زیادی دارد.
 
۴ – سفر زیارتی:
ترجیح فرد درباره سفر زیارتی یا تفریحی در صورتی که برایتان اهمیت دارد را بپرسید مثلا اگر شما ترجیحتان این است که به جای شمال و کیش و ترکیه رفتن به مشهد و کربلا وسوریه و مکه بروید ولی سفر زیارتی هیچ جذابیتی برای طرف مقابل نداشه باشد شاید نتوانید با هم کنار بیایید و حتی برای انتخاب مقصد سفر مجبور به جر و بحث در آینده شوید. 
 
۴ – مشروبات الکلی:
درباره نوشیدن مشروبات الکلی به طور مستقیم صحبت کنید شاید برای شما مصرف تفریحی مثلا در مجالس و پارتی مشکلی نداشته باشد ولی با مصرف روزانه مخالف باشید. شاید کلا با این نوشیدنی ها مشکل دارید ولی طرف مقابل مصرف نوشیدنی های الکلی برایش یک تفریح لاکچری محسوب شود. 


سوالات خواستگاری درباره مذهب و پوشش و ارتباط با جنس مخالف

 ۵ – پوشش و ارتباط با جنس مخالف:

مسئله پوشش و ارتباط با جنس مخالف پیچیدگی های بسیار زیادی دارد بنابراین باید در این مورد هماهنگی لازم را داشته باشید تا بعدا باعث آزار یکدیگر نشوید.

در مورد پوشش و حد ارتباط در جمع های خانوادگی در منزل و مهمانی ها از طرف مقابل سوال کنید ، به خصوص اگر مسئله محرم و نامحرم برای شما جزو اصول زندگیتان است یا این که به طور کلی اعتقادی به حجاب ندارید.

 

مثلا برخی خانواده ها در مقابل دیگران یا در مجامع عمومی حجابشان را در حد نرمال جامعه رعایت می کنند ولی در جمع های خانوادگی پوششی روی موها ندارند ، لباس باز می پوشند و با اقوام جنس مخالف هم دست می دهند و روبوسی می کنند و دست ندادن با جنس مخالف در مجالس خانوادگی  یا پوشاندن خودشان به مفهوم بی احترامی به دیگران  محسوب می شود. 

 

برخی خانواده ها هم هستند که شدت پوشش ظاهری و دوری از جنس مخالف در آن ها بسیار زیاد است مثلا جلو محارم خودشان هم روسری یا چادر می پوشند یا برای بیرون رفتن از خانه پوشیه می زنند. یا هنگام مهمانی های خانوادگی سفره جدا برای خانم ها و آقایان پهن می کنند. 

 

۶ – آهنگ ، فیلم و ماهواره :

در صورتی که از نظر شما نگاه کردن به برخی فیلم های خارجی یا گوش دادن به برخی آهنگ ها یا داشتن ماهواره مجاز نیست بهتر است از نظر طرف مقابل در این زمینه هم اطلاع پیدا کنید که بعدا دچار اختلاف سلیقه های ناراحت کننده نشوید.

 

۷ – ارتباطات در محیط کاری :

در صورتی که حساسیت های خاصی درباره ارتباط با جنس مخالف در محیط کاری دارید حتما در این مورد و نحوه ارتباط اجتماعی و تعداد افراد جنس مخالفی که طرف مقابل شما در طول روز با آن ها در ارتباط است سوال کنید. 

 

۸ – مراسم ازدواج :

در مورد نظر فرد برای برگزاری مراسم ازدواج از نظر مذهبی سوال بپرسید مثلا می خواهد مراسم مختلط برگزار شود ، رقص و موسیقی باشد یا صرفا آهنگ پخش شود یا این که میخواهید مولودی خوان بیاورید. 

 

۹ – رویدادهای مذهبی :

اگر رویداد های مذهبی مثل شهادت ها برایتان اهمیت زیادی دارد و در این ایام عزاداری می کنید و حتما در مورد مصادف شدن ایام سنتی یا ایام مذهبی و ترجیح شخصی فرد سوال بپرسید مثلا اگر شهادت حضرت زهرا با شب یلدا مصادف شود ترجیح می دهید مراسم شب یلدا را برگزار کنید یا برای عزاداری به مسجد یا مراسم دیگر بروید.

 

سوالات خواستگاری درباره ارزش های اخلاقی و ابراز محبت به همسر

برای ازدواج موفق وجود شباهت در باورها و اصول اخلاقی از هر چیزی مهم است ، وقتی شما ارزش های اخلاقی یکسانی داشته باشید خیلی راحت تر میتوانید دلخوری های هم را درک کنید و اوقات شادتری را کنار هم سپری کنید.
 
۱ – اجتماعی بودن از نظر شما به چه معناست ؟ 
۲ – حدود ارتباط شما با جنس مخالف در جامعه یا فضای مجازی چقدر است ؟
۳ – دوست اجتماعی از جنس مخالف به نظر شما چه جایی در زندگی دارد ؟
۴ – چه چیزهایی شما را عصبی میکند ؟ 
۵ – هنگام عصبانیت چه واکنش هایی دارید ؟
۶ – آخرین باری که با کسی درگیر شده اید یا دعوا کرده اید چه زمانی بوده ؟
۷ – در چه مواردی دروغ گفتن را جایز می دانید ؟
۸ – حساسیت ها و سخت گیری هایتان در چه مواردی است ؟ چه مواردی را نمی توانید تحمل کنید ؟
۹ – در مقابل انتقاد چه واکنشی دارید ؟ آخرین انتقادی که از شما شده چه بوده ؟
چگونه از دیگران انتقاد می کنید ؟ آخرین انتقادی که از دیگران کرده اید چه بوده ؟
۱۰ – خودتان را انسان شادی می دانید یا ناراحت ؟ شادی کردن را در چه چیزهایی می دانید؟ چه چیزهایی بیشتر از همه شما را خوشحال می کند ؟
۱۱ – چه چیزهایی شما را بیشتر ناراحت می کند ؟
۱۲ – حیا و غیرت برای شما چه معنایی دارد ؟
۱۳ – نظرتان درباره تفاوت جنس زن و مرد و نقششان در ازدواج چیست ؟ نظرتان درباره مردسالاری یا زن سالاری چیست ؟
۱۴ – نظرتان در مورد اجازه گرفتن زن از شوهر درباره هر کاری چیست ؟ تا چه حد به استقلال فردی همسرتان پایبند هستید ؟
۱۵ –  در چه کارهایی با چه کسانی مشورت می کنید؟ نقش مشورت در زندگی زناشویی شما در چه حد است ؟
۱۶ – اگر از کسی ناراحت شوید یا به اختلاف بخورید از چه روشی استفاده می کنید ؟ قهر ، سکوت ، گفتگو ، داد و بیداد ، درگیری فیزیکی ، ترک منزل …
۱۷ – تعریف شما از تعهد و خیانت چیست ؟ خیانت مجازی از نظر شما چه معنایی دارد ؟
۱۸ – چطور عشقتان را به همسرتان ابراز می کنید و چه توقعی از همسرتان برای ابراز علاقه دارید؟ 
۱۹ – به نظر شما برخورد فیزیکی با همسر یا فرزند چقدر میتواند در تربیت درست او موثر باشد ؟
۲۰ – در صورتی که مشکلی در زندگی زناشویی شما پیش بیاید از چه کسی مشورت می گیرید ؟ 
۲۱ – ایا موقع عصبانیت از فحش های رکیک و ناموسی استفاده می کنید ؟
۲۲ – اگر کسی شما را ناراحت کند چطور تلافی می کنید ؟
۲۳ – نظرتان درباره صیغه ، زن دوم  یا دیگر روابط خارج از چارچوب ازدواج چیست ؟
۲۴ – اولویت شما بعد از ازدواج چه کسی است ؟ به نظرتان چطور میتوانید بین ارتباط با همسر و پدر و مادرتان تعادل ایجاد کنید ؟ اگر اختلافی بینشان ایجاد شود شما چه عکس العملی دارید؟
۲۵ – تا چه حد به حرف پدر یا مادرتان گوش می دهید ؟ 
۲۶ –  به نظرتان خانواده چقدر میتواند در حل مشکلات بین شما و همسرتان نقش داشته باشد ؟
 

گردآوری:بیتوته

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید