روش های آموزش استقلال مالی نوجوانان

0
130 مشاهده


در حالی که فرزندان ما جبر و هندسه را می آموزند، آموزش خاصی در باره ی مسائل مالی در دبیرستان به آن ها آموخته نمی شود. هرچند که این مهارت بسیار حائز اهمیت است و در آینده ی آن ها نقش بزرگی را ایفا خواهد کرد. به همین دلیل برای والدین حیاتی است تا شیوه ی مدیریت درست استقلال مالی نوجوانان را به فرزندان خود بیاموزند.

سیر تا پیاز استقلال مالی نوجوانان

شاید زمان آن رسیده که استفاده از کارت های بانکی را به فرزندان خود بیاموزید. برای او یک کارت بانکی تهیه کنید و به کمک آن سازوکار های مالی را به او یاد بدهید. شاید از میزانی که این استقلال مالی نوجوانان و گرفتن کارت به فرزندتان انگیزه می دهد شگفت زده شوید! با تهیه ی یک کار نه تنها مدیریت مالی را برای خودتان راحت تر می کنید، بلکه به فرزندتان حس استقلال بیشتری می دهد و در او را به شوق می آورد تا خودش اموالش را مدیریت کند.

استقلال مالی نوجوانان

این کارت کار های زیادی را، مانند پس انداز، برایش راحت تر می کند و باعث می شود حس کند مانند آدم بزرگ ها شده و در هنگام خرید او را به شوق می آورد. فرزندتان از خرج کردن پولی که به او تعلق دارد احساس خوبی خواهد داشت و امکان دارد به سمت تخفیف ها و مقایسه ی قیمت های اجسام و انتخاب های بهتر سوق داده شود.
در اینجا چند راهکار آورده شده که به کمک آن می توانید در راه استقلال مالی نوجوانان به فرزندتان کمک کنید:

فرزندتان را در انتخاب های مالی خود شریک کنید

بسیاری از والدین از به اشتراک گذاشتن وضعیت مالی خود با فرزندشان امتناع می کنند. اما این کودکان می بایست درباره ی اینگونه مسئولیت ها، مانند خرج کردن، پس انداز، قرض کردن یا سرمایه گذاری در خانه ی خود اطلاعات و مهارت کسب کنند. از اتفاقات روزمره برای آموزش به فرزندتان استفاده کنید.

به فرزندتان بگویید که چگونه برای مسافرت آخر ماه پول کنار میگذارید یا چگونه با چانه زدن ماشین را با قیمت بهتری خریدید. هنگامی که احساس کردید مهارت های آن ها افزایش یافته، برای آن ها چالش هایی ایجاد کنید تا بتوانند با پول خودشان خواسته هایشان را مدیریت کنند. برای مثال برای خرید یک موبایل جدید و مناسب برنامه بریزید و در اینترنت جستجو کنید یا هنگام خرید لباس به دنبال پیشنهادات خوب باشید.

سیر تا پیاز استقلال مالی نوجوانان

یک بودجه تعیین کنید

بودجه بندی و وفادار بودن به آن، موضوعی است که از سنین جوانی می بایست آن را آموخت. یک بودجه برای فرزندتان تعیین کنید و در آن درآمدی که شامل پول تو جیبی اش و پولی که از کار کردن بدست می آورد است را بنویسید. بعد خرج هایش که شامل هزینه های تلفن همراهش یا رفتن به سینما و کافه است را اضافه کنید. پس از آن به فرزندتان کمک کنید تا بخشی از پولش را برای هزینه های سنگین تر آینده کنار بگذارد و به بودجه ی خود وفادار باشد.

به فرزندتان بیاموزید تا برای خود هدف های مالی تعیین کند

به فرزندتان کمک کنید تا هدف های واقع بینانه ی مالی برای خود بگذارند. این هدف می تواند در راستای خرید یک تبلت جدید یا پس انداز برای هزینه های دانشگاه باشد. با نوشتن یک برنامه ی کتبی، به آن ها کمک کنید تا با برداشتن قدم های کوچکی مانند پس انداز بخشی از ماهانه خود یا رفتن به سر کار، به هدف های خود برسند.

به فرزندتان بیاموزید تا برای خود هدف های مالی تعیین کندابزار های مورد نیاز برای آموزش امور مالی

ابزار های زیادی وجود دارند که می توانند بودجه بندی، پس انداز و سرمایه گذاری را برای جوانان راحت تر کنند. می توانید از کارت های بانکی ای استفاده کنید که نرم افزار هایی مخصوص گوشی همراه ساخته شده که کار با کارت را تسهیل می دهد.

شما می توانید با استفاده از این نرم افزار ها پول خود را از کارت خود خارج یا به آن واریز کنید. همچنین نرم افزار هایی وجود دارند که که مدیریت مالی و بودجه بندی را برای شما آسان تر می کند. اگر کمتر خرج کنید شا را تشویق کرده و اگر بیشتر خرج کنید به شما هشدار می دهد. همچنین می توانید خرج های خود را دسته بندی کنید تا بدانید پولتان کجا رفته است. استفاده از کارت شخصی، به فرزند شما احساس خوش استقلال مالی نوجوانان را می دهد و باعث شده با احتیاط بیشتری پولشان را خرج کنند.

ابزار های مورد نیاز برای آموزش امور مالی

به نوجوانان اجازه دهید از اشتباهات خود درس بگیرند

آموزش مدیریت درست اموال به نوجوانان کاری ضروری است. اما شما می بایست به آن ها اجازه دهید تا خود تجربه کنند و از اشتباهات خود درس بگیرند. اگر نوجوان شما تمام پولش را در اول ماه خرج کند، می بایست تا آخر آن بی پول بماند. امکان دارد این کار برای بسیاری از والدین دشوار باشد. اما اگر بتوانند با آن کنار بیایند، نوجوانانشان از این خطا های کوچک درس هایی خواهند گرفت که در آینده از اشتباهات بزرگ تری که در هنگام بزرگ سالی ممکن است دچارش شوند، جلوگیری می کند.

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید