رشد خلاقیت کودک در گرو بازی های آزادانه است

0
295 مشاهده


سخت گیری های بیش از حد والدین در انجام بازی های کودک ، مانع از افزایش توانایی و خلاقیت او می شود.

ناهید ازغندی روانشناس کودک اظهار کرد:گاهی شلختگی کودکان در بازی ها مانند بازی با شن و ماسه، رنگی کردن دستان حین نقاشی،والدین را دچار آشفتگی و عصبانیت کرده تا حدی که گاهی اقدام به تنبیه فرزند خود می کنند.

رشد خلاقیت کودک در گرو بازی های آزادانه است

وی ادامه داد:کودکانی که آزادانه و به دور از امر و نهی والدین بازی خود را انجام می دهند، از توانایی قدرت یادگیری و هوش بالاتری در مقایسه با سایر همسالان خود نسبت به محیط پیرامون شان برخوردار هستند.

ازغندی با اشاره به اهمیت دخالت نکردن والدین در بازی کودکان افزود:این کودکان ۷۰ درصد محیط و وسایل بازی خود را شناسایی می کنند، اما در سایر کودکان که والدین دخالت مستقیم دارند، این شناسایی به ۵۰ درصد می رسد.

این روانشناس با بیان اینکه بازی و حرکت از عوامل اطمینان بخش محسوب می شود و کودکان از طریق آن با محیط مأنوس شده و احساس امنیت می کنند، تصریح کرد:آزادی کودک در انجام بازی باید در حد معقول بوده و به طور غیر مستقیم از سوی والدین کنترل شود تا موجب آسیب رسیدن به کودک نشود.

ازغندی تاکید کرد: بسیاری از دردها و نابسامانی های رفتاری کودکان از راه بازی کردن تسکین یافته و کودک از طریق بازی فرصتی به دست می آورد تا خشم خود را تخلیه کند، بنابراین آزادی کودک برای بازی کردن در حد معقول موجب تخلیه روحی و روانی آن ها هم می شود.

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید