رشد اجتماعی و شخصیتی نوجوانان

0
31 مشاهده


نوجوانان وقتی به دنبال هویت خود هستند با هم سن و سالان خود چیزهای مختلفی را امتحان می کنند. متخصص علوم نظری اریک اریکسون که دانشمند معاصر با زیگموند فروید است در مورد رشد اجتماعی و شخصیتی نظرش با فروید متفاوت است.

در حالی که فروید معتقد است شخصیت اصلی تا سن پنج سالگی شکل می گیرد اریکسون اعتقاد دارد که رشد شخصیت فرد در تمام زندگی اش ادامه دارد.

طبق نظر اریکسون، رشد اجتماعی و شخصیتی در هشت مرحله اتفاق می افتد. مرحله پنجم، شکل گیری شخصیت در مقایسه با عدم نقش پذیری است که در نوجوانان اتفاق می افتد.

شخصیت در برابر عدم نقش پذیری

هدف اصلی در نوجوانان این است که شخصیت مستقل داشته باشند. از رویای یک شغل داشتن گرفته تا ارزش های شخصیتی داشتن، که یک نوجوان باید بفهمد چه چیزی به کارش می آید.

طبق نظر اریکسون هدف این مرحله راستی و صداقت است چون مرحله ای است که نوجوانان باید با اعتماد قوی به خودشان وارد مرحله ی بزرگسالی شوند. رقابت موفق در این مرحله، همچنین صمیمیت در برابر انزوا گزینی به عنوان اولین قدم بزرگسالی ضروری است.

گروه هم سن و سالان و والدین

گروه هم سن و سالان، اهمیت ویژه ای در طول سال های نوجوانی دارد. بچه ها به والدین شان اعتماد می کنند تا درست و غلط را به آن ها یاد دهد و نکات اخلاقی را به آن ها بیاموزد اما باید یاد بگیرند به خودشان نیز اعتماد کنند.

آن ها از خانواده جدا می شوند تا روابط، شغل ها، فعل و انفعالات اجتماعی و مسئولیت پذیری را تجربه کنند. خیلی از نوجوانان شخصیت های متفاوتی را امتحان می کنند و بین گروه های مختلفی از دوستان جای می گیرند.

با اینکه شغل والدین برای اکتشاف این نوجوانان، داشتن روابط باز، تنظیم محدودیت های ضروری و نصیحت گرفتن وقتی که لازم است پناهگاه امنی فراهم می کند اما به کودک اجازه دهید برای شخصیت فردی خود تلاش کند.

رشد شخصیت نوجوانانتصمیم و نیت ناموفق

جست و جو برای هویت همیشه در سال های نوجوانی محقق نمی شود. روش های والدین که گاهی سختگیرانه و گاهی سست است به اندازه ی شرایط زندگی سخت، نوجوانان را وادار به قبول مسئولیت می کند و می تواند منجر به نتایج ناموفق و حتی مخرب شود.

در شرایط دشوار نوجوانان به آسانی دست از تلاش کردن برای رشد هویت خود بر می دارند و پذیرفتن کمک توسط والدین را قبول نمی کنند. هم چنین ممکن است که نوجوانان از یک شخصیت منفی تقلید کنند و به طور اتوماتیک وار آن کارهایی را انجام دهند که بر خلاف نظر والدین و جامعه است

وقتی نوجوانان در رسیدن به اهداف، ارزش ها و آرزوهای خود شکست می خورند شخصیت شان فرو می پاشد. در این حال او شخصیت های متفاوتی را امتحان می کند و در این راه بی تفاوت و بی احساس می شود.

به راحتی تصمیم می گیرد که دیگر هیچ تصمیمی نگیرد و بعدا در جست و جوی هویت و شخصیت خود باشد. هر کدام از این تصمیمات باعث می شود که نوجوان با موفقیت به مرحله ی بعدی وارد نشود که هدف از این تغییر شکل دهی روابط صمیمی بزرگسالی است.

تصمیم و نیت موفق

تصمیمات موفق زمانی گرفته می شود که نوجوان با صداقت بزرگ شده باشد. شخصیت های مختلفی را تجربه کرده باشد و خودش متوجه شده و اعتراف کرده باشد که کدام شخصیت مناسب او است. بعد به خاطر تمرین، اعتقادات و ارزش های اصلی، خود را می سازد که این ها یک نقشه ی مسیر و درک اخلاقی برای آینده ی او را هموار می سازد.

داشتن اعتماد به نفس و باور صحیح از این که او کیست نشان می دهد که او برای تمرینات پیچیده آماده است و مهارت هایی که باید برای مراحل بعدی رشدش یاد بگیرد را یاد گرفته است.

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید