راهنمای والدین برای رفع خجالت کودک در مدرسه

0
47 مشاهده


با کمرویی دانش آموزان چه باید کرد؟

پیش دبستانی و مهد کودک اولین نمونه های تاثیر و تلقی کودک از مدرسه و نقاط عطف آنها برای ورود به سال تحصیلی ای است که در کلاس اول پیش رو دارند. بعضی از کودکان در مدرسه تجربه ای هیجان آور را پیدا می کنند، دست خود را بلند می کنند تا به سوالات پاسخ دهند، در گروه های سرود برای خواندن آهنگ ها داوطلب می شوند و اولین کسانی هستند که در زمان تغذیه خوراکی می خورند.

اما گروه دیگری از بچه ها کمتر هیجان زده هستند. بچه هایی خجالتی یا کم رو که بیشتر احساس غریبی می کنند و فعالیت کمتری دارند. آنها ممکن است تردید داشته باشند که در کلاس صحبت کنند، از کلاس عقب بمانند یا ترجیح دهند در خودشان باشند و به آرامی در یک گوشه بازی کنند.

برطرف کردن خجالت کودک در مدرسه

آیا باید در مورد خجالت کودک در مدرسه نگران باشید؟

شما حتماً می خواهید فرزندتان در اولین سال تحصیل خود به مدرسه مشتاق باشد، اما بیش از حد نگران نباشید، به خصوص اگر فرزند شما هنوز در پیش دبستانی است. در طی سال های پیش دبستانی بچه ها فقط شروع به یادگیری نحوه ارتباط با همسالان و شرکت در فعالیت های گروهی می کنند.

بسیاری از کودکان پیش دبستانی احساس راحتی می کنند و هم در کنار بچه های دیگر بازی می کنند و هم گاهی به جای بازی مستقیم با آنها، آنها را مشاهده و تقلید می کنند. در مهد کودک بیشتر کودکان به صورت تعاملی بازی می کنند، اما هنوز در حال تطبیق و شبیه سازی یک محیط اجتماعی به نام مدرسه هستند. در هر دوی پیش دبستانی و مهد کودک، زمینه های جدید در حال آزمایش برای آنها بوده و در حال یادگیری قوانین جدید هستند و این فرآیندی است که می تواند زمان ببرد.

همانطور که شخصیت ها متفاوتند، بچه ها به گونه ای فزاینده و البته به طور طبیعی، در نحوه تعامل و ارتباطشان در مدرسه نیز تفاوت دارند. بعضی از کودکان مدت زمان بیشتری نسبت به دیگران لازم دارند تا با یک کلاس معمولی یا یک مدرسه، معلم یا کلاس جدید سازگار شوند، اما در نهایت این اتفاق خواهد افتاد. برخی خجالت می کشند و این چیزی نیست که مشکل تلقی شود. خجالت عادی مشکلی نیست که نیاز به حل شدن داشته باشد.

چارلز داربی، مربی مهد کودک می گوید: ” گاهی اوقات خوب است که آرام و خجالتی باشیم. اجازه دهید کودکتان در رایطه با اینکه در یک محیط چگونه راحت است، با احساس خودش کنار بیاید و زودتر از موعد به فکر مداخله نباشید”. فرزند شما نباید لزوماً نخبه یا شاگرد اول باشد که بتواند یاد بگیرد، اما کمی مدیریت ترس، می تواند مدرسه را تبدیل به تجربه لذت بخش تری برای او کند که باعث تسهیل یادگیری شده و یک هدف ارزشمند است.

مقابله با کمرویی و خجالت کودک در مدرسه
مقابله با کمرویی و خجالت کودک در مدرسه

چگونه می توانید خجالت کودک در مدرسه برطرف کنید؟

با معلم او حرف بزنید. داربی، که در شمال کالیفرنیا تعلیم می دهد، با بسیاری از کودکان کم رو کار کرده است. همانطور که بسیاری از معلمان و دیگر کارشناسان نیز تصدیق می کنند، او بر نیاز به برقراری ارتباط والدین با معلمان و کارکنان مدرسه تأکید می کند. ارتباط والدین و معلم یک ابزار مهم برای کمک به بچه های خجالتی در مدرسه است. علاوه بر این معلمان هم می توانند کمک زیادی به دانش آموزان خجالتی و رفع کمرویی آنها در مدرسه و کلاس بکنند.

با مقایسه مشاهدات در مورد نحوه رفتار فرزندتان در مدرسه و در خانه شروع کنید. کودک چه فعالیت هایی در خانه را دوست دارد که در مدرسه انجام نمی شود؟ از چه فعالیتهایی که در مدرسه انجام می دهد ناراضی است؟ اطلاعات را با معلمان فرزندتان جمع بندی نموده و به دنبال روش هایی برای کمک به ایجاد یک مکان جذاب و راحت در کلاس درس برای او باشید. دیدار با معلم و تدوین یک برنامه، بسیار کلیدی است.

با معلمش هماهنگ کرده و برخی وسایل مورد علاقه او را به مدرسه اش ببرید. به عنوان مثال، اگر فرزند شما از مشکلاتش در مدرسه خسته شده است، اجازه بدهید او برخی از چیزهایی که دوست دارد را با خود به کلاس ببرد. اطمینان حاصل کنید که معلمش فرزند شما را بازخواست نمی کند و از او بخواهید فرصتی را برای کودکتان جهت صحبت کردن یا پاسخ دادن به سوالات او فراهم کند. معلم می تواند با استفاده از وسایل فرزند شما یک بحث جدید را شروع کند.

برخی از والدین که فرزندشان با مشارکت در مدرسه مشکل داشت، متوجه شدند که این روش در رفع خجالت کودک در مدرسه بسیار موثر است. مجموعه ای از عکسها، تمبرها، صدفها و یا هر چیز دیگری را که دارد و خیلی دوست دارد، اجازه بدهید با خود به مدرسه برده و به بقیه نشان دهد. حتی اگر فرزند شما به درستی سخن نگوید، فقط داشتن چیزهای مورد علاقه اش در کلاس می تواند کمک کند که با خجالت خود مقابله کند. او می تواند مشارکت کند و ایجاد حس تعلق را حتی بدون کلام، آغاز کند.

مقابله با کمرویی و خجالت کودک در مدرسه
مقابله با کمرویی و خجالت کودک در مدرسه

به مدرسه اش بروید. حضور شما در کلاس درس می تواند به رفع خجالت کودک در مدرسه کمک کند. برنامه کار شما ممکن است امکان بازدیدهای منظم یا بلند مدت کلاس را نداشته باشد، اما حتی لمس کوتاه شما کنار خود، به او فرصتی برای کسب آرامش می دهد. برای اکثر بچه های سال اول، حضور پدر یا مادر در مدرسه یک اتفاق ویژه و دلپذیر است.

او را برای موفقیت آماده کنید. اگر می توانید از کلاس کودک خود دیدن کنید، ببینید آیا بازی ها، پروژه ها و فعالیت های آنجا برای فرزند شما مناسب است یا خیر، او را تحریک به موفقیت نموده و شانس لازم را به او بدهید. دیل واکر، استاد رشد کودک در دانشگاه کانزاس در لارنس می گوید: “کودک شما ممکن است از انجام مواردی اجتناب کند زیرا فکر نمی کند که بتواند آنها را انجام دهد”.

اگر بسیاری از فعالیت های کلاس درس بالاتر از سطح توانایی کودک شما به نظر می رسد، با معلم درباره ساده کردن آنها صحبت کنید. اگر فرزند شما با نام بردن همه حروف الفبا مشکل دارد، معلم می تواند به او کمک کند تا فقط چند تا را تمرین کند. اگر فرزند شما با قیچی یا چسب هماهنگ نیست، حتماً نقاشی یا ترسیم را برای او انتخاب کنید. واکر می گوید: ” اگر فعالیتی برای کودکتان بیش از حد سطح بالا باشد، باید آن را پایین بیاورید و اطمینان حاصل کنید که فرزندتان ناراحت نشود”.

مطمئن شوید که او به چالش کشیده شده است. ممکن است برخی از فعالیت های مدرسه فرزند شما را به این دلیل خسته کند که خیلی برایش آسان است. اگر مشکوک به این موضوع هستید، با معلم او صحبت کنید تا راه های سخت تری برای به چالش کشیدن فرزندتان پیدا کند. ممکن است معلم بتواند سطح کار او را بالاتر ببرد.

در خانه به او کمک کنید. بعضی از کودکان در مکان های آرام و بدون تحریک و فشار کلاس درس، راحت تر مهارت ها را فرا می گیرند. اگر فرزند شما نقاشی با یک قلم مو را ناشیانه انجام می دهد، طرح های نقاشی را در خانه انجام دهید.

به فرزندتان فرصت کافی برای تمرین بدهید، اما سعی نکنید به او فشار بیاورید. بچه های جوان مهارت های جدید را با سرعت های مختلف به دست می آورند و نیازی به عجله نیست. ایده مهم این است که اعتماد به نفس را در فرزندتان ایجاد کنید. واکر می گوید: ” نکته کلیدی این است که اطمینان حاصل کنید که به فرزندتان بیش از حد فشار نیاورید”.

منزوی و خجالتی بودن کودک در مدرسه
منزوی و خجالتی بودن کودک در مدرسه

بر دستاوردهای او تمرکز کرده و آنها را برجسته کنید. فقط به موانع کار توجه نکنید. انجام فعالیت های سرگرم کننده و آسان مدرسه در خانه، یک راه عالی برای کاهش ترس از مشارکت و رفع خجالت کودک در مدرسه است. اکثر کلاس ها دارای گروه های سرود و … هستند که مورد علاقه کودکند. چیزی که آنها می خوانند را پیدا کرده و در خانه نیز آنها را تبدیل به بخشی از روال مشق عصرگاهی او کنید. اگر فرزند شما اعتماد به نفس خواندن را در خانه به دست آورد، می تواند در کلاس نیز بدون ترس بخواند.

شما دانش آموز او باشید. بازی “مدرسه در خانه” با چاشنی عروسک و حیوانات، یک راه غیر منتظره برای تمرین راحت بودن در کلاس درس است. یک مدرسه را با خرس های تزیینی درست کنید و اجازه دهید کودک شما نقش معلم را بر عهده بگیرد. شما می توانید به سازماندهی بازی کمک کرده و به عنوان یکی از “دانش آموزان” مشارکت کنید، اما اجازه دهید فرزندتان مسیر جریان کلاس را هدایت کند. شما می توانید در خلال بازی، ترس های روتین مدرسه ای مانند بچه های بدجنس یا معلم اذیت کن را نشان دهید.

به عنوان دانش آموز شما می توانید نقش بچه ای را که از معلمش ترسیده بازی کنید، این برای فرزند شما بسیار جالب خواهد بود، چرا که مصادیق عینی آن را دیده و به تمسخر گرفتن و خندیدن راجع به آن، او را در مهار برخی از احساس ترس هایش یاری خواهد کرد و می تواند بیشتر اعتماد به نفس پیدا کند. در مورد آنچه اتفاق می افتد صحبت کنید، سوالات فرزندتان را مطرح کنید و از این اطلاعات برای گفتگو با مربیان مدرسه استفاده کنید.

چگونه می توانم بگویم که مشکل فرزند من چیزی بیش از خجالتی بودن ساده است؟

وقتی که او بیش از حد خجالتی است چه باید بکنید؟ بیشتر اوقات خجالت و سکوت یک مشکل جدی نیست، اما چند خط قرمز ممکن است نشان دهد که کودک شما نیاز به کمک یک متخصص و حرفه ای دارد.

اگر فرزند شما به طور منظم قبل از رفتن به مدرسه گریه کرده و بدخلقی می کند، اغلب اوقات به طور قابل توجهی به مشارکت بی میل است، تماس های چشمی کمتری برقرار می کند و یا در مدرسه خشمگین و خشن عمل می کند و به بچه ها و معلمان ضربه می زند، با پزشک متخصص اطفال یا روانشناس مدرسه صحبت کنید.

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید