دوست بد کیست؟ نوجوانتان را آگاه کنید

0
188 مشاهده


گاهی اوقات ممکن است درباره یک رابطه دوستیتان کمی دچار تردید شده و گیج شوید، شما واقعاً مطمئن نیستید که این شخص وفاداری، پشتیبانی و دیگر شاخصه های یک دوستی واقعی را نسبت به شما دارد یا خیر.

اگر حسی دارید که به شما می گوید در دوستی شما خیلی چیزها به هم ریخته و آشفته است، ممکن است زمان تجدید نظر در این رابطه و شناخت بیشتر این شخص فرا رسیده باشد تا بفهمید که آیا این دوستی ارزش ادامه دادن را دارد یا خیر.

بخش اول – شناسایی ویژگیهای منفی

دوست بد کیست؟ نوجوانتان را آگاه کنید

۱) مراقب فرصت طلب ها و نان به نرخ روزخورها باشید

این فردی است که دوست دارد از شما استفاده کند، زیرا شما دارایی هایی مانند ماشین، آپارتمان یا خانه و مقدار زیادی پول دارید و یا ممکن است از شما برای نزدیک شدن به بهترین دوستان یا اعضای خانوادتان استفاده کند. این نوع از مردم در خانه شما هر کار می کنند و حتی از لوازم بهداشتی شخصی شما نیز استفاده می کنند. هنگامی که با آنها مقابله می کنید، عصبانی می شوند. آنها شما و اموال شما را بی اعتبار می کنند.

  • ممکن است متوجه شوید که قرض دادن به آنها اشتباه است. آنها قرض می گیرند و هرگز به شما پس نمی دهند. آنها حتی لباس های شما را قرض گرفته و پس نمی دهند و یا اگر هم بدهند خرابشان کرده اند. آنها حتی ممکن است دیگران را به استفاده از وسایل شما تشویق کنند، بدون آنکه اول از شما اجازه بگیرند.
  • آنها ممکن است از یک شخص درخواستی داشته باشند، اما خودشان هرگز برای کسی کاری نمی کنند.
  • هنگامی که به آنها می گویید که چیزی جدید (لباس، مبلمان، حتی دوستان) دارید، آنها به طمع آنها بیشتر به شما توجه می کنند.
دوست بد کیست؟ نوجوانتان را آگاه کنید
دوست بد کیست؟ نوجوانتان را آگاه کنید

۲) مراقب افراد خودخواه باشید.

این نوع شخص در این توهم زندگی می کند: “همه چیز حول من می چرخد”. آنها همیشه درباره خود صحبت می کنند. همچنین، آنها به شما اهمیت نمی دهند، هیچگاه جاذبه ای برایتان ایجاد نمی کنند و احساس شما برایشان مهم نیست. شما همچنین ممکن است متوجه شوید که آنها بسیار زیاد لاف می زنند. در مورد خودشان، اموال، روابطشان، ازدواج یا حتی تعطیلات، همیشه چیزی پیدا می کنند تا بگویند مورد آنها بهتر از شماست. آنها فکر می کنند که جهان در اطراف آنها متمرکز است و تنها برای آنهاست.

به نظر می رسد این نوع شخص همیشه در مورد همه چیز نظر دارد. مفهوم نظر، داشتن یک ایده و افکار نسبت به چیزی و یا ارزیابی و قضاوت آن است. فرد خودخواه هیچ تئوری از روی فکر ندارد، نمی تواند احساس همدلی با دیگران داشته باشد و معتقد است که همه همان چیزی را می بینند که او می بیند و یا بدتر از آن آنچه که او می بیند به نوعی فراتر از دید دیگران است. به نظر می رسد که این اخلاق بیشتر خصیصه جوانترها باشد. آنها نمی توانند عقاید، افکار و ایده های خود را از باورهای دیگران جدا کنند و اگر شما ایده های خود را با آنها به اشتراک بگذارید، از آنها انتقاد می کنند یا شما را نادیده می گیرند.

دوست بد کیست؟ نوجوانتان را آگاه کنید
دوست بد کیست؟ نوجوانتان را آگاه کنید

۳) مراقب افرادی که دائم حس بدبختی دارند، باشید

این فرد همیشه در هنگام مشکلات برای درددل نزد شما می آید و آنقدر از بدبختیهایش به شما می گوید تا مطمئن شوید که او چقدر از سختی ها رنج می برد که البته اغلب خیلی هم واقعی نیستند. اما هنگامی که شما نیاز به هم صحبت دارید، بسیار کوتاه با شما هستند و پاسخ دو ساعت زمانی را که برای آرامش دادن به آنها صرف کردید می خواهند با ۵ دقیقه بدهند. شما یک درمانگر نیستید، بنابراین لازم نیست چنین هزینه هایی کنید.

این نوع اشخاص ممکن است در زمان اختلاف نظر با شما، غیرمنطقی باشند و این به این دلیل است که آنها فقط دیدگاه خود را می پذیرند. اگر به چگونگی صحبتهای آنها توجه کنید، معمولاً با الفاظ دارای بار منفی شروع می کنند، مانند ” اوه خدای من …” و “من نمی توانم باور کنم که چرا …”. آنها اغلب فریاد می زنند: ” شما نمی فهمید که به من چه می گذرد” ! آنها همواره توجه و تمرکز شما را می خواهند.

دوست بد کیست؟ نوجوانتان را آگاه کنید
دوست بد کیست؟ نوجوانتان را آگاه کنید

۴) خودتان را از دوستان مانند کنه رها کنید

این نوع شخص نمی تواند شما را کنار دیگران تصور کند. وقتی شما را با افراد دیگر می بینند، حسادت می کنند زیرا شما را فقط برای خود می خواهند. آنها حتی به روابط شما با بهترین دوستتان نیز ورود می کنند. آنها نمی توانند جلوی خود را بگیرند و با این حال، این چسبیدگی به شما یک سلسله مراتب عجیب و غریب دارد که طی آن زمانی که پای یک شخص مهم تر در میان باشد، شما را ترک می کنند. آنها با این شخص وقت زیادی را صرف می کنند و زمانی که او مشغول باشد، آنها مجدداً شما را می خواهند.

این یک نشانه مطمئن است مبنی بر اینکه این فرد نمی تواند تنهایی را تحمل کند و شما برایش حکم یک ملازم را دارید. تا زمانی که به آنها محبت می کنید، از شما تعریف و تمجید می کنند. مطمئن باشید چنین دوستانی وقتی جای سفت تری پیدا کنند، زیر پای شما را خالی خواهند کرد.

دوست بد کیست؟ نوجوانتان را آگاه کنید
دوست بد کیست؟ نوجوانتان را آگاه کنید

۵) از دوستان جعلی و دورو دوری کنید

این شخص در صورت شما لبخند می زند، اما در حضور دیگران، شما را به طور ناگهانی مورد هجمه حرفهایش قرار می دهد. آنها همچنین ممکن است هر کاری انجام داده و آن را انکار کنند. آنها ممکن است قول بدهند که به شما تلفن بزنند، اما هرگز این کار را انجام نمی دهند.

همیشه شما را منتظر نگه می دارند. همیشه بهانه هایی برای اینکه چرا با شما تماس نگرفتند، می تراشند. آنها هرگز وعده های خود را عملی نمی کنند و شایعه پراکنی سرگرمی آنهاست. با گوش دادن به مکالمات آنها متوجه می شوید که احتمالاً در مورد شما یا شخص دیگری صحبت می کنند.

دوست بد کیست؟ نوجوانتان را آگاه کنید
دوست بد کیست؟ نوجوانتان را آگاه کنید

۶) از افراد عشق کلاس، اجتناب کنید

این شخص هرگز قومیت، فرهنگ و عقاید شما را به رسمیت نشناخته و تایید نمی کند. برای این دوست شما موارد به ظاهر سطح بالای دیگری مهم است، لذا با استفاده از الفاظ موهن به عقبه شما توهین می کند، در حالی که خوب می داند که این کار برایتان آزاردهنده است. آنها خودشان بهتر می دانند شما ناراحت هستید و می خواهید جلوی آنها را بگیرید. آنها اغلب در مورد “ثروت” یا “زیبایی” خود لاف می زنند و توسط حتی والدینشان نیز تخریب می شوند.

دوست بد کیست؟ نوجوانتان را آگاه کنید
دوست بد کیست؟ نوجوانتان را آگاه کنید

۷) از شر دوستان فضول خلاص شوید

هیچ کس دوست ندارد که هر چیزی مانند دارایی هایش چک شود. این به اصطلاح دوست ممکن است به شخص دیگری در مورد شما اطلاعات بدهد. این نوع دوست ممکن است از تکنیک های جاسوسی استفاده کند چرا که آنها حسود هستند و یا می خواهند به شما یک درس مهم در زندگی تان بدهند. یکی دیگر از دلایل این کار ممکن است این باشد که آنها بخواهند به شبکه دوستان و آشنایان شما نزدیک شوند. آیا وقتی با شخصی صحبت می کنید، آنها به شما نزدیک می شوند؟ آیا آنها همیشه می خواهند بدانند که چه کاری انجام می دهید؟ حس می کنید آنها واقعاً به شما علاقمند نیستند؟ سعی کنید این دوست را به محض اینکه متوجه شوید اینگونه است، رها کنید.

ممکن است متوجه شوید که این افراد همیشه باید همه چیز را بدانند. خوب، تا اینجا چیز مهمی نیست و ممکن است او برایتان یک “دوست نزدیک” باشد، اما فضولی می تواند خیلی بیشتر ادامه پیدا کند، اغلب واقعاً تلاش می کنند تا مکالمات را پیگیری کنند و به دنبال خواندن ایمیل یا قرض گرفتن تلفن همراه شما و خواندن پیامهای بین شما و دیگران هستند.

– اغلب، فضولها دروغ می گویند. آنها ممکن است در مورد نام، سن و … به شما دروغ بگویند.
– مراقب شدت فضولی آنها باشید. آنها ممکن است به زودی با شما با حالت تحکم صحبت کرده و یا حتی باج نیز بخواهند.
– اگر نسبت به این شخص احساس خوشایندی ندارید، به یکی از افرادی که به او اعتماد دارید، در میان بگذارید.

دوست بد کیست؟ نوجوانتان را آگاه کنید
دوست بد کیست؟ نوجوانتان را آگاه کنید

۸) از خیر دوستانی که شانتان را رعایت نمی کنند، بگذرید

این نوع دوست کاملاً مخرب است. هنگامی که شما با آنها و سایر دوستانتان هستید، آنها همیشه با شما صحبت کرده و با دوستان شما ارتباط برقرار می کنند. با این حال، هنگامی که شما با آنها و دوستانشان هستید، آنها کاملاً شما را نادیده می گیرند و فراموش می کنند که شما را به دوستان خود معرفی کنند.

اگر یک پیاده روی سه نفره داشته باشید و شما، او و دوستش در حال رفتن باشید، همیشه شما سومین نفر بوده و پشت سر آنها حرکت می کنید. هر بار که سعی می کنید مکالمه ای ایجاد کنید، او شما را نادیده می گیرد و همچنان با دوستان خود صحبت می کند و یا صحبت شما را متوقف نموده و به مکالمه خودشان ادامه می دهد. این نشانه ای از ناامنی، سردی و بی احترامی در روابط شما بوده و ناامیدکننده و ناخوشایند است.

دوست بد کیست؟ نوجوانتان را آگاه کنید
دوست بد کیست؟ نوجوانتان را آگاه کنید

۹) مراقب کسانی که به طبقه شما تعلق ندارند، باشید

این شخص از شما، ایده ها و دارایی های فکری شما استفاده می کند. به حیطه مخاطبین اجتماعی و کاری شما نفوذ می کند. مکالمات شما با دیگران را رصد می کند و مانند برخی دیگر از انواع به ظاهر دوست که ذکر شد، تلاش می کند به شبکه شما و دوستانتان مرتبط شود. به طور کلی بر دوش شما صعود می کند و از خود چیزی ندارد. این فرد به دنبال ارتقاء بیشتری نسبت به همکاران با استعداد ترش است، با عوامل پرقدرت از درون مشکل دارد و مدام سعی می کند از هر ایده ای برای بالاتر بردن وجهه اش نزد سایرین استفاده کند.

آنها همه کارهای شما را تقلید می کنند. شما مدل آنها و مرکزیت چشمان آنها می شوید. آنها هر مکالمه را به یک مصاحبه تبدیل می کنند تا بتوانند اطلاعات بیشتری از شما برای کپی کردن به دست آورند. شما ممکن است از او خسته شده و سعی کنید از او فرار کنید، شما می توانید ارتباط با دوستان و مخاطبین خود را بدون دخالت آنها را حفظ کنید. آنها عزت نفس کمی دارند و نمی توانند دوستان خود را به دست آورند، آنها در واقع می خواهند از تبعات مثبت اعمال شما استفاده کنند.

اگر بگویید : “کفش های فلانی، خیلی خوب است!” سریعاً شما را تصدیق کرده و احساساتشان را با شما یکسان جلوه می دهند. اگر با کسی مانند اینها کار می کنید بدانید که آنها ایده های شما را گرفته و به نام خودشان به گوش رییس یا دیگران می رسانند. آنها ایده های شما، موارد دلخواه شما و مشاهدات شما را کپی خواهند کرد. اگر در مدرسه با این شخص هستید، او هر ایده درخشان شما را نزد معلم مطرح کرده و تظاهر به مالکیت آن می کند. این شخص بسیار ناامن است و به شما نیاز دارد تا راه را به او نشان دهید. او احساس می کند حق دارد در روابطتان هر چیز را با نام خود به اشتراک بگذارد.

دوست بد کیست؟ نوجوانتان را آگاه کنید
دوست بد کیست؟ نوجوانتان را آگاه کنید

۱۰) از دوستان مستبد دوری کنید

این نوع شخص واقعاً حاکم است و نظر مخالف شما را قبول نمی کند. در عوض، عقاید شما را تنها زمانی قبول می کند که آنها را تصدیق می کنید. بعضی از اینها فقط به این دلیل است که آنها انسانهایی سست هستند، اما بعضی دیگر فقط نیاز به ارضاء حس حکمرانی دارند. آنها به داشتن تیم و ارتش خاص خود برای دفاع از آنها، نگاه کردن و توجه به آنها و پرستش آنها نیاز دارند.

اما مهم ترین چیز در مورد آنها این است که این آدمهای مستبد اغلب از دوستی شما سوء استفاده می کنند و ممکن است هر یک از دوستانتان را ضد شما تحریک کنند تا فقط به خراب کردن و شکستن شما بینجامد. آنها فریبکار و مخرب هستند، بنابراین روشن است که باید طرد شوند.

بخش دوم – تسهیل کار و اقدام عملی

دوست بد کیست؟ نوجوانتان را آگاه کنید
دوست بد کیست؟ نوجوانتان را آگاه کنید

۱) تصمیم نهایی را بگیرید که آیا این دوستی با ارزش است یا نه.

اگر دوست شما یکی از انواع بالا باشد و انرژی، صبر و امکاناتتان را نشانه رفته است، عاقلانه و منصفانه است که به این رابطه دوستی، لااقل به شکل نزدیک ادامه ندهید.
تصمیم بگیرید که آیا این شخص حتی به عنوان یک آشنا ارزش ماندن کنار شما را دارد یا خیر. این بستگی به زمینه شما دارد، اگر شما نیاز دارید که با این شخص همکاری کنید یا آنها را کنار خانواده خود ببینید، پس بهتر است که یک ارتباط آرام و با فاصله داشته باشید. اما اگر این شخص پیوند رسمی یا ضروری دیگری با زندگی شما نداشته باشد، ممکن است بهتر باشد که ارتباطتان را به طور کامل قطع کنید.

دوست بد کیست؟ نوجوانتان را آگاه کنید
دوست بد کیست؟ نوجوانتان را آگاه کنید

۲) تماس را متوقف کنید

اگر شما همیشه اولین کسی هستید که با دوستانتان تماس میگیرید و بازخوردی دریافت نمی کنید، از تماس مجدد اجتناب کنید. آنها را در لیست مخاطبین خود مسدود کنید و تمام پیامها را پاک کنید.

از ملاقات آنها در جمع پرهیز کنید. یک دوست واقعی، برای تماس، پیام و هر ارتباطی از ناحیه شما ارزش قائل است و در صورت مشغول بودن تنها چند دقیقه طول می کشد تا پیام یا تماس کسی را پاسخ دهد. اگر آنها اینگونه نباشند، شما در مورد این ارتباط دوستی باید عاقلانه عمل کرده و زمان بیشتری را با دوستانی که به شما توجه می کنند، صرف کنید.

دوست بد کیست؟ نوجوانتان را آگاه کنید
دوست بد کیست؟ نوجوانتان را آگاه کنید

۳) در زمان مقتضی به دوستانتان بگویید که از نظر شما این دوستی تمام شده است

اگر نمی توانید بی سر و صدا ارتباط خود را از بین ببرید و دعوت های این دوست به مکان های مختلف را نپذیرید، لازم است به گونه ای دیگر عمل کنید. بهترین راه برای از بین بردن این رابطه، حضور رو در رو و یا تلفن به آنها و صحبت روشن مبنی بر این موضوع است که شما احساس می کنید که بنا به دلایل متعدد، دیگر قادر به ادامه این دوستی نیستید.

– از استفاده از زبان سرزنش اجتناب کنید. شما باید بیان کنید که این موضوع مربوط به احساسات شما و آرامش ذهنی شماست. از توهین به شخصیت دیگری اجتناب نموده و آنها را به خاطر احساسات خود متهم نکنید.
– مصادیق دیگر این اتفاق را برای او بازگو کرده و عدم داشتن عواقب منفی در این قطع ارتباط را به او یادآور شوید.

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید