دلیل اهمیت پوشش برای نوجوانان چیست؟

0
61 مشاهده


شاید شما هم در جایگاه والدین یک نوجوان، همواره اهمیت پوشش برای نوجوانان و علاقه ی شدید آن ها به لباس و کفش را احساس کرده اید و برایتان سوال شده که این موضوع چه دلیلی دارد. در این مطلب قصد داریم پاسخی برای این پرسش ارائه کنیم، پس با سرسره همراه باشید.

“ما نوجوانان را به مدرسه هایی می فرستیم که صد ها یا شاید هزاران نوجوان دیگر با پیش زمینه ی خانوادگی و وضعیت اقتصادی تقریبا یکسان در آن جا تحصیل می کنند. ما آن ها را با توجه به سنشان گروه بندی می کنیم. وسایل و امکانات یکسان به آن ها می دهیم، برنامه های تلویزیونی یکسان به آن ها نشان می دهیم، درس ها و ورزش های یکسانی را پیش روی آن ها می گذاریم.

از آن ها می خواهیم تا واحد های یکسانی را بگذرانند و تکالیف یکسانی انجام دهند و به آن ها بر اساس یکدیگر نمره می دهیم. تنها چند شیوه ی محدود در اختیار آن ها می گذاریم تا رقابت را در آن تجربه کنند. و بعد از اینکه نمی توانند شخصیت منحصر به فرد خودشان را داشته باشند متعجب می شویم.”

دلیل اهمیت پوشش برای نوجوانان چیست؟

نوشته ی بالا از کتاب جدید جو ال به نام “فرار از دوره ی بی پایان نوجوانی” برگرفته شده که اشاره ای به پوشش برای نوجوانان دارد.
پایه ی زندگی نوجوانان بسیار شبیه به یکدیگر است و حتی شباهت های بسیاری به زندگی کودکان دارد. امکان دارد نوجوانانتان به دنبال کار های پاره وقت یا قبولی در یک دانشگاه خوب باشند، اما این اهداف نیز آنقدر با هم تفاوتی ندارند.

هرچند، در میان این شباهت ها، فرهنگ، نوجوانانی را که پیش رو و رهبر همسنان خود هستند را مورد تمجید قرار می دهد. با این حال ما راه های بسیار محدودی در اختیار نوجوانانمان می گذاریم که از طریق آن بتوانند خود را ابراز کرده و در سلسله مراتب اجتماعی جایی برای خود پیدا کنند. در نتیجه، کوچکترین تفاوتی، مانند مارک شلوار جین، می تواند نشانگر منحصر به فرد بودن آن ها باشد. بدین ترتیب اهمیت دادن به نوع پوشش در دوران نوجوانی کاملا طبیعیست.

آدام گالینسکای از دانشگاه Northwest می گوید: شاید اهمیت لباس در این سن، به خاطر سردرگمی نوجوانان ماست. آن ها جز این شیوه، راه دیگری برای شخصیت بخشیدن به خود ندارند و با پوشیدن لباس درست، خود را در جایگاه مشخصی از این سلسله مراتب اجتماعی قرار می دهند. نوجوانان با پوشیدن لباس های مارک دار برای خود نیز یک مارک یا برند قائل شده و احساس بهتری خواهند داشت.

این پدیده تنها مختص نظام مصرف گرایی آمریکایی نیست. ارتباط میان لباس های جذاب و میزان طرفداری در میان دوستان یک پدیده ی اثبات شده است. در تحقیقات متعددی، از نوجوانان خواسته شده تا دوستان پرطرفدار خود را توصیف کنند و خوش لباسی، تقریبا همیشه در صدر لیست ویژگی های این افراد است.

در یک تحقیق که توسط آنتونیوس کیلیسن و ادی دبروین انجام شده، از نوجوانان هلندی خواسته شد تا بچه های پرطرفدار را توصیف کنند و نوجوانان هلندی نیز اذعان داشتند که خوش لباسی، از ویژگی های مهم این افراد است. نوجوانان کانادایی و نیوزلندی نیز همین نظر را داشتند. نوجوانان آلمانی و پاکستانی هم همینطور.

البته در اینجا تنها بحث پوشش نوجوانان در میان است و نه زیبایی ظاهری طبیعی افراد. جذابیت ظاهری از عوامل تاثیر گذار بر محبوبیت است اما نسبت به پوشش برای نوجوانان از اهمیت کمتری برخوردار است.

آیا واقعا می توان با خرید یک شلوار جین ۸۰۰ هزار تومنی محبوبیت و شهرت خرید؟

بر اساس تحقیقات گالینسکای، به نظر می رسد که واقعا همین طور است. گالینسکای به همراه همکارش، درک روک، در حال انجام تحقیقاتی بر نوجوانان کالج northwest است. تمرکز این تحقیقات بر روی ارتباط بین شهر دانشجویان و توان مالیشان است.

در گذشته، تحقیقات نشان داده که نوجوانان توانمند از خرج کردن برای استحکام جایگاه اجتماعیشان و به رخ کشیدنش استفاده می کردند و آن هایی که از جایگاه اجتماعی پایین تری برخوردار بودند، کمتر خرج می کردند. اما گالینسکای دقیقا برعکس این را ادعا می کند. افرادی که جایگاه بالاتری دارند، نیازی به خرج کردن برای اثبات جایگاه خود ندارند. این نوجوانان بی نام تر هستند که باید برای بالا بردن مقام اجتماعی خود خرج کنند.

در واقع گالینسکای دانشجویان کالج را تحریک می کند و کاری می کند تا آن ها در لحظه احساس قدرت یا ضعف کنند. او از آن ها می خواهد تا زمانی را به خاطر آورند که در آن نسبت به دیگران احساس برتری یا ضعف کرده اند. بعد از آن ها سوال هایی می پرسد که نتایجش نشان داده، این افراد ضعیف تر هستند که برای کالا های گران (مانند کت های پشمی یا خودکار های تجملی) پول خرج می کنند.

بهترین راه حل برای این مشکل، فرستادن نوجوانان به مرکز خرید بعد از یک روز بد در مدرسه نیست. این نوع راهبرد در زمینه ی پوشش برای نوجوانان حتی ممکن است برای وضعیت مالی شما مخرب باشد.

بهتر است به جای تمرکز روی پوشش برای نوجوانان، آن ها را به انجام فعالیت هایی که می تواند نشانگر آن ها باشد تشویق کنید. فعالیت هایی که آن ها می توانند آن را برای خودشان بدانند. اما این کار زمان بر است. پس تا زمانی که این کار به نتیجه برسد، تنها بهتر است خونسزدی خود را حفظ کنید و نگران نشوید که چرا دختر نوجوانتان خانه را به خاطر شلوار جین آخرین مدل روی سرش گذاشته است.

بیشتر بخوانید: خانه روانشناسی سرسره

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید