درباره وسواس کندن مو چه می دانید ؟

0
71 مشاهدهافراد مبتلا به این نوع وسواس نمی توانند دربرابر میل شدید به کندن موهایشان مقاومت کنند. درنتیجه به رفتارهایی چون کندن مو، ابرو، ریش، مژه یا حتی خوردن موهایشان روی می آورند.

 

با وجود اینکه بیشتر مبتلایان به وسواس کندن مو در دوران نوجوانی و بلوغ به این اختلال دچار می شوند، اما عده ای از افراد هم ممکن است در دوران بزرگسالی درگیر این علائم شوند.

نشانه های وسواس کندن مو

احساس تنش قبل از کندن موها

کندن مکرر و اغلب ناخود آگاه موها

احساس تسکین و آرامش بعد از کندن موها

کاهش قابل توجه در حجم موها و کچلی های موضعی

احساس خارش یا سوزش در مناطقی که موها کنده شده است.

استرس و اضطراب از کندن موها

پیچاندن موها به دور انگشتان یا شمردن موها

عوامل زمینه ساز بیماری

با وجود اینکه علت دقیق این بیماری هنوز شناخته نشده است، اما محققان عوامل مختلفی را در ایجاد این بیماری دخیل می دانند.

سن

نشانه های تریکوتیلومانیا معمولا در اوایل نوجوانی یعنی ۱۰ تا ۱۳ سالگی بروز می کند. اما ممکن است در دوران بزرگسالی هم فرد را درگیر کند.

ابتلا به بیماری های روانی

مبتلایان به این بیماری ممکن است به برخی از بیماری های روانی مثل اضطراب ، افسردگی و اختلال وسواس جبری مبتلا باشند.

استرس

بررسی ها نشان می دهداسترس شدید ناشی از مشکلات خانوادگی، مورد بدرفتاری قرار گرفتن یا مرگ نزدیکان ممکن است این اختلال را به دنبال داشته باشد.

سابقه ژنتیکی

ابتلا به وسواس کندن مو بیشتر در افرادی رخ می دهد که یکی از بستگان درجه ی یک آن ها به این اختلال مبتلا باشند. هم چنین تغییر در عملکرد مغز و اعصاب نیز ممکن است به این اختلال منجر گردد.. برخی از این تغییرات بر توانایی در کنترل رفتار تکانشی ( رفتارهایی که در یک لحظه و بدون فکر کردن از ما سر می زنند)، تأثیر دارند. البته تحقیقات روی این مورد هم چنان ادامه دارد.

عوارض

اگرچه اختلال کندن مو ممکن است جدی به نظر برسد، اما می تواند تأثیرات منفی و قابل توجهی را بر زندگی شما داشته باشد. پزشکان اعتماد به نفس پایین، مشکلات اجتماعی، افسردگی، اضطراب، احساس شرم و خجالت، عملکرد شغلی، آسیب به پوست و مو و اختلال در دستگاه گوارش از جمله مهم ترین عوارض این اختلال می دانند.

درمان

روان درمانی


آموزش معکوس کردن عادت: در این روش شما یاد می گیرید چگونه موقعیت هایی که در آن احتمالا موهای خودرا می کشید را شناسایی کنید و رفتارهای دیگری را جایگزین کنید.

دارو درمانی

اگرچه هیچ دارویی توسط غذا و دارو به طور خاص برای درمان اختلال کندن مو تأیید نشده است، اما برخی از داروها ممکن است به کنترل علائم کمک کند.

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید