با ترس کودک از دکتر چگونه باید برخورد کنیم؟

0
11 مشاهده


چطور باید بفهمیم که کودک دقیقا از چه چیزی در مطب دکتر ترس دارد و اذیت می شود. به علاوه اینکه چطور به او کمک کنیم تا صبور باشد؟

مارسلا جونز یک استاد انگلیسی در واشنگتن می گوید دختر سه ساله او، آمالیا به محض اینکه پایش را بر روی پله های مطب پزشک گذاشت شروع به جیغ کشیدن کرد . جونز می گوید چکاپ های دو سالگی او شروع شد. آمالیا ترزیق های روتینش را داشت و سپس به طبقه ی بالای مطب برای آزمایش خون می رفت. ” ما سه نفری او را در بغل نگه می داشتیم و واقعا وحشتناک بود”.

والدین در برابر ترس کودک از دکتر چه رفتاری باید از خود نشان بدهند؟ جونز می دانست که نمی خواست دیگر با همچنین اتفاقی کشمکش داشته باشد بنابراین شروع به صحبت با دخترش در مورد اینکه معمولا چه اتفاقی در مطب پزشک می افتد کرد. در مورد اینکه چرا والدین کودکان را به مطب پزشک می برند.

کارن استفن یک محقق اولیه در زمینه کودکان در ایالت ایلینوی می گوید مهم نیست به چه دلیلی به پزشک رجوع می کنید اینکه کودکان بدانند چه اتفاقی قرار است بیفتد اهمیت دارد.” اغلب بخش بزرگی از ترس کودکان این است که نمی دانند انتظار چه چیزی را باید داشته باشند”.

گاهی اوقات کودکان نظر اشتباهی نسبت به درمان های پزشکی دارند. برای مثال اگر برنامه های تلویزیونی بیمارستان ها را دیده باشند پزشکان را هنگام حوادث بد و صدمات جدی دیده اند.

چگونه به کودکی که از پزشک می ترسد کمک کنیم

برای مبارزه با ترس کودکان، والدین باید در مورد اینکه وقتی به مطب پزشک می روند چه اتفاقاتی پیش خواهد آمد توضیح دهند. پرداختن به جزئیات خاص، کمک کننده است. مثلا بگویند گوشی پزشکی که دکتر ها از آن برای گوش دادن به صدای قلب استفاده می کنند ممکن است سرد باشد، یا ابزاری که از آن برای کنار زدن زبان استفاده می شود که به پزشک اجازه می دهد تا گلو را ببینند، ممکن است کمی سفت و سخت باشد.

ترس کودک از پزشک

والدین باید الگو و نمونه ای از نگرشی که می خواهند کودکانشان آن را یاد بگیرند باشند. استفن می گوید” بسیاری از وظایف تکاملی ای که بچه ها باید آن را انجام دهند ترسناک است”.

مثلا وقتی کودکان به اندازه کافی شجاع باشند تا بدون اینکه به میز بچسبند خودشان راه بروند، باید آن ها را تشویق کنیم و بگوییم تو آن را انجام دادی.

به اوبگویید “اینکه بتوانید کمک های پزشکی را دریافت کنید دیگر مهارت مهم زندگی است اما اگر موجب عصبانی شدن والدین شود باعث می شود ویزیت های هفتگی سخت تر از آن چیزی که هست شود”.

بعد از رفتن به ملاقات پزشک چه باید کرد؟

استفن می گوید من موافق جایزه دادن نیستم اما با این موافق هستم که بعد از مطب کار خنده دار و جالبی با هم انجام دهیم.

او می گوید” این تمام کاری است که باید برای تشویق او کنید”. ” شجاعت و همکاری کردن دو نفره خود را جشن بگیرید چون وقتی من کار چالش برانگیزی انجام می دهم دوست دارم بعدش جشن بگیرم”.

آماده شدن برای جلسات ویزیت پزشک

آیا قرار است به زودی با پزشکی ملاقات داشته باشید؟ با این ایده ها که توسط کارن استفن داده شده است کودک را آماده کنید.

سرگرم شوید. یک مجموعه اسباب بازی پزشکی بخرید. بگذارید بچه ها حیوانات اسباب بازی، عروسک ها و حتی خود شما را معاینه کنند. خیلی از کتاب های تصویری به بچه ها یاد می دهد در طول جلسات ملاقات با پزشک انتظار چه چیزی را داشته باشند.

ترس کودکان از پزشک

دروغ نگویید. درست است که آمپول زدن درد دارد اما خیلی زود خوب می شود و برای سلامتی در طولانی مدت لازم است. استفن می گوید ” به دروغ نگویید درد نخواهد داشت”.

آن ها را آماده کنید. بچه های کوچکتر را هنگام ویزیت پزشک خواهر برادرهایشان ببرید تا عادت کنند و بگذارید در این ویزیت ها همراه شما باشند. بگذارید ببینند چه اتفاقاتی می افتد و واکنش شما چیست.

یک اسباب بازی به همراه ببرید. دکتر می تواند ابتدا عروسک یا اسباب بازی او را معاینه کند تا کودک احساس راحتی بیشتری در مورد اتفاقاتی که در طول معاینه خواهد افتاد داشته باشد.

او را مطمئن کنید. به کودک خود بگویید” من می دانم تو بهترین کاری که می توانی را در مطب پزشک خواهی کرد”.

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید