بایدها و نبایدها در مورد افکار خودکشی در نوجوانان

0
73 مشاهده


بزرگترین کابوس برای والدین این است که بفهمند کودکشان با افسردگی دست و پنجه نرم می کند و به فکر خودکشی است. میان تمام گریه ها و دلواپسی ها، امکان دارد به راحتی از پشتیبانی و حمایت از روحیه شکننده کودک غافل شوید. بسیار سخت است که وحشت و ترسی که با اطلاع از افکار خودکشی در نوجوانان به شما وارد می شود، را در قالب کلمات بیان کرد.

دلایل افسردگی و ایجاد افکار خودکشی در نوجوانان

در ابتدا بسیار مهم است که مشکل را ریشه یابی کنید و دلایل افکار خودکشی در نوجوان تان را متوجه شوید. ممکن است سخت باشد، چون عوامل موثر خارجی بسیاری هستند که روی دیدگاه تخریب شده نوجوان نسبت به زندگی، تاثیر گذارند.

پنج عامل تحریک کننده افسردگی عبارتند از:

• عدم تعادل در فعل و انفعالات مغزی
• عدم تعادل یا تغییرات هورمونی
• افسردگی موروثی از جانب والدین
• وقوع حوادثی در زمان کودکی که موجب آسیب روحی به کودک شده اند. مثل: مورد زورگیری قرار گرفتن، مورد آزار و اذیت قرار گرفتن، از دست دادن والدین و غیره.
• ایجاد یک دیدگاه منفی نسبت به زندگی به خاطر قرار گرفتن در یک محیط سرشار از ناامیدی

باید ها و نباید ها در مورد افکار خودکشی در نوجوانان

دلایل افسردگی اغلب تحت تاثیر عوامل خارجی اند.
نوجوانانی که برای مدت طولانی از مشکلات در مدرسه، مشکل چاقی، زورگیری و سبک های زندگی تناوبی (مثل دگرباشی یا LGBT) و مشکلات دیگر رنج می برند،
اعتماد به نفس پایینی دارند که این اعتماد به نفس پایین تا حد زیادی روی دیدگاهشان نسبت به خودکشی تاثیر می گذارد.
حتی جنسیت نوجوان نیز می تواند عامل محرکی در افسردگی باشد. احتمال افسردگی بعد از پانزده سالگی، در دختران بیشتر از پسران است.

شرایط دیگری مثل اضطراب، مشکل کمبود توجه، اختلال در تغذیه، مصرف مواد مخدر، چاقی
و بیماری هایی مثل: سرطان دیابت و غیره، می توانند تمایل به خودکشی را زیاد کنند.
البته خصوصیت های شخصیتی مانند اعتماد به نفس پایین و بدبینی نیز می توانند روی سلامتی روحی نوجوان تاثیر بگذارند.

باید ها و نباید ها در باره افکار خودکشی در نوجوانان

خواه نوجوان غرق در تکالیف دانشگاه باشد یا از زورگیری اینترنتی رنج ببرد، خودکشی باید جدی گرفته شود. جدا از خود نوجوان که تحت فشار زیادی قرار دارد، بسیار مهم است که والدین این موضوع را برای خود هضم کنند و به دنبال روش هایی برای حل این مشکل باشند. جدای از همه، بالاخره ما به عنوان والدین در ته قلبمان مصلحت فرزندمان را می خواهیم.

علایم هشدار دهنده خودکشی را نادیده نگیرید. نشانه های مختلفی از اضطراب و نگرانی بیش از حد، در نوجوان وجود دارد که باید به دقت مراقب آن ها بود. موارد زیر در واقع تقاضای کمک هستند و نباید از آن ها غفلت کرد:
• تغییر در الگو های خواب و تغذیه
• گریختن از جمع مدرسه و خانواده
• خشونت یا مصرف مواد مخدر
• تغییرات منفی در در بهداشت شخصی
• تغییرات شخصیتی
• شکایت از خستگی، سردرد و مشکلات معده
• اشارات لفظی مبنی بر این که آن ها به زودی خواهند رفت یا دیگر هیچ چیزی برایشان اهمیت ندارد و غیره
• پس دادن هدیه های یادگاری
• تغییر حالت ناگهانی و خوش حال و بشاش شدن پس از مدت طولانی افسردگی

تهدید به خودکشی را جدی بگیرید. هیچ وقت نمی توانیم بفهمیم که کودک چه زمانی بدون منظور صحبت می کند یا کی جدی حرف می زند. پس عاقلانه تر است که هیچ وقت این حرف ها را نادیده نگیریم. به عنوان یک قانون کلی، بهتر است وقتی که صحبت از خودکشی می شود همواره با احتیاط عمل کنیم.

باید ها و نباید ها در مورد افکار خودکشی در نوجوانان
باید ها و نباید ها در مورد افکار خودکشی در نوجوانان

حتما با فرزندتان درباره خودکشی صحبت بکنید. به راحتی می توان از این بحث مهم چشم پوشی کرد، اما تحقیقات نشان داده است که صحبت درباره خودکشی، می تواند تمایل کودک به خودکشی را کاهش دهد. به آن ها یادآوری کنید که همه چیز درست خواهد شد.

وحشت نکنید. یک نفس عمیق بکشید و با آرامش به این وضعیت رسیدگی کنید. یکی از دلایل اصلی که نوجوانان والدین را در جریان وضعیتشان قرار نمی دهند، این است که می ترسند پدر یا مادرشان روحیه شان را ببازند. بهتر است که آرامش خودتان را حفظ کنید و بگذارید فرزندتان بداند، شما آماده کمک به او هستید و پیشنهاد حمایت به او بدهید.

از یک متخصص کمک بگیرید. به دنبال بهترین خدمات سلامت روان در منطقه خودتان، بگردید. حتی می توانید با یک شخص متخصص صحبت کنید و توصیه های حرفه ای او را دریافت کنید.

اسلحه های گرم، دارو ها، پاک کننده ها، و هر چیز دیگری که می تواند برای آسیب زدن به خود استفاده شود، را از دسترس خارج کنید. که موجب می شود برخی از وسوسه ها از بین بروند و گرفتن تصمیمات بدون فکر را سخت می کند.

رسانه های اجتماعی را نادیده نگیرید. فعالیت های اینترنتی کودکتان را نظارت و کنترل کنید. به دنبال جست و جو های ناراحت کننده، پست های منفی و درخواست های احساسی بگردید. اگر لازم بود نرم افزار هایی که با هدف کنترل کردن فرزندان ایجاد شده اند را نصب کنید. این نرم افزار ها به شما اجازه دسترسی به مکالمه های تلفنی حساب های اجتماعی و موقعیت مکانی فرزندتان را می دهد.

با اینکه خودکشی سومین عامل مرگ در کودکان و نوجوانان است، باید به یاد داشته باشیم که پیش بینی ارتکاب خودکشی کودک سخت است. به همین دلیل است که باید بحث جدی درباره خودکشی داشته باشید و مشکل را قبل از ایجاد حادثه، ریشه یابی و حل کنید. قبل از همه به یاد داشته باشید که افکار خودکشی در نوجوان، بازتاب مستقیم نحوه سرپرستی شما نیست و بدیهی است که شما بهترین حامی برای سلامتی و خوشبختی آنان هستید.

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید