ایده هایی برای کارهای روزانه کودکان ۲ تا ۸ سال

0
117 مشاهده


واژه ” کار های روزانه ” ممکن است همانند کار های پرزحمت به نظر برسد. اما اینکه کودکان کارهای روزمره خانه را یاد بگیرند، بخش قابل توجهی از روند رشد و بزرگ شدن آن ها است. کار های روزمره، به کودک زندگی تجربی و مهارت های علمی را می آموزد.

زمانی که کودکان مشغول کار های روزانه خانه می شوند، همه از این موضوع سود می برند؛ کودکان مهارت های عملی زندگی را یاد میگیرند و بزرگسالان در اداره امور خانه کمک دریافت می کنند. اما کارهای روزمره می توانند برای آمادگی برای مدرسه هم موثر باشند.

مرتب کردن و طبقه بندی کردن وسایل، مهارت علوم و ریاضی است. به عنوان مثال بچه ها می توانند لباس ها را بر اساس رنگشان (برای شست و شو) و بر اساس نوعشان (برای تا کردن) مرتب کنند؛ یا با دسته بندی کردن قاشق ها و چنگال ها برای گذاشتن سر جایشان، یا با جدا کردن اسباب بازی هایی که قاطی شده اند به شما کمک کنند.

همچنین کارهای روزمره حرکات مناسب، حرکات ضروری، مهارتهای ادراکی و هماهنگ کننده را ایجاد می کند. به مهارت جسمی و توجه ذهنی ای فکر کنید که برای استفاده از یک بطری اسپری، مرتب کردن قفسه اسباب بازی ها، پاک کردن قفسه، چیدن میز، پوست کندن پرتقال برای ناهار، مالیدن کره روی نان، جارو کردن اتاق یا تا کردن لباس ها صرف می شود.

انجام کارهای روزانه خانه باعث ایجاد حس مسئولیت پذیری و اجتماعی شدن کودکان می‌شود.

بچه ها زمانی که احساس مفید بودن می کنند و کار مهمی برای کمک دارند رشد می‌کنند. “دل آنتونی” نویسنده کتاب چگونه پدر و مادری خوشحال تر باشیم، گفته است همه زمانی که بخشی از یک اجتماع هستند، خوشحال تر هستند. برای کودکان، خانواده آن اجتماع است. زمانی که بخشی از کارهای هر روزه ی خانه را انجام می دهند، این پیام را برایشان دارد که من بخشی از گروه هستم و بدون من کارها پیش نمی رود.

بتانی، مادر سه فرزند نه ساله، به فرزندانش می گوید: ما همه در خانه زندگی می کنیم پس باید همه با هم دوستش داشته باشیم.

مگدا، یکی دیگر از والدین گفته من به جایگاه کودک در کارهای خانه توجه می کنم؛ ما می خواهیم که خانه مان را تمیز نگه داریم، برای این کار با هم هستیم و زمانی که احتیاج باشد به همدیگر کمک می کنیم. کودکان با مشارکت داشتن در زندگی خانواده و در مقام مسئول بودن می توانند رضایت واقعی را کسب کنند.

یکی از دوستان گفته است زمانی که خواهر زاده اش پیش دبستانی بود، یک جاروی اسباب بازی می خواست. به جای آن، والدینش در عوض همان قیمت، یک جاروی کوچک و واقعی گرفتند. او جارو زدن کنار پدر و‌ مادرش را دوست داشت. او واقعا تفاوت بین کمک کردن و فقط بازی کردن در کمک را احساس می کرد.

برنامه ریزی برای تربیت کودک

نکاتی بیشتر برای والدین

از‌ چند والدین که پدر و مادر کودکان کوچکی بودند، خواستیم تا‌ ترفند هایی را که برای علاقمند کردن کودکان به کارهای روزانه خانه به کار برده بودند، به اشتراک بگذارند.

این ها مواردی هستند که آن ها اظهار داشتند:

تقسیم بندی کردن: جن می گوید تقسیم کردن کارها به کارهای کوچکتر، کمک می کند فرزندانش موفق شوند. گفتن اینکه “خب بریم همه ی کتاب هایمان را جمع کنیم و داخل قفسه بذاریم” آسان تر از این است که بگوییم “برو اتاقت را تمیز کن”. او‌ بیان کرد که این روش خصوصا برای بچه هایی که بابت توجه مشکل دارند یا به سادگی دستپاچه میشوند، مفید است.

پخش کردن موسیقی: نزدیک به دوازده تا از والدین که با آن ها صحبت کردم، موسیقی را در صدر لیست ترفند هایشان قرار دادند. پخش موسیقی در حین تمیزکاری، باعث انرژی و شادی می شود.

قابل مشاهده بودن کارها: بسیاری از والدین از چارت کارهای روزمره رنگی و لیست طبقه بندی شده استفاده می کنند که بتوان هر هفته با مداد مشخص کرد که چه کارهایی انجام شده است. زمانی که کودکان بتوانند ببینند که چه چیزی از آن ها انتظار می رود، بیشتر دوست دارند که به تنهایی آن را انجام دهند.

به تازگی، کودک ۵ ساله من، خودش چارت زمان خوابش را با تصویر تمام کار هایی که باید قبل از خوابیدن انجام دهد درست کرده است: مرتب کردن اسباب بازی ها، لباس خواب پوشیدن، مسواک زدن دندان ها، انتخاب داستان خواب…

او چنان به انجام هر کدام از آن ها توسط خودش افتخار می کند که من خودم را به خاطر درست نکردن چنین چارتی برای روتین صبح و عصر سرزنش می کنم!

تبدیل این زمان به وقتی برای با خانواده بودن: زمانی که کودکان در کنار والدینشان کار می کنند، ارتباطشان قوی می شود و الگویی برایشان ایجاد می شود که چگونه کار ها را انجام دهند.

تبدیل آن به عادت: لیز گفته: “به محض اینکه بچه ها سر میز غذا خوردن را یاد گرفتند ، وظیفه چیدن و تمیز کردن میز را بر عهده گرفتند تا زمانی که یک ماشین ظرفشویی گرفتیم”.

پس از مدتی، این کار های کوچک و روزمره به یک عادت تبدیل می شوند. اما صبر و حوصله می خواهد.

ماه ها گذشت تا به فرزند پنج ساله ام یاد دهم بعد غذا بشقابش را تمیز کند. کارولین گفته: “هیچ کس از بدو تولد نمی داند که همه چیز را باید چگونه انجام دهد، بنابراین اگر از فرزندانم بخواهم که در انجام کاری به من کمک کنند و بگویند “نمی دانم چطور”، جواب می دهم “به خاطر این است که هنوز آن را یاد نگرفته ای! و بهترین راه برای یادگیری یک مهارت جدید، تمرین کردن است”.

بگذارید کار های روزمره با بزرگ شدن فرزندتان پیش بروند

یکی از والدین، یک کار روزمره جدید متناسب با سن را در هر سال تولد فرزندانش به آنها یاد داد. یعنی فرزندش در ششمین سالگرد تولد، شش مسئولیت در کارهای خانه داشت.

مارگارت از یک تکنیک کوچک استفاده کرد: “در روز تولد، ما با فرزندم نشسته بودیم و مهارت هایی را که در آن سال باید یاد می گرفت و چیز هایی که سال آینده باید یاد بگیرد را مرور می کردیم. سعی کردیم که آن را مثل جشن انجام دهیم: “وای امسال تو یاد می گیری که خودت ناهارت را درست کنی، میز را تمیز کنی، جارو کنی و شیشه ها را تمیز کنی! سال آینده یاد خواهی گرفت که دکمه بدوزی، پنیر گریل شده درست کنی و حمام را تمیز کنی. داری بزرگ می شی”.

آموزش مسئولیت پذیری به کودکان

کارهای روزانه خانگی متناسب با سن کودک

سن ۲ تا ۳ سال

 •  جمع کردن اسباب بازی ها
 •  ریختن لباس چرک ها داخل سبد
 •  آویزان کردن کت و کنار گذاشتن کفش ها
 •  کمک به مرتب کردن لباس ها(جفت کردن جوراب ها)
 •  گردگیری پنجره ها
 •  پاک کردن لکه ها

سن ۴ تا ۵ سال

 •  مرتب کردن رختخواب
 •  چیدن و جمع کردن میز
 •  کنار گذاشتن ظروف نقره
 •  ریختن لباس ها داخل ماشین لباسشویی
 •  تا کردن حوله ها و جوراب ها
 •  غذا دادن به حیوانات خانگی و آب دادن به گل و گیاه

سن ۶ تا ۸ سال

 •  مرتب کردن تخت
 •  تا کردن و کنار گذاشتن لباس ها
 •  کمک در آماده کردن غذا
 • گذاشتن ظروف در ماشین ظرفشویی و خالی کردن آن
 • تمیز کردن و جارو کشیدن جدا

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید