افسردگی در کودکان و راههای مقابله به آن

0
28 مشاهدهدر بزرگسالان علائم افسردگی باید حداقل هر روز و به مدت دو هفته ادامه داشته باشد اما در کودکان، به دلیل حساسیت بالای روحیه انها این علائم باید سریعا شناسایی و مورد توجه قرار گیرد.
-اغلب اوقات تحریک پذیر هستند و سریعا عصباانی می شوند
-غمگین و کسل هستند
-از فعالیت های مورد علاقه خود مانند گذشته لذت نمی برند
-خواب بسیار طولانی و یا کوتاه دارند.
-دچار افزایش و یا کاهش وزن ناگهانی شده اند
-احساس نا امیدی و درمانگی دارند
-اختلال در تمرکز و تصمیم گیری دارند
-احساس خستگی و بی حوصلگی  مداوم دارند

درمان افسردگی در کودک

درمان افسردگی یک فرآیند زمان بر بودخ و نیتاز مند صبر والدین و مراقب و کودک و همچنین همکاری کودک است. هرگز یک روش برای دو کودک تاثیر مشابهی نشان نمی دهد. از این رو پزکان و روانشناسان با آزمون و خطا بهترین و تاثیر گذارترین روش را برای کودکان افسرده انتخاب کرده و به کار می برند.

در روند درمان افسردگی کودک باید به چند نکته کاریردی توجه نمود:

آموزش: آموزش دادن به کودک در مورد افسردگی ماهیت، نشانه ها و عواقب ان اولین و اساسی ترین قدم در درمان افسردگی کودک است.

این موضوع به کودک کمک می کند تا بجای خود سرزنشی از با عوامل محیطی و ژنتیکی که باعث بوجود امدن این اختلال شده اند آشنا شده و در روند درمان مشارکت فعال داشته باشد. همچنین باعث می شود تا گذر از این مرحله درمانی برای کودک راحت تر می شود.

روان درمانی: مشاوره درمانی مناسب ترین راه برای کودکانی است که به اختلال افسردگی مبتلا هستند. مشاوره درمانی برای کودکان با توجه به شخصیت و سن کودک به انواع مختلفی تقسیم می شود. بازی درمانی روشی بسیار شایعی است که برای کودکان خردسال است. در کودکان سنین بالاتر درمان های شناختی – روانی گزینه مناسبی است.

والدین و پرستار کودک برای مراجعه به روانشناس کودک باید زمان کافی صرف کنند و متناسب با روحیه فرزندشان دست به انتخاب روانشناس بزنند.

دارودرمانی: در افسردگی متوسط تا شدید روانپزشکاتن اقدام به تجویز دارو در کنار دستورات مشاوره ای می کنند. مصرف منظم داروها درروند بهبود افسردگی کودک نباید نادیده گرفته شود.

بستری شدن در بیمارستان: گاها برای موارد  شدید افسردگی مانند افکار مرگ و خودکشی لازم است که کودک مدتی را تحت نظر متخصصین در بیمارستان بستری شوند.

برای مراقبت از کودک مبتلا به افسردگی در منزل چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

حتی با استفاده از دارودرمانی نباید انتظار داشت که کودک سریعا بهبود پیدا کند. درمان افسردگی می تواند فرآیندی طولانی و دشوار باشد و والدین و پرستار کودک باید با حمایت و انجام برخی از اقدامات این روند را برای کودک تسهیل کنند.

تشویق به انجام ورزش روزانه، نیازی نیست برای کودک برنامه مدون و سختگیرانه ورزشی طراحی کنید. بلکه با انجام پیاده روی و نرمش بدنی ساده نیز می توانید به حفظ و تقویت روحیه کودک کمک کنید.

مدیریت دارویی: مهمترین بخش درمان افسردگی کودک همانگونه که قبلا اشاره شد نظارت بر مصرف داروی کودک است. والدین و پرستار کودک باید با دقت به زمان و دز مصرفی دارو توسط کودک نظارت داشته باشند.

صحبت کردن با کودک: وقت کافی به کودک اختصاص دهید. به صحبت های کودک گوش دهید. صحبت کردن به کودک کمک می کند تا احساسات خود را با شما درمیان بگذارد. وظیفه پدر و مادر و مراقب کودک در خانه پشتیبانی و حمایت بی قید و شرط از کدک است.

تهیه غذای سالم: برای کودک برنامه غذایی سالم تهیه کنید. انتخاب سبک زندگی سالم به روند درمانی کمک می کند و روند درمان را تسریع می بخشد.

برنامه خواب منظم طراحی کنید: کودک را تشویق کنید تا در ساعات مشخصی بخوابد. شرایط خواب آرام بخش را باید برای کودک فراهم کرد عادات خواب سالمند را در کودک ایجاد کرد.

در روند درمان افسردگی کودک باید چه انتظاراتی داشت؟

با توجه به اینکه رشد کودکان با سرعت بالایی صورت می گیرد،   تغییرات خلقی و رفتاری در آنها نیز منجر به تغییرات سریع در نشانه های افسردگی می شود. از این رو علائم افسردگی در طول دوره درمان می تواند افزایش و یا کاهش یابد.

احساس تحریک پذیری، غرق شدن درافکار و احساسات خود و پرخاشگری از نشانه های بارز افسردگی به شمار می رود. درک و تحمل این نشانه ها برای والدین در طولانی مدت به نظر طاقت فرسا است اما والدین باید با صبر و آرامش با کودک برخورد کنند وبه صورت فعال به صحبت های او گوش دهند. تلاش والدین برای کمک به بهبودی سریعتر فرزند یک امر طبیعی است اما انها باید به این نکته توجه کنند که مشکلات روانی بسیار پیچیده است و نمی توان آن را متوقف کرد اما می توان به بهبودی ان امیدوار بود.

اقداماتی مناسب برای درمان افسردگی کودک در مدرسه

زمانی که تمرکز کودک به دلیل ابتلا به افسردگی دچار اختلال می شود، تحصیلات کودک با مشکل مواجه می شود. حضور یک مشاور در تیم مدرسه می تواند برای درمان کودک و پشتیبانی از او در دوره درمان بسیار کمک کننده باشد.

-معلم و مربی کودک می توانند از طرق زیر به کودک مبتلا به افسردگی و دارای اختلال در تمرکز کمک کنند:

-زمان بیشتری را برای حل مسائل در اختیار کودک قرار دهند

-تکالیف را به بخش های کوچکتر تقسیم بندی کنند.

-برنامه منظمی برای انجام مطالعه و تکالیف مدرسه طراحی کنند.

-از تکالیف و اقداماتی که کودک باید در خانه انجام دهند فهرستی تهیه کرده و در اختیار او قرار دهند.

-آزمون های مدرسه را در اتاقی ارام و به دور از عوامل برهم زننده ی تمرکز کودک انجام دهند.

-در صورتی که کودک نیاز به استراحت کوتاه در طول روز داشته باشد شرایط ا برای او فراهم کنند

-با برخورداری از درمان به موقع و مناسب کودک می تواند از دوران کودکی و شکوفایی خود لذت ببرد.

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید