آیا باید با عادات عجیب کودک مقابله کنیم؟

0
64 مشاهده


آیا مقابله با عادات عجیب کودک درست است؟

بچه های کوچک گاهی اوقات عادات عجیب و غریب و یا حتی منزجر کننده از خود نشان می دهند و این موضوع را هر پدر و مادری تأیید می کند. بسیاری از این ها کاملا معمولی است. مثلا ممکن است تا چندین سال از فرزندتان بخواهید تا ناخن های پایش را نجود، دستش را از بینی اش بیرون بیاورد و از دستمال کاغذی استفاده کند، یقه ی پیراهنش را از دهانش در بیاورد و با موهایش بازی نکند.

در یکی از این موارد، مادر می گفت: طی شش ماه گذشته به دفعات از دختر چهارساله ام خواهش کردم تا موهایش را دور انگشتش نپیچد. شاید به نظر اصلا مهم نباشد، اینطور نیست؟ حتی با این که بسیار هم دوست داشتنی است. مشکل از جایی شروع می شود که او انقدر ب این کار ادامه می دهد که مو ها در هم گیر می کنند، سپس آن ها را می کند.

عادات عجیب کودک

او از وقتی نوزاد بود هم علاقه ی خاصی به مو داشت. وقتی که در آغوش من بود یک دسته از موهایم را میان انگشتانش می گرفت و واقعا دوست داشتنی بود. وقتی بزرگ تر شد و موهای خودش بلند تر شد، دیگر خودش با موهاش خودش بازی می کرد. اما حالا با این رفتار کندن موها، اصلا هم دوست داشتنی به نظر نمی رسد.

اولین باری که موهایش به هم گره خورد و انگشتش لای موهایش گیر کرد، مجبور شدم از قیچی برای آزاد کردن انگشتش استفاده کنم. او خیلی ترسیده بود و من فکر می کردم دیگر امکان ندارد به این رفتار ادامه دهد. اما اشتباه می کردم.عادات عجیب کودک ممکن است باعث کلافه شدن شما نیز بشود پس سعی کنید با آرامش با عادات عجیب کودک مقابله کنید.

بعد از آن فقط قسمت های کوچتری از موهایش را می پیچاند. بعد از آن که چند دسته از موهای گره خورده اش را پشت مبل پیدا کردم، او را صدا کردم تا به طور جدی در این مورد صحبت کنیم. او خیلی پشیمان و حرف گوش کن سر تکان داد و معذرت خواهی کرد. حتی به او یاد دادیم تا به جای این کار بشکن بزند. اما در نهایت باز هم گاهی اوقات یک دسته موی کنده شده به من می دهد و می گوید بابت تکرار این کار معذرت می خواهد، عادات عجیب کودک می تواند باعث آسیب رساندن به خود کودک بشود.

متخصص کودکان ما به این رفتارها از جمله جویدن مو و ناخن، “تیک های شخصیتی“ می گوید. او می گوید کودکان بدون کمک والدین بالاخره از پس این موضوع بر می آیند. به جای این که والدین خودشان را اذیت کنند، او پیشنهاد می کند که کاری به کار عادات عجیب کودک نداشته باشند. بالاخره یک روز بچه ها از این کار اذیت و خسته می شوند و آن را کنار می گذارند. درست است که کار سختی به نظر می رسد اما راه حل همین است.

بسیاری از اتفاقات در تحت اختیار ما نیست.کنترل عادات عجیب کودک کار دشواری است با اینکه تذکر ندادن به کودکان واقعا سخت است اما دنبال راه حل خاصی در اینترنت نباشید. فرآیند این موضوع به همین صورت است.

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید