آموزش لمس خوب و بد به کودک ؛ ۱۰ نکته کلیدی

0
70 مشاهده


۱۰ نکته برای یاد دادن لمس خوب یا بد به کودکان تان

می دانم، می دانم، صحبت کردن در مورد این موضوع واقعا سخت است. اما مجبوریم. ما لازم است ناراحتی مان را در مورد این موضوع به عنوان مادر، والدین معلم، و اعضای جامعه کنار بگذاریم و در مورد این موضوع وحشتناک بیشتر صحبت کنیم.

           “با کودکان در مورد لمس خوب و بد صحبت کنیم”

آموزش لمس خوب و بد به کودک

بعضی از ما تجربه های شخصی در این مورد داریم. تجربه های خیلی شخصی در مورد سوء استفاده جنسی در کودکی که صحبت کردن در موردش آن را برایمان سخت تر می کند در حالی که رک گویی و به اشتراک گذاشتن اطلاعاتمان و یادگیری در این مورد بسیار مهم است. در مورد این موضوع راحت صحبت کنید. خب مادران چگونه لمس خوب و بد را به کودکان تان آموزش می دهید؟

لمس خوب و بد به کودکان

۱- به آن ها یاد دهید که آن ها مالک بدن شان هستند

کریسی از وبلاگ ” مادر قانون شکن ” می گوید: ” من در ۱۸ ماهگی به کودکانم گفتم بدنتان متعلق به خودتان است ( بدن تو کاملا متعلق به خودت است ) و این که هیچ کس حق دست زدن به بدنتان را ندارد مگر اینکه خودتان بخواهید. در حال حاضر که در سنین ۲ الی ۳ سال هستند می دانند که بدن شان مال خودشان است و همچین برخی نقاط برایشان مانند یک حریم شخصی است. حتی اگر چیز هایی مثل دست دادن، در آغوش گرفتن یا بوسیدن توسط یک دوست هم باشد و این کار را دوست نداشته باشند، حق این را دارند که به راحتی بگویند ” نه “.

۲- از زبان درستی استفاده کنید

کریسی می گوید: ” به محض این که متوجه شدم کودکانم موقع حمام کردن در مورد اعضای بدن شان کنجکاو می شوند واژه درست هر کدام از اعضای بدن شان را به آن ها یاد دادم. به نظرم این کار به آن ها خیلی کمک می کند که خودشان همه چیز را یاد گرفته اند و دیگر نیازی نیست که در مورد آن از من سوال کنند.”

۳- مکالمه شفاف و راحتی داشته باشید

کریسی می گوید: ” یکی دیگر از موارد مهم این است که درباره ی این مسائل به صورت جدی صحبت کنیم اما نه خیلی سخت گیرانه، بلکه به صورت راحت با آن ها حرف بزنیم و این کار باعث می شود کودکان احساس راحتی هنگام صحبت در مورد این مسائل با ما داشته باشند و هر سوالی که برایشان پیش می آید بپرسند. من حتی سعی می کنم بحث در مورد این مسائل را به صورت عادی در خانواده باز کنم. مثلا موقع استحمام یا استفاده کردن از توالت فرنگی کودکان.”

آموزش لمس خوب و بد به کودک۴- از قانون لباس شنا استفاده کنید ( در لباس شنا قسمت های حساس و شخصی بدن باید پوشیده شود )

کیم از سایت ” مربیان ” می گوید: ” کودکان در مهدکودک یاد می گیرند که لباس شنا جاهای خاص بدن را که شخصی است می پوشاند و کسی نباید به آن دست بزند و یا آن را ببیند. به آن ها بگویید اگر یک بزرگتر به این نقاط دست زد حتما آن را به پدر و یا مادرتان بگویید چون وظیفه ی آن ها است که از شما مراقبت کنند. این یک ایده ی ساده قابل فهم برای کودکان است از آن استفاده کنید.

نکته ی قابل ذکر

لیز، منتقد و فعال امور رفاه کودکان، در مورد قانون لباس شنا این طور گفته است که: افراد سود جویی که با کودک ارتباط مداوم دارند همانند (معلم، مربی، بستگان و غیره) اول با نوازش پشت کودک یا موی او شروع می کنند و به صورت مستقیم اقدام به لمس خوب و بد اندام های حساس نمی کنند و کودکان هم چون معصوم و ساده هستند با خود فکر می کنند خب درست است از این کار خوشم نمی آید اما چون جزء قسمت قانون لباس شنا نیست پس حتما مشکلی ندارد.

در این زمان که افراد سودجو به مناطق حساس بدن او رسیدند دیگر خیلی دیر است. به همین دلیل پیشنهاد من در این قانون این است که هر تماس فیزیکی که موجب ناراحتی کودک شود ممنوع باشد. نکته ی دیگری که نباید فراموش شود این است که دهان هم باید جزء مناطق شخصی و حساس به حساب آید.

۵- به کودک تان لمس خوب و بد و امن را توضیح دهید

مری آن می گوید: ” در بعضی از موارد نادر والدین برای حفظ سلامتی کودک مجبور به انجام کاری می شوند که شاید دوست نداشته باشند مانند انجام تزریقات در مطب دکتر. من پزشک کودکم را به این دلیل عوض کردم که فکر می کردم او وقتش را به خوبی برای صحبت کردن با کودکم نمی گذراند. اما پزشک جدید خیلی عالی تمامی موارد لازم را برایمان توضیح می دهد حتی اگر از زمان ویزیت هم گذشته باشد. “

۶- توانایی ” نه ” گفتن کودک تان را بالا ببرید

لورا از سایت ” مادر بازیگوش ” می گوید: ” من همیشه به فرزندانم می گویم که اگر کسی به شما دست زد و شما از این کار خوشتان نیامد حتما به آن شخص بگویید که دست بردارد همچنین حتما با من در این مورد صحبت کند. همیشه پل ارتباطی خود و کودک تان در مورد صحبت در این زمینه را باز نگه دارید.”

توانایی نه گفتن کودک تان را بالا ببرید

۷- می توانید کتاب هایی در مورد لمس خوب و بد مطالعه کنید

کریسی می گوید: ” من در حین خواندن کتاب هایی که در مورد اعضای بدن از جمله اسکلت، اندام ها و سیستم های بدن است وقت زیادی برای صحبت با کودکانم در این زمینه پیدا می کنم” .

۸- کودک تان را مجبور به نشان دادن مهر و عطوفت نسبت به دیگران نکنید

ربکا از سایت ” پرتو طلایی ” می گوید: ” من هیچ وقت دخترم را مجبور نمی کنم کسی را که نمی خواهد بغل کند. با این که می دانم یک آغوش دوستانه چیز بدی نیست اما احساس می کنم این طور رفتار کردن باعث می شود او بفهمد بر بدن فیزیکی خودش کنترل دارد”

۹- به کودک تان کمک کنید که به احساساتش اعتماد کند

کریسی می گوید: ” یک روان شناس به من گفت که کودکان باید بدانند هر تماسی از سمت هر کسی که باعث ناراحتی شان شود حتما تماس بدی است. پس باید یاد بگیرند که به احساس شان اعتماد کنند.”

۱۰- با تمرین کردن یا نقش بازی کردن این موضوع را به آن ها یاد دهید

کریسی همچنین می گوید : ” من و کودکانم هر روز این کار را تمرین می کنیم که در این شرایط بگویند ( نه از این کار خوشم نمی آید لطفا دیگر ادامه ندهید ) و همچنین اگر این اتفاق برای شان پیش آمد و از او خواستند که مناطق حساس شان را نشان دهند یا به آن دست بزنند حتما با من یا بزرگتری آن را در میان بگذارند.

زمانی که در این مورد با مادران صحبت می کنیم مسلما صدای بعضی ها در می آید. که نشان می دهد چقد موضوع سخت و معذب کننده اما مهم است. نکته های دیگری هم هست که شما باید به این مطلب اضافه کنید و آنها را با دیگر مادران در این صفحه به اشتراک بگذارید.

امیدوارم این مقاله از سایت سرسره و همچنین نظرات دیگر مادران عزیز به این که این موضوع راحت و قابل بحث شود کمک کند و در این مورد بتوانید با کودکان راحت تر حرف بزنید و در نهایت روزی برسد که دیگر هیچ کودکی مورد سوء استفاده جنسی قرار نگیرد.

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید